6 راه افزایش عزت نفس در ان ال پی

1
1301
افزایش عزت نفس

6 راه افزایش عزت نفس در ان ال پی

در این مقاله به برررسی عزت نفس و تفاوت آن با اعتماد به نفس خواهیم پرداخت. همچنین 6 راه افزایش عزت نفس در ان ال پی را برای اولین بار در این حوزه تشریح خواهیم نمود و با استفاده از تکنیک های NLP به بررسی چنین رفتاری در انسانها خواهیم پرداخت. عزت نفس یا self esteem یکی از پربحث ترین رفتارهای انسان است که در تمامی مکاتب علوم انسانی به آن پرداخته شده است. همچنین به بررسی پرسشنامه کوپر اسمیت (SEI) خواهیم پرداخت تا از طریق آن میزان عزت نفس بصورت کمی مشخص گردد.
در پایان نیز به انجام تکنیک های عزت نفس با روش ان ال پی NLP خواهیم پرداخت تا با برقراری ارتباط با ضمیر ناخودآگاه علت بسیاری از رفتارهای خود را بیابیم. در این تکنیک ها با بررسی خط زمانی فردی (time line) میتوان به گذشته سفر کرد و علت رفتار و عادات نامطلوب را کشف کرد. بهترین روش در بررسی رفتار خود روش هایی خواهند بود که با ضمیر ناخودآگاه ارتباط دارند و بصورت ریشه ای به علت بروز رفتار می پردازند. در این میان تکنیک های ان ال پی نیز از پر طرفدارترین روش ها محسوب می شود.

به زبان ساده عزت نفس یعنی ” ارزیابی درست خود و پذیرش آنچه هستیم”

آیا رفتارهای زیر را در میهمانی ها و ارتباطات مشاهده کرده اید؟ اگر چنین رفتارهایی به کرات در فردی تکرار می شود، نشان از کمبود عزت نفس در او می باشد:
1- وقتی در میهمانی دعوت شود، شروع به آنالیز دیگران میكند و دائما داشته های خود را با دیگران مقایسه می كند. اگر احساس خوبی به جمع نداشته باشد، خود را شاد نشان می دهد تا قضاوتی نسبت به او نباشد. این مشخصات فردیست كه دارای عزت نفس يا حرمت نفس پایین است.
2- به سختی می توانید از او انتقاد کنید زیرا در این شرایط گفتگوهای منفی در ذهن او شکل می گیرد و در اصطلاح ” بخش من خوب نیستم بالا می آید”. اگر بخواهید چنین فردی را بهتر تصور کنید، باید یک شخص را در نظر بگیرید که اطراف آنرا با سیم های مختلف پوشانده اند و شما توانایی نزدیک شدن به آنرا ندارید زیرا سیم لخت های او با هر تماس، اتصالی خواهند کرد. اینگونه افراد بسیار حساس و زود رنج هستند و تمام حرف هایی که در ارتباطات به آنها گفته می شود را به شکلی منفی تفسیر می کنند.
3- عدم آرامش درونی و اضطراب دائمی… چنین افرادی دائما از این ترس دارند که چگونه نقاط ضعف خود را بپوشانند و ذهن دیگران را به موارد دیگر معطوف کنند. در جمع های دوستانه به افراد توجه کنید. افرادی که به هر دلیلی از نشان دادن احساسات خود طفره می رند و در اصزلاح خود سانسوری دارند، هیچ گاه حال خوبی را تجربه نخواهند کرد. خود افشایی عمدی و صحبت کردن در مورد برخی از نقاط ضعف خود و مرور کردن برخی از اشتباهات خود نیز از نشانه های افراد با عزت نفس بالاست.
4- اگر در جمعی از یکی از دوستان شما تعریف شود، بسیار مضطرب شده و مدام مشخصات خود را با او مقایسه می کنید. باید یادمان باشد قرار نیست در تمام جمع های دوستانه همیشه از ما تعریف و تمجید شود. گاهی باید بپذیریم که افرادی هم با ما دچار تنش شوند و به مخالفت با ما بپردازند. در چنین شرایطی می توانیم بفهمیم زنده هستیم و دوستان و دشمنان خود را در کنار خود داشته باشیم. فردی که دارای عزت نفس پایین است، همانند یک دیکتاتور عمل می کند و سعی در حذف مخالفین خود دارد.

هدف از افزایش عزت نفس چیست؟

در یک کلام ” کسب حال خوب”. فردی که بدنبال افزایش عزت نفس است، از کمیت ها و دستاوردها به سمت کیفیت زندگی و کسب حال خوب میرود. چنین تغییر رفتاری اغلب در سنین میانسالی و پا گذاشتن فرد به مرحله EGO SELF اتفاق می افتد. افرادی که در سنین جوانی هستند، برای اثبات خود در اجتماع و جمع همسالان نیاز به مهارت های گفتگو و پیروز شدن در رقابت ها را دارند و برای آن هزینه های زیادی پرداخت می نند. اما افرادی که بدنبال افزایش عزت نفس هستند، حاضر نیستند به هر قیمتی پیروز شوند و به موفقیت برسند زیرا هزینه چنین پیشرفتی را بسیار بالا می بینند. منظور ما از هزنه ها همان اصولی است که فرد با پا گذاشتن بر روی آنها به پیش می رود اما درونا از این کار خوشحال نیست.
فردی که در دوران جوانی برای ارتقاء شغل خود حاضر است به هر کاری دست بزند، شاید پس از چند سال چنین حسی را نداشته باشد و حفظ حرمت انسان ها برای او مهمتر باشد. پس بدانیم هدف از افزایش عزت نفس، کسب حال خوب و افزایش کیفیت ارتباطات است.

عزت نفس چیست؟

بررسی این موضوع که عزت نفس چیست؟ بسیار دشوار است زیرا اکثر رفتارها و باورها و چهارچوب های فردی همانند زنجیر به این مسئله متصل هستند و در صورت بررسی هرکدام از آنها، باید به عوامل دیگر هم بپردازیم. اگر قرار باشد یک برچسب قیمتی و ارزشمندی به خود بزنید، آن چه خواهد بود؟ هنگامی که با خود خلوت می کنید، ببینید چه میزان ارزش برای خود قائل هستید و نظر خود را بنویسید. اگر در جمع قرار بگیرید، منتظر می مانید تا آنها از شما تعریف کنند تا حال شما خوب شود (دریافت ارزش از منبع بیرونی) و یا آنقدر منبع عزت نفس شما پر است که حال خوبی دارید؟ اگر در همان جمع از فرد دیگری تعریف شود، آیا حال شما بد میشود و یا شما هم به تمجید می پردازید؟

در ادامه تست زیر را انجام دهید تا دقیق تر به جنبه های شخصیتی خود پی ببرید.

6 راه افزایش عزت نفس در ان ال پی

5 عامل تاثیر گذار بر عزت نفس

1- پذیرفتن خود با تمام وجود

وقتی فرد از قضاوت اطرافیان هراس نداشته باشد و خود را با وجود محدودیت ها و ناتوانی ها بپذیرد، انرژی كمتری صرف ” پرسونا ” یا نقاب شخصیتی می كند. برخی‌افراد تاج قربانی می زنند و تقصیر را به گردن والدین،‌ نوع تربیت و جامعه می اندازند. از آنجایی كه پذیرش اولین مرحله تغیی و موفقیت است، پس برای شروع تحول از درون باید بپذیریم دارای مشكل هستیم و آنرا فرافکنی نكنیم.

2- خودآگاهی و اشراف لحظه به لحظه به حال خود

این مرحله یكی از مهمترین و در عین حال سخت ترین راههای دستیابی به عزت نفس است. همانطور كه اشاره شد، عزت نفس برعكس اعتماد به نفس، پروسه زمانبر و پله به پله است. فرض کنید در اثر انتقاد از شما در یک جمع، به شدت آن فرد را سرکوب می کنید و با انواع بازی های ذهنی او را به حاشیه می رانید. شاید چند دقیقه پس از این رفتار پشیمان شوید و خود را سرزنش کنید.

اگر بتوانید بر واکنشها و رفتار خود اشراف داشته باشید، قطعا رفتارهای مدیریت شده ای را بروز خواهید داد که به ارزشمندی شما کمک خواهد کرد. اگر بتوانید عزت نفس خود را افزایش دهید، در لحظه می توانید واکنش مناسبتری بدهید و برخی از اشتباهات خود را بپذیرید.

3- مسئولیت پذیری

افرادی كه دارای سطح عزت نفس پایینی هستند، از قبول مسئولیت سرباز می‌زنند زیرا از شكست هراس دارند. از آنجایی كه استانداردهای بالایی برای خود تعیین می كنند، فقط وارد كارهایی میشوند كه در آن بهترین باشند. گاهی بصورت داوطلبانه مسئولیت برخی کارها را به عهده بگیرید و اگر در آن بطور کامل موفق نبودید، آنرا بیان کنید و درباره ضعف های خود با دیگران نشان دهید.

4- شهامت ابراز وجود و نشان دادن توانمندی ها

این عامل ناشی از پذیرفتن خود با تمام وجود است و پس از گذر از مرحله اول اتفاق می افتد. فردی که دارای عزت نفس بالاست، نظرات و عقاید خود را بیان می کند و وحشتی از قضاوت شدن ندارد. او پذیرفته است که هر فردی دارای توانمندی هایی است و گاهی اشتباه نیز اجتناب ناپذیر است و خود را محدود نمی کند.

5- صلح درونی و هماهنگی با خود

هنگامی كه تنش های ذهنی كاهش يابد و فرد گفتگوی ذهنی مثبت داشته باشد، به صلح درونی میرسد و در ارتباطات روزمره بدنبال بازی های ذهنی و امتیاز گرفتن از دیگران نیست. شکست های گذشته و عدم حمایت روحی خانواده از فرد می تواند عقده هایی در او پدید بیاورد که برای جبران آن به پرکاری و عادات دیگر رو بیاورد. فردی که قدرت پذیرش خود و مشکلاتش را نداشته باشد، دست به هر کاری می زند تا از صداهای درونی و سرزنش ها رهایی یابد.
بسیاری از افراد با کار کردن زیاد و سرگرم کردن خود در امور روزمره از این گفتگوهای ذهنی فرار می کنند و برخی دیگر با عمل های زیبایی و رسیدگی افراطی به سلامتی خود چنین مشکلاتی را انکار می کنند و برخی دیگر به انواع اعتیاد ها روی می آورند تا در دنیای بی خبری خود باشند و به مشکلات فکر نکنند.

 

عزت نفس چگونه شكل می گیرد؟

عوامل زیادی در شکل گیری ارزش به خود موثر است. یکی از این عوامل دوران کودکی و هنگامی است که هویت ما در حال شکل گیری است. در این دوران (تا حدود 6 سالگی) ناخودآگاه در دسترس است و بیشترین تاثیر پذیری را داریم. در این حالت تصور کنید کودک زیر بمباران انتقادها و توقعات والدین قرار بگیرد، او برای بقاء و زنده ماندن مجبور است خود را با معیارهای آنان سازگار کند اما در بزرگسالی به جبران آن خواهد پرداخت.
از منظر تحلیل رفتار متقابل در مواقعی افراد قسم های پنهانی می خورند که در آینده آنرا بصورت پیش نویس ملاقات می کنند. مثلا کودکی که متهم به بی عرضه و کودن بودن است، در بزرگسالی سعی می کند نقطه مقابل آنرا زیست کند و همیشه در حال اثبات خود به دیگران است. نتیجه آن موفق های بدحالی می شود که مانند اسب مسابقه در حال رقابت هستند و به موفقیت های مختلف می رسند اما حال خوبی ندارند.
اینگونه افراد برای رسیدن به موفقیت از هیچ کوششی دریغ نمی کنند و هر کسی که مانع پیشرفت شود، از میان بر می دارند. نمونه آن را می توان در محل کار و اداره دید. در واقع اینگونه افراد از منبع عزت نفس خود خرج می کنند و در آینده حال خوب را تجربه نخواهند کرد. شاید مدارس و تشویق والدین به شاگرد اول شدن هم در این بین بی تاثیر نباشد.
از طرف دیگر هنگامی که ارزش ها در جامعه فقط بدست آوردن پول و موفق شدن به هر قیمتی باشد، عزت نفس کمتر فرصت نمایان شدن پیدا می کند. در این موقعیت افراد از منابع بیرونی مانند خودروی گران قیمت، خانه بزرگ، عمل های زیبایی، فخر فروشی و… کسب ارزش می کنند.

علائم كمبود عزت نفس

1- فرد از تعریف و تمجید اطرافیان خودداری می كند. تحسین شایستگی های دیگران از سخت ترین كارهایی است كه اینگونه افراد انجام میدهند.
2- دائما در حال مقایسه خود با دیگران است
3- قضاوت دائم درباره دیگران
4- واكنش شدید به انتقاد

پرسشنامه عزت نفس

در ادامه به بررسی پرسشنامه کوپر اسمیت SEI که یکی از معروفترین منابع سنجش عزت نفس است می پردازیم. در مقیاس عزت نفس SEI یا همان (self esteem inventory) به بررسی حال افراد در موقعیت های مختلف و همچنین عملکرد افراد پرداخته می شود. با تعاریفی که در بالا از علائم کمبود عزت نفس دیدیم، بخوبی می توان میزان عزت نفس را بصورت کمی اندازه گیری کرد.
1-در اكثر اوقات اضطراب و تشویش دارم.
2- صحبت در جمع كمی برایم دشوار است.
3- اگر توانایی داشتم، خیليی چیزها را در خودم تغییر می دادم.
4- تصمیم گیری تا حدودی برایم آسان است.
5- دیگران از اینكه با من معاشرت كنند، لذت می برند.
6- در بسیاری از اوقات رنجیده خاطر می شوم.
7- مدت ها زمان می برد تا به چیزی عادت كنم.
8- افرادی كه هم سن و سال من هستند، برایم ارزش زيادی قائل هستند.
9- در اغلب اوقات والدین به احساساتم توجه می كنند.
10- براحتی تسلیم نظرات دیگران می شوم.

 

11- والدين بيش از حد از من انتظار دارند.
12- نشان دادن خودم آنطور كه هستم،‌ بسيار سخت است.
13- مسائل زندگی من بسيار درهم و شلوغ است.
14- معمولا ديگران را تحت تاثر قرار مي دهم.
15- درباره خودم حس بدي دارم.
16- غالبا دوست دارم خانه را ترك كنم.
17- در جمع دوستان احساس ناراحتی می كنم.
18- احساس می كنم از نظر ظاهری و جسمانی،‌ مورد توجه ديگران نیستم.
19- وقتی حرفی برای گفتن دارم، آنرا ابراز می كنم.
20- والدینم مرا درك می كنند.

 

21- دیگران دوست داشتنی تر از من هستند.
22- غالبا از طرف خانواده زیر فشار هستم.
23- اغلب احساس یاس و ناامیدی دارم.
24- غالبا دوست دارم جای فرد ديگری باشم.
25- افراد كمتر به من اعتماد می كنند.
26- هرگز مضطرب نمی شوم.
27- به اندازه كافی به خودم اطمينان دارم.
28- به راحتی با ديگران ارتباط برقرار می كنم.
29- با والدین و خانواده اوقات خوبي را می گذرانيم.
30- معمولا زمان زيادی را براي خیالبافی می گذارم.
عزت نفس
31- دلم می خواست كم سن تر باشم.
32- همیشه آنچه كه لازم باشد را انجام می دهم.
33- از نتایج تحصیلی ام احساس غرور می كنم.
34- همیشه منتظر می مانم تا به من بگویند چه كار بايد انجام دهم.
35- اغلب از نتیجه كارهایم متاسف می شوم.
36- هيچ گاه احساس خوشبختی نكرده ام.
37- همیشه كارها را به بهترین وجه ممكن انجام می دهم.
38- معمولا توانایی انجام كارهایم را دارم.
39- از زندگیم تقريبا راضی هستم.
40- ترجیح میدهم دوستانی كم سن تر از خودم داشته باشم.

 

41- به همه اطرافیان خودم علاقمند هستم.
42- دوست دارم در جمع دوستان ديده شوم.
43- خودم را بخوبی درك مي كنم.
44- در منزل كسی توجه زيادی به من نمی كند.
45- هرگز در مورد كارهایی كه ميكنم، مورد سرزنش قرار نمی گيرم.
46- آنطور كه از خودم انتظار دارم،‌ موفق نيستم.
47- بر روی تصمیمات خود پابرجا و مطمئن هستم.
48- از جنسیت خودم راضی نيستم.
49- در روابطي كه با ديگران دارم راحت نيستم.
50- هرگز مرعوب نمي شوم.
51- غالبا از خودم شرم دارم.
52- ديگران برايم دردسر درست مي كنند.
53- همیشه حقيقت را مي گويم.
54- اطرافیانم به من مي فهمانند كه نتايج كارهايم رضايت بخش نيست.
55- به آنچه اتفاقاتی كه می افتد اصلا اهميت نمي دهم.
56- در آنچه كه به عهده می گيرم، به ندرت موفق می شوم.
57- مواقعي كه از من انتقاد می شود، دچار اضطراب و یاس می شوم.
58- هميشه می دانم كه به ديگران چه بگويم.
در ادامه سئوالات و مقياس پاسخ ها را بررسی كنيد. ميزان عزت نفس بصورت زير بررسی می گردد.
هر یك از سئوالات كه پاسخ بله به آنها اختصاص داده شده است، 1 امتیاز دارد.

عزت نفس پایین 26 و كمتر
عزت نفس متوسط 27-43
عزت نفس بالا 44 و بيشتر

چند تمرین کاربردی:

پس از اینکه نمره میزان عزت نفس self esteem شما مشخص شد، حال به تمرین های زیر بپردازید تا پس از مدتی میزان ارزشمندی به خود را افزایش دهید و نسبت به خود پذیرش بیشتری داشته باشید.

1- از دیگران تعریف و تمجید کنید.

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، اگر در جمعی از دوست من تعریف و تمجید شود، ناگهان حال من بد می شود و تصور می کنم اگر از من تمجید نشده پس انسان دوست داشتنی نیستم. در این شرایط تمام حقارت ها و ناکامی های گذشته همانند فیلمی از جلوی چشمان من عبور می کند و روحیه و انگیزه من را تحت تاثیر قرار می دهد. حتما افرادی را دیده اید که در چنین شرایطی سکوت می کنند و باعث سردتر شدن فضای میهمانی می شوند.
پیشنهاد می شود در چنین شرایطی شما نیز به دیگران بپیوندیدید و به تعریف و تمجید از دوست خود بپردازید. در این شرایط حس بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد و از این طریق می توان اعتماد به نفس بالای خود ار نشان می دهید. هنگامی که از دیگران تعریف می کنید به احساسات خود توجه کنید، متعجب خواهید شد که به چه میزان افکار و احساسات شما در جهت مثبت و کسب آرامش قرار گرفته است.

2- کدام حرف ها شما را ناراحت می کند؟

لیستی از صفاتی که شما را ناراحت می کند تهیه کنید و درباره آن با دوستان خود صحبت کنید. این لیست می تواند از صفات زیر تهیه شده باشد: خسیس، نادان، مغرور، دروغگو، نالایق، زشت و… شنیدن چنین کلماتی برای برخی افراد غیر قابل تحمل است و با شنیدن آن بشدت ناراحت می شوند و در صدد توجیح آن بر می آیند. پس از اینکه این لیست را تهیه کردید، چند کلمه مهم را مشخص کنید؟ این سوال را از خود بپرسید که چرا با شنیدن آنها ناراحت می شوید؟
در مکتب یونگ چنین بحث می شود که اگر فردی نسبت به یک صفت منفی مانند غرور و دروغگویی و.. واکنش نشنا می دهد، حتما بخشی از آن صفادت را در درون دارد و نسبت به پذیرش آنها مقاومت نشان می دهد. باید بپذیریم که ما هم دارای نقاط ضعفی هستیم و بجای انکار آنها، بپذیریم و سفر زندگی را سبکتر طی کنیم. از طرف دیگر اگر فردی را تحسین می کنیم، صفاتی از او نیز در ما وجود دارد که بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. پس این نکته را در نظر داشته باشید که دیگران آینه تمام نمای ما هستند و انتخاب دوستان و شریک زندگی تصادفی نیست.

3- رقابت را کنار بگذارید

افرادی که دارای عزت نفس پایینی هستند، مدام در حال رقابت هستند. سعی کنید برای چندین روز این رقابت را کنار بگذارید و باختن را نیز تجربه کنید. به این نکته دقت کنید همانطور که یک ورزشکار نمی تواند تمام مسابقات خود را ببرد، ما نیز در پروسه زندگی گاهی شکست خورده و از نو شروع می کنیم و این قانون زندگی است. پس توصیه می شود با گذشته خود رقابت کنید و سعی کنید هر روز از روز قبل بهتر باشید.
در یکی از دوره های ان ال پی شرکت کننده ای در این مرحله مقاومت زیادی داشت و نمی توانست بپذیرد که رقابت نداشته باشد زیرا او همیشه برنده شدن و رقابت را مساوی با ارزشمندی می دانست. او می گفت حتی اگر به کوهنوردی هم بررویم، من باید در ابتدای صف و جلوتر از همه حرکت کنم و برای من غیر قابل پذیرش است که جزء سیاهی لشگر باشم. به او توصیه کردیم فقط به مدت یک هفته سعی کند دوم بودن و در حاشیه بودن را نیز تجربه کند. واقعیت اینست که همیشه اول بودن مساویست با صرف انرژی زیاد و هیچگاه نمی توان در همه زمینه ها برنده بود. او پس از یک هفته انجام این تمرین گفت با اینکه این کار برای من بسیار دشوار بود و اطرافیان هم من را با همان روحیه های جنگنده سراغ داشتند، اما تجربه لذت بخشی را داشتم و کمتر به رقابت های پوچ پرداختم. از او خواستم فقط در موارد خاص به رقابت بپردازد و گاهی (مانند رانندگی و کوهنوردی و…)اجازه دهد دیگران هم پیروز شوند و این است معنای عزت نفس…

4- تصمیم گیری درست

افرادی که دارای عزت نفس پایینی هستند، اگر تصمیمی را هم بگیرند، مطابق میل خود نبوده و قضاوت دیگران هم در آن لحاظ می شود. بطور مثال اگر فرد در یک میهمانی به غذایی خاصی علاقه داشته باشد، ابتدا به قضاوت اطرافیان می اندیشد و سپس نظر خود را درباره آن می گوید. همچنین در خرید لباس نیز چنین عملی را انجام می دهد. اگر در فروشگاه یک پیرآهن سبز را بپسندد، تمامی قضاوت ها و نظرات اطرافیان را مرور می کند و در نهایت با یک پیرآهن سفید رنگ از آنجا خارج می شود زیرا در این صورت هزینه کمتری از نظر احساسی برای او خواهد داشت.

 

کدام کتاب برای افزایش عزت نفس مناسب است؟

یکی از منابع عالی در حوزه عزت نفس کتاب معروف آقای ناتانیل براندن بنام ” شش ستون عزت نفس” است. شهرت آقای براندن در تالیف کتاب هایی در خصوص افزایش عزت نفس است. این کتاب در 17 فصل به شناخت عزت نفس و عوامل تاثیر گذار بر آن اشاره دارد.
فصل اول: عزت نفس، نظام ایمنی و آگاهی
فصل دوم: معنا و تعریف عزت نفس
فصل سوم: چهره عزت نفس
فصل چهارم: توهم عزت نفس
فصل پنجم: توجه به عمل
فصل ششم: زندگی آگاهانه
فصل هفتم: خودپذیری و پذیرش خویشتن
فصل هشتم: مسئولیت در قبال خود
فصل نهم: ابراز وجود
فصل دهم: زندگی هدفمند
فصل یازدهم: یکپارچگی شخصی
فصل دوازدهم: فلسفه عزت نفس
فصل سیزدهم: تقویت عزت نفس کودک
فصل چهاردهم: عزت نفس در مدارس
فصل پانزدهم: عزت نفس و کار
فصل شانزدهم: عزت نفس و روان درمانی
فصل هفدهم: عزت نفس و فرهنگکتاب عزت نفس

6 مرحله برای افزایش عزت نفس با متد ان ال پی

پس از بدست آوردن عدد عزت نفس خود، بیایید از طریق تكنیك های NLP این معقوله را بررسی كنیم.

1- تصویر ذهنی خود را اصلاح كنید. چه تصوری از خود دارید؟

افرادی كه دارای عزت نفس پایین هستند معمولا تصویری نامفهوم از خود دارند و تعریف مشخصی ندارند. آنها تصویر خود را محو و کوچک می بینند و اغلب فاصله آنها تا تصویر زیاد است. در ابتدا موقعیت تصاویر را تغییر دهید و به تغییر احساسات توجه کنید. در این مرحله از کالبد خود بیرون بیایید و تصور کنید در حال دیدن فیلم خود هستید.
خودتان را توصیف کنید. آیا تصویر سیاه و سفید است یا رنگی؟ اگر سیاه و سفید است، آنرا رنگی کنید. فاصله آن نصبت به شما چقدر است؟ آنرا کمی نزدیک کنید. حتما حس شما نسبت به خود بهتر خواهد شد.

2- لنگر اندازی مثبت كنید

در این لحظه به بهترین حاطره خود فکر کیند و در این لحظه با فشردن یک قسمت از بدن خود و یا مشت کردن دست، یک نوع نشانه گذاری یا لنگر اندازی مثبت کنید. حتی می توانید روی این حالت خوشایند یک اسم بگذارید مانند عشق، حال خوب، تولد دوباره و…
مزیت این روش آنست که در روزهای آینده مثلا با مشت کردن دست خود، بلافاصله به وضعیت خوشایند ساخته شده وصل می شوید. در واقع شما کلیدی می سازید تا هر گاه که خواستید، حس خود را تغییر دهید.

3- رفتار جدید ايجاد كنید (ايجاد مسیر عصبی جدید)

یكی از مشخصات بارز تكنیك های NLP ایجاد رفتار جدید از طریق تكرار می باشد. طبق اين نظریه، هنگامی كه یك رفتار یا مهارت را بصورت عادت دربیاورید، مسیرهای عصبی جدید شكل می گیرند و با تكرار رفتار، این مسیر ضخیم تر شده و تبدیل به عادت می شود.

4- خود را از ديدگاه دیگران ببینید

افرادی که به خود کم بینی دچار هستند، تصور می کنند دیگران آنها را کوچک می شمارند و به آنها اهمیتی نمی دهند. در این مرحله خود را از دریچه چشم دیگران ببینید و خود را بجای آنها قرار دهید. می توانید وارد کالبد آنها شوید و از درچه چشم آنان به خود نگاه کنید. در این حالت چه می بینید؟
آیا فرد حقیر و بی ارزشی را می بینید و یا خود واقعی را می بینید؟ اگر قرار بود خود ایده آل را ترسیم کنید، دوست داشتید چگونه باشید؟ اکنون با استفاده از تغییراتی که در تصویر خود انجام میدهید، حس جدیدی را تجربه خواهید کرد.
تصویر از خود را واضح تر کنید، ببینید چه لباسهایی به تن دارید؟ حتی می توانید خود را در موقعیتی تصور کنید که دیگران در حال تحسین شما هستند. در این موقع به حس خود توجه کنید. آیا تغییری در میزان ارزشمندی به خود حس کردید؟ این روند را 4 تا 7 بار تکرار کنید تا کم کم مسیر عصبی شکل بگیرد.

5- مقاومت های درونی را حذف كنید

در مرحله بعد ببینید چه گفتگوی ذهنی در شما شکل گرفته است؟ آیا یک صدای درونی یا بخشی از وجود شما در ارزشمندی شما شک دارد؟ آیا مقاومت داخلی در این زمینه دارید؟ برا اینکه این مقاومت ها را پیدا کنید، چند بار به خود بگویید: من خودم را دوست دارم. من ارزشمند هستم. در این موقع شاید یک صدای ذهنی بگوید : نه تو ارزشمند نیستی. تو دوست داشتنی نیستی.
این یک فرصت مناسب برای پیدا کردن مقاومت های درونی است. سعی کنید با آن بخش ارتباط برقرار کنید. در واقع آن ضمیر ناخودآگاه شماست که سعی دارد با شما ارتباط برقرار کند.

6- رفتار جدید را در آینده بررسی كنید

در مرجله آخر در خط زمانی خود به آینده سفر کنید و خود ر ادر یک جمع و موقعیتی که در آن عزت نفس شما به پایین ترین حد خود می رسید، بروید. بینید در این حال چه حسی به خود دارید؟ آیا حال بهتری را تجربه می کنید؟ این بهترین تست برای سنجیدن عملکرد درست در تمرین است. این مرحله را در اصظلاح ” اکولوژی تست” یا تست در آینده می نامند. تمامی تمرین های ان ال پی باید در آینده تست شوند و تاثیر آنها بر محیط و اطرافیان نیز بررسی گردد.
اگر تمرین را بخوبی انجام داده باشید، در این مرحله حسی متفاوت به خود خواهید داشت. در غیر اینصورت، یکبار دیگر مراحل را طی کنید. این تمرین را چندین بار در طول هفته انجام دهید و به تاثیرات شگفت انگیز آن دست یابید. در ادامه می توانید تجربیات و سئوالات خود را در کامنت ها مطرح نمایید.

دوره آنلاین موفقیت

دوره آموزش ان ال پی

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

1 نظر

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here