موفقیت و عزت نفس به سبک رونالدو

2
685
رونالدو

رازهای موفقیت و محبوبیت کریستیانو رونالدو – cristiano-ronaldo

در سالهای اخیر در دنیای ورزش طرفداران فوتبال نام ستاره پرتغالی باشگاه رئال مادرید و لیونل مسی بازیکن آرژانتینی بارسلونا را بیشتر از قبل در رسانه ها میشنوند و در مراسم توپ طلا این جایزه بین این دو تقسیم میشود. در این مقاله قصد دارم به روند شکل گیری عزت نفس در اسطوره ورزشی اشاره کنم و به شما نشان دهم که چگونه یک بازیکن جوان و عصبی به فرد پخته و دوست داشتنی تبدیل شد که تمام دنیا او ار تحسین می کنند.

چرا این مقاله را نوشتم؟

شاید سئوالی که ذهن شما را به خود مشغول کند این باشد که اولا چرا درباره یک ورزشکار مقاله نوشتم زیرا اغلب نوشته های من در حوزه تحول فردی و عناوینی چون اعتماد به نفس، عزت نفس و کنترل ذهن منتشر شده است و سوژه من محققان و اندیشمندان و سبک فکری آنها بوده. سئوال دوم این است که چرا رونالدو؟ چرا افرادی مانند تایگر وودز، لیونل مسی، مایکل فلپس و… انتخاب نشدند؟
در پاسخ به سئوال اول باید بگویم سعی میکنم از افراد تاثیرگذار جهان الگو بگیرم و فرقی نمی کند که این فرد یک فیلسوف باشد یا فرد معمولی. اتفاقا افراد معمولی که به موفقیت های زیادی دست یافته اند داستانهای شنیدنی بسیاری دارند که باید به آنها پرداخت. در پاسخ سئوال دوم نیز عرض میکنم تمامی قهرمانان و اسطوره های ورزشی داستان های جالبی دارند اما داستان رونالدو کمی متمایز تر است زیرا او از جوانی پرخاشگر و حساس به فردی متین تبدیل شده است و علاوه بر موفقیت های ورزشی و بازی چشم نواز، اخلاق و منش او رد بیرون از زمین فوتبال قابل تحسین است.
او به کمک رسانی به موسسات خیریه می پردازد و در برنامه های انسان دوستانه سازمان ملل شرکت می کند و سعی می کند از شهرت خود به بهترین نحو استفاده کند. از اینرو داستان زندگی او برایم جذاب است که اکثر انسانها در این سن و میزان شهرت به دنبال دستاوردهای بیشتر و پرداختن به خواسته های “ایگو” یا نفس خود هستند. البته این امر در این سن بسیار طبیعی است و در میانسالی افراد بیشتر به فکر کمک به دیگران و گذاشتن اثر خوب از خود هستند.

داستان زندگی کریستیانو رونالدو

زندگینامه رونالدو
در سال 1985 در کشور پرتغال به دنیا آمد و در خانواده معمولی با مادری آشپز و پدری که در شهرداری فعالیت می کرد، روزگار کودکی را سپری میکرد. در 8 سالگی تصمیم گرفت به دنیای فوتبال پای بگذارد و در تیم های محلی به بازی پرداخت و در 1995 با تیم ناسیونال به مقام قهرمانی رسید و پس از آن به تیم اسپورتینگ لیسبون پیوست.

اولین لغزش

رونالدو در دوران مدرسه به دلیل پرتاب یک صندلی به سمت معلم خود از مدرسه اخراج شد و اولین لغزش های اخلاقی او شکل گرفت. او دلیل این کار را بی احترامی معلم عنوان کرده است. اما با بازیهای خوب خود در زمین فوتبال این نقص را پوشش میداد.
در سال 2002 به یکی از بازیکنان مهم و کلیدی اسپورتینگ لیسبون تبدیل شد. پس از اینکه سر الکس فرگوسن بازی خیره کننده این جوان با انگیزه را مقابل تیمش دید، او را با قراردادی معادل 12 میلیون پوند به منچستر یونایتد انتقال داد و شماره 7 جادویی را که زمانی بر تن اریک کانتونا و بکام بود ر ابه او هدیه کرد.
رونالدوی 17 ساله در سال 2003 به منچستر میرود و از اینجا داستان او شروع میشود. در سال 2003 برنده توپ طلا میشود و کم کم توجه جامعه ورزشی و کارشناسان فوتبال را به خود جلب می کند. در ادامه در سالهای 2014 و 2016 همین عنوان را تکرار می کند و تا سن 28 سالگر 400 گل به ثمر میرساند.
وقتی در سال 2007 در یک انتقال جنجالی با مبلغ 80 میلیون پوند از منچستر به رئال مادرید پیوست، اوج دوران فوتبالی خود را تجربه می کرد. 80000 هزار نفر در مادرید به استقبال او آمده بودند و قرار بود این بازیکن جوان به یکی از اسطوره های رئال تبدیل شود.

رئال مادرید

دومین لغزش – از دوران سرکشی تا پختگی

هیچکس دعوای او و وین رونی را در جام جهانی فراموش نخواهد کرد. دو بازیکن جوان و مغرور که بدنبال نشان دادن توانایی های خود بودند و در این بین به بحث و جدل باهم پرداختند و بدین شکل بازهم چهره عصبی و عدم کنترل رفتار رونالدو پدیدار شد. در سالهای آینده که این دو بازیکن در باشگاه منچستر با هم همبازی شدند به شایعات اختلاف پایان دادند و به دوستانی نزدیک تبدیل شدند.

دوستی به سبک رونالدو

او در مصاحبه ای از دوست خود آلبرت میگوید که تمام موفقیت امروز را مدیون او است. او سالهایی را بیاد می آورد که در تیم جوانان محلی بازی می کردند و موقعی که از تیم اسپورتینگ لیسبون برای دیدن بازی آنها آمده بودند و شرطی را تعیین کرده بودند که طی آن هر بازیکنی که بیشترین گل را به ثمر برساند میتواند در تیم لیسبون بازی کند.
ما آن بازی را 3 بر صفر بردیم. در ابتدا هر یک از ما یک گل زدیم و در دقایق پایانی هنگامی که آلبرت با دروازه بان تک به تک شد توپ را به من پاس داد تا من گل بزنم و انتخاب شوم. چند سال بعد وقتی خبرنگاری به خانه آلبرت مراجعه کرده و درباره این اتفاق پرسید، او این مساله را تایید کرد و گفت پس از آن فوتبال را کنار گذاشته و الان بیکار است. اما خبرنگار درباره دارایی ها و خانه لوکس و ماشین گرانقیمت سئوال کرد که چگونه آنها را بدست آورده ای و او با افتخار گفت اینها از طرف رونالدو تهیه شده است. در این ماجرا نیز به یکی از موارد مثبت شخصیتی وی و جبران خوبی های اطرافیان هم دیده میشود.

محبوبیت یا معروفیت، مسئله این است

او در مقاطعی از زندگی حرفه ای بدنبال اثبات خود بوده است اما در سالهای اخیر و همزمان با پا گذاشتن به سی سالگی، تحولی عظیم در سبک رفتاری او رخ داده و علاوه بر معروفیت در زمین بازی، به میزان محبوبیت او در میان مردم افزوده شده است. او با تمرکز بر روی رفتار و منش خود، به یک الگو تبدیل شده است و در بیرون زمین چیزهای زیاید برای یاد دادن دارد.
در یکی از مصاحبه های خود به کتاب های اندگ اما تاثیر گذاری که خوانده بود اشاره کرد و افرادی که در تغییر اخلاق و رفتار او تاثیر گذار بودند را نام برد که یکی از آنها پدر و مادر وی بودند که اصول برخورد با مردم را به او یادآوری می کردند. او پدری احساساتی است که در اوقات فراغت ترجیح می دهد در کنار خانواده باشد.
 او در این سالها از مشاوره های مختلف روانشناسان استفاده کرده است تا بتواند بهترین واکنش را در لحظات تنش زا داشته باشد و از جنجال بدور باشد زیرا متوجه این موضوع شده است که حاشیه ها انرژی زیادی از بازیکنان و افراد معروف تلف می کند. البته گاهی او کمی عصبی میشود اما از رونالدوی سالهای گذشته فاصله گرفته است.

10 قانون طلایی رونالدو

1- فقط بازی کن
هنوز هم او خود را یک پسر بچه شیطون میداند که فقط برای بازی کردن وارد زمین میشود درست مثل دوران کودکیش. خیلی از افراد موفق دنیا نیز چنین حسی را در زندگی و کار روزمره خود دارند. این یک اصل تغییر نا پذیر است که اگر فردی از شغل خود لذت ببرد، به موفقیت های زیادی دست خواهد یافت.
2- اهل رقابت باش
او همیشه خود را در حال رقابت میداند حتی در مواجه با افراد خانواده خود. شما در شغل و حرفه خود چقدر رقابت می کنید؟ آیا خود را فردی سخت و با انگیزه می دانید؟ آیا از رقبای خود وحشت دارید و یا بدنبال چالش های جدید هستید تا بتوانید توانایی های خود را بسنجید؟
3- نقاط ضعف خود را به قوت تبدیل کنید
افراد زیادی را میبینیم که در پشت محدودیت های خود پنهان شده اند و هیچ تلاشی برای رفع آنها نمی کنند. از نقاط قوت خود استقبال کنید زیرا با شناخت آنها می توانید به توانایی های بسیاری دست یابید. در واقع نقاط ضعف نشانه آن است که یکجای کار ایراد دارد و باید بیشتر تلاش کرد.
4- دشمنان را نادیده بگیرید
بسیاری از مردم رونالدو را فردی مغرور میدانستند اما او در مصاحبه های خود این امر را تکذیب می کند و اعلام می کند من فقط مصمم هستم و بر روی اهداف خود تمرکز می کنم. من به توانایی های خود اعتماد دارم و این خود خواهی نیست. من از نظر ظاهری، توانیی و محبوبیت در اوج به سر می برم.
دشمنان یکی از فرصت های هر فرد موفق هستند که در سر راه آنان قرار می گیرند زیرا همانند بادهای مخالفی هستند که کشتی موفقیت شما را به حرکت در می آورند. این شما هستید که تسلیم چنین بادها شوید و یا با آن مبارزه کنید و موفق شوید. از مخالفت دشمنان به بهترین نحو استفاده کنید از این طریق نقاط ضعف خود را شناسایی کنید. پس بعد از این اگر در زندگی خود با مخالفت مواجه شدید خوشحال باشید زیرا اولا آنقدر بزرگ و توانمند شده اید که افرادی احساس خطر می کنند و ثانیا افرادی پیدا شده اند که مشکلات شما را با مخالفت خود به شما یادآوری می کنند.
5- سخت تلاش کنید
جمله ای که تقریبا از هر فرد موفقی شنیده میشود. واقعیت این است که در پس موفقیت هایی که مشاهده می کنیم، فرد روزهای سختی را سپری کرده است و بارها طعم شکست را چشیده است. شکست برای هر کسی اتفاق می افتد اما فردی پیروز خواهد بود که علاوه بر شکست به راه خود ادامه دهد.

مواقعی را شاهد بودیم که او دچار مصدومیت های سخت شده و یا پدر خود را قبل از بازی از دست داده است اما سعی کرده است بهترین عملکرد خود را در زمین ارائه کند و فقط بر روی بازی متمرکز شود.

مصدومیت رونالدو    ایران - پرتغال
6- باور کن بهترینی
“ایمان داشته باش و دنبال رویاهات برو” این جمله رونالدو درباره موفقیت خود است. داشتن اعتماد به نفس در هر کاری باعث رشد و پیشرفت فرد میشود و میتوان خود را از دیگران متمایز ساخت.
7- کار تیمی
او از بسیاری از تفریحات و خوشگذرانی ها میزند تا در خدمت تیم باشد و در بسیاری از بازیها بعنوان یک رهبر به کمک تیم می آید و بازیکنان را هدایت می کند. وجود چنین افرادی در تمامی سازمانها و تیم های کاری نیز مفید خواهد بود.
8- از لحظات لذت ببر
اگر از تک تک لحظات زندگی خود لذت ببرید نیمی از راه موفقیت را طی کرده اید. بسیاری از ما شادی را به آینده و کسب نتایج موکول می کنیم اما افرادی که تز دیگران متمایز هستند و به موفقیت رسیده اند، شادی و در لحظه بودن را سرلوحه کارهای خود قرار داده اند.

9- اولویت ها را بشناس

آیا میدانید اولویت های شما در زندگی چیست؟ رونالدو به این سئوال پاسخ میدهد و می گوید اولویت در زندگی من رسیدن به موفقیت های بزرگ و تبدیل شدن به یک اسطوره است. شاید افرادی آرزوی بازی در منچستر یا رئال مادرید را داشته باشند و در همان نقطه توقف کنند اما من هیچگاه به آرزو های خود پشت پا نمیزنم و حتی در اوج نیز توقف نمی کنم. عقیده دارم نقطه پایانی وجود ندارد.
او در بسیاری از موارد پس از تمرینات تیمش به ریکاوری و تمرینات مختلف می پردازد و بیشتر از بقیه بازیکنان تلاش می کند. اولویت های او در زندگی ابتدا خانواده و سپس دستیابی به اهداف شخصی است. شما نیز به اولویت های خود بپردازید و اهداف خود را دسته بندی کنید. ابتدا اهدافی را شناسایی کنید که مستقیما با آینده و سرنوشت شما در ارتباطند. سپس برای دستیابی به آنها تلاشی بیش از اکنون از خود نشان دهید.

10- شوخ طبع باش

حتما لحظات شاد زندگی او را در شبکه های اجتماعی دیده اید. به عقیده او موفقیت بدون شوخ طبعی بی معنی است. مگر میشود فردی با چهره ای عبوس و عدم برقراری ارتباط موثر با دیگران بتواند به محبوبیت برسد؟ از همین اکنون شروع کنید و به سختی های زندگی بخندید. خواهید دید تصویر ذهنی بهتی از خود پدید خواهید آورد و انرژی زیادی به اطرافیان میدهید تا بتوانند زندگی خوبی داشته باشند.
اگر این پیام را به ناخودآگاه بدهید که شما در حالت ایده آل و شاد هستید، هورمون شادی بخش اندروفین ترشح میشود و بازدهی مغز شما چند برابر میشود و میتوانید به اوج بازدهی روزانه برسید. پس روزانه کمی وقت صرف خندیدن و ارتباطات خوب با اطرافیان کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شده به بازیکنی پرداخته شود که زندگی پرفراز و نشیبی ر اتجربه کرده است و از فردی عصبی و تندخو به انسانی متین و موفق تبدیل شده است  علاوه بر زندگی ورزشی درخشان به کمک افراد نیازمند شتافته و اسمی ماندگار از خود به جا گذاشته است. اگر ما هم بتوانیم بر نحوه بروز رفتار و احساسات خود کنترل داشته باشیم، احساس بهتری نسبت به خود داریم و انرژی کمتری را صرف پوشاندن عیب های خود می کنیم.

در ادامه توجه شما را به مستند زندگی رونالدو و رازهای موفقیت وی جلب می کنیم.

2 نظرات

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here