6 راه افزایش عزت نفس در ان ال پی

0
1122
افزایش عزت نفس

وقتی در میهمانی دعوت شود، شروع به آنالیز دیگران میكند و دائما داشته های خود را با دیگران مقایسه می كند. اگر احساس خوبی به جمع نداشته باشد، خود را شاد نشان می دهد تا قضاوتی نسبت به او نباشد.

این مشخصات فردیست كه دارای عزت نفس يا حرمت نفس پایین است.

عزت نفس چیست؟

اگر قرار باشد یک برچسب قیمتی و ارزشمندی به خود بزنید، آن چه خواهد بود؟ هنگامی که با خود خلوت می کنید، ببینید چه میزان ارزش برای خود قائل هستید و نظر خود را بنویسید. اگر در جمع قرار بگیرید، منتظر می مانید تا آنها از شما تعریف کنند تا حال شما خوب شود (دریافت ارزش از منبع بیرونی) و یا آنقدر منبع عزت نفس شما پر است که حال خوبی دارید؟

اگر در همان جمع از فرد دیگری تعریف شود، آیا حال شما بد میشود و یا شما هم به تمجید می پردازید؟

در ادامه تست زیر را انجام دهید تا دقیق تر به جنبه های شخصیتی خود پی ببرید.

عزت نفس در كودكان

5 عامل تاثیر گذار بر عزت نفس

1- پذیرفتن خود با تمام وجود

وقتی فرد از قضاوت اطرافیان هراس نداشته باشد و خود را با وجود محدودیت ها و ناتوانی ها بپذیرد، انرژی كمتری صرف ” پرسونا ” یا نقاب شخصیتی می كند. برخی‌افراد تاج قربانی می زنند و تقصیر را به گردن والدین،‌ نوع تربیت و جامعه می اندازند.

از آنجایی كه پذیرش اولین مرحله تغیی و موفقیت است، پس برای شروع تحول از درون باید بپذیریم دارای مشكل هستیم و آنرا فرافمنی نكنیم.

 

2- خودآگاهی و اشراف لحظه به لحظه به حال خود

این مرحله یكی از مهمترین و در عین حال سخت ترین راههای دستیابی به عزت نفس است. همانطور كه اشاره شد، عزت نفس برعكس اعتماد به نفس، پروسه زمانبر و پله به پله است.

3- مسئولیت پذیری

افرادی كه دارای سطح عزت نفس پایینی هستند، از قبول مسئولیت سرباز می‌زنند زیرا از شكست هراس دارند. از آنجایی كه استانداردهای بالایی برای خود تعیین می كنند، فقط وارد كارهایی میشوند كه در آن بهترین باشند.

 

4- شهامت ابراز وجود و نشان دادن توانمندی ها

این عامل ناشی از پذیرفتن خود با تمام وجود است و پس از گذر از مرحله اول اتفاق می افتد. فردی که دارای عزت نفس بالاست، نظرات و عقاید خود را بیان می کند و وحشتی از قضاوت شدن ندارد. او پذیرفته است که هر فردی دارای توانمندی هایی است و گاهی اشتباه نیز اجتناب ناپذیر است و خود را محدود نمی کند.

 

5- صلح درونی و هماهنگی با خود

هنگامی كه تنش های ذهنی كاهش يابد و فرد گفتگوی ذهنی مثبت داشته باشد، به صلح درونی میرسد و در ارتباطات روزمره بدنبال بازی های ذهنی و امتیاز گرفتن از دیگران نیست.

 

عزت نفس چگونه شكل می گیرد؟

عوامل زیادی در شکل گیری ارزش به خود موثر است. یکی از این عوامل دوران کودکی و هنگامی است که هویت ما در حال شکل گیری است. در این دوران (تا حدود 6 سالگی) ناخودآگاه در دسترس است و بیشترین تاثیر پذیری را داریم. در این حالت تصور کنید کودک زیر بمباران انتقادها و توقعات والدین قرار بگیرد، او برای بقاء و زنده ماندن مجبور است خود را با معیارهای آنان سازگار کند اما در بزرگسالی به جبران آن خواهد پرداخت.

از منظر تحلیل رفتار متقابل در مواقعی افراد قسم های پنهانی می خورند که در آینده آنرا بصورت پیش نویس ملاقات می کنند. مثلا کودکی که متهم به بی عرضه و کودن بودن است، در بزرگسالی سعی می کند نقطه مقابل آنرا زیست کند و همیشه در حال اثبات خود به دیگران است. نتیجه آن موفق های بدحالی می شود که مانند اسب مسابقه در حال رقابت هستند و به موفقیت های مختلف می رسند اما حال خوبی ندارند.

اینگونه افراد برای رسیدن به موفقیت از هیچ کوششی دریغ نمی کنند و هر کسی که مانع پیشرفت شود، از میان بر می دارند. نمونه آن را می توان در محل کار و اداره دید. در واقع اینگونه افراد از منبع عزت نفس خود خرج می کنند و در آینده حال خوب را تجربه نخواهند کرد. شاید مدارس و تشویق والدین به شاگرد اول شدن هم در این بین بی تاثیر نباشد.

از طرف دیگر هنگامی که ارزش ها در جامعه فقط بدست آوردن پول و موفق شدن به هر قیمتی باشد، عزت نفس کمتر فرصت نمایان شدن پیدا می کند. در این موقعیت افراد از منابع بیرونی مانند خودروی گران قیمت، خانه بزرگ، عمل های زیبایی، فخر فروشی و… کسب ارزش می کنند.

علائم كمبود عزت نفس

1- فرد از تعریف و تمجید اطرافیان خودداری می كند. تحسین شایستگی های دیگران از سخت ترین كارهایی است كه اینگونه افراد انجام میدهند.

2- دائما در حال مقایسه خود با دیگران است

3- قضاوت دائم درباره دیگران

4- واكنش شدید به انتقاد

پرسشنامه عزت نفس

1-در اكثر اوقات اضطراب و تشویش دارم.
2- صحبت در جمع كمی برایم دشوار است.
3- اگر توانایی داشتم، خیليی چیزها را در خودم تغییر می دادم.
4- تصمیم گیری تا حدودی برایم آسان است.
5- دیگران از اینكه با من معاشرت كنند، لذت می برند.
6- در بسیاری از اوقات رنجیده خاطر می شوم.
7- مدت ها زمان می برد تا به چیزی عادت كنم.
8- افرادی كه هم سن و سال من هستند، برایم ارزش زيادی قائل هستند.
9- در اغلب اوقات والدین به احساساتم توجه می كنند.
10- براحتی تسلیم نظرات دیگران می شوم.

 

11- والدين بيش از حد از من انتظار دارند.
12- نشان دادن خودم آنطور كه هستم،‌ بسيار سخت است.
13- مسائل زندگی من بسيار درهم و شلوغ است.
14- معمولا ديگران را تحت تاثر قرار مي دهم.
15- درباره خودم حس بدي دارم.
16- غالبا دوست دارم خانه را ترك كنم.
17- در جمع دوستان احساس ناراحتی می كنم.
18- احساس می كنم از نظر ظاهری و جسمانی،‌ مورد توجه ديگران نیستم.
19- وقتی حرفی برای گفتن دارم، آنرا ابراز می كنم.
20- والدینم مرا درك می كنند.

 

21- دیگران دوست داشتنی تر از من هستند.
22- غالبا از طرف خانواده زیر فشار هستم.
23- اغلب احساس یاس و ناامیدی دارم.
24- غالبا دوست دارم جای فرد ديگری باشم.
25- افراد كمتر به من اعتماد می كنند.
26- هرگز مضطرب نمی شوم.
27- به اندازه كافی به خودم اطمينان دارم.
28- به راحتی با ديگران ارتباط برقرار می كنم.
29- با والدین و خانواده اوقات خوبي را می گذرانيم.
30- معمولا زمان زيادی را براي خیالبافی می گذارم.

عزت نفس
31- دلم می خواست كم سن تر باشم.
32- همیشه آنچه كه لازم باشد را انجام می دهم.
33- از نتایج تحصیلی ام احساس غرور می كنم.
34- همیشه منتظر می مانم تا به من بگویند چه كار بايد انجام دهم.
35- اغلب از نتیجه كارهایم متاسف می شوم.
36- هيچ گاه احساس خوشبختی نكرده ام.
37- همیشه كارها را به بهترین وجه ممكن انجام می دهم.
38- معمولا توانایی انجام كارهایم را دارم.
39- از زندگیم تقريبا راضی هستم.
40- ترجیح میدهم دوستانی كم سن تر از خودم داشته باشم.

 

41- به همه اطرافیان خودم علاقمند هستم.
42- دوست دارم در جمع دوستان ديده شوم.
43- خودم را بخوبی درك مي كنم.
44- در منزل كسی توجه زيادی به من نمی كند.
45- هرگز در مورد كارهایی كه ميكنم، مورد سرزنش قرار نمی گيرم.
46- آنطور كه از خودم انتظار دارم،‌ موفق نيستم.
47- بر روی تصمیمات خود پابرجا و مطمئن هستم.
48- از جنسیت خودم راضی نيستم.
49- در روابطي كه با ديگران دارم راحت نيستم.

50- هرگز مرعوب نمي شوم.
51- غالبا از خودم شرم دارم.
52- ديگران برايم دردسر درست مي كنند.
53- همیشه حقيقت را مي گويم.
54- اطرافیانم به من مي فهمانند كه نتايج كارهايم رضايت بخش نيست.
55- به آنچه اتفاقاتی كه می افتد اصلا اهميت نمي دهم.
56- در آنچه كه به عهده می گيرم، به ندرت موفق می شوم.
57- مواقعي كه از من انتقاد می شود، دچار اضطراب و یاس می شوم.
58- هميشه می دانم كه به ديگران چه بگويم.

در ادامه سئوالات و مقياس پاسخ ها را بررسی كنيد. ميزان عزت نفس بصورت زير بررسی می گردد.
هر یك از سئوالات كه پاسخ بله به آنها اختصاص داده شده است، 1 امتیاز دارد.

عزت نفس پایین 26 و كمتر
عزت نفس متوسط 27-43
عزت نفس بالا 44 و بيشتر

 

 

6 مرحله برای افزایش عزت نفس با متد ان ال پی

پس از بدست آوردن عدد عزت نفس خود، بیایید از طریق تكنیك های NLP این معقوله را بررسی كنیم.

1- تصویر ذهنی خود را اصلاح كنید. چه تصوری از خود دارید؟

افرادی كه دارای عزت نفس پایین هستند معمولا تصویری نامفهوم از خود دارند و تعریف مشخصی ندارند. آنها تصویر خود را محو و کوچک می بینند و اغلب فاصله آنها تا تصویر زیاد است. در ابتدا موقعیت تصاویر را تغییر دهید و به تغییر احساسات توجه کنید. در این مرحله از کالبد خود بیرون بیایید و تصور کنید در حال دیدن فیلم خود هستید.

خودتان را توصیف کنید. آیا تصویر سیاه و سفید است یا رنگی؟ اگر سیاه و سفید است، آنرا رنگی کنید. فاصله آن نصبت به شما چقدر است؟ آنرا کمی نزدیک کنید. حتما حس شما نسبت به خود بهتر خواهد شد.

 

2- لنگر اندازی مثبت كنید

در این لحظه به بهترین حاطره خود فکر کیند و در این لحظه با فشردن یک قسمت از بدن خود و یا مشت کردن دست، یک نوع نشانه گذاری یا لنگر اندازی مثبت کنید. حتی می توانید روی این حالت خوشایند یک اسم بگذارید مانند عشق، حال خوب، تولد دوباره و…

مزیت این روش آنست که در روزهای آینده مثلا با مشت کردن دست خود، بلافاصله به وضعیت خوشایند ساخته شده وصل می شوید. در واقع شما کلیدی می سازید تا هر گاه که خواستید، حس خود را تغییر دهید.

 

3- رفتار جدید ايجاد كنید (ايجاد مسیر عصبی جدید)

یكی از مشخصات بارز تكنیك های NLP ایجاد رفتار جدید از طریق تكرار می باشد. طبق اين نظریه، هنگامی كه یك رفتار یا مهارت را بصورت عادت دربیاورید، مسیرهای عصبی جدید شكل می گیرند و با تكرار رفتار، این مسیر ضخیم تر شده و تبدیل به عادت می شود.

4- خود را از ديدگاه دیگران ببینید

افرادی که به خود کم بینی دچار هستند، تصور می کنند دیگران آنها را کوچک می شمارند و به آنها اهمیتی نمی دهند. در این مرحله خود را از دریچه چشم دیگران ببینید و خود را بجای آنها قرار دهید. می توانید وارد کالبد آنها شوید و از درچه چشم آنان به خود نگاه کنید. در این حالت چه می بینید؟

آیا فرد حقیر و بی ارزشی را می بینید و یا خود واقعی را می بینید؟ اگر قرار بود خود ایده آل را ترسیم کنید، دوست داشتید چگونه باشید؟ اکنون با استفاده از تغییراتی که در تصویر خود انجام میدهید، حس جدیدی را تجربه خواهید کرد.

تصویر از خود را واضح تر کنید، ببینید چه لباسهایی به تن دارید؟ حتی می توانید خود را در موقعیتی تصور کنید که دیگران در حال تحسین شما هستند. در این موقع به حس خود توجه کنید. آیا تغییری در میزان ارزشمندی به خود حس کردید؟ این روند را 4 تا 7 بار تکرار کنید تا کم کم مسیر عصبی شکل بگیرد.

5- مقاومت های درونی را حذف كنید

در مرحله بعد ببینید چه گفتگوی ذهنی در شما شکل گرفته است؟ آیا یک صدای درونی یا بخشی از وجود شما در ارزشمندی شما شک دارد؟ آیا مقاومت داخلی در این زمینه دارید؟ برا اینکه این مقاومت ها را پیدا کنید، چند بار به خود بگویید: من خودم را دوست دارم. من ارزشمند هستم. در این موقع شاید یک صدای ذهنی بگوید : نه تو ارزشمند نیستی. تو دوست داشتنی نیستی.

این یک فرصت مناسب برای پیدا کردن مقاومت های درونی است. سعی کنید با آن بخش ارتباط برقرار کنید. در واقع آن ضمیر ناخودآگاه شماست که سعی دارد با شما ارتباط برقرار کند.

6- رفتار جدید را در آینده بررسی كنید

در مرجله آخر در خط زمانی خود به آینده سفر کنید و خود ر ادر یک جمع و موقعیتی که در آن عزت نفس شما به پایین ترین حد خود می رسید، بروید. بینید در این حال چه حسی به خود دارید؟ آیا حال بهتری را تجربه می کنید؟ این بهترین تست برای سنجیدن عملکرد درست در تمرین است. این مرحله را در اصظلاح ” اکولوژی تست” یا تست در آینده می نامند. تمامی تمرین های ان ال پی باید در آینده تست شوند و تاثیر آنها بر محیط و اطرافیان نیز بررسی گردد.

اگر تمرین را بخوبی انجام داده باشید، در این مرحله حسی متفاوت به خود خواهید داشت. در غیر اینصورت، یکبار دیگر مراحل را طی کنید. این تمرین را چندین بار در طول هفته انجام دهید و به تاثیرات شگفت انگیز آن دست یابید. در ادامه می توانید تجربیات و سئوالات خود را در کتمنت ها مطرح نمایید.

کانال تلگرام ان ال پی

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here