چگونه با تکنیک NLP اعتماد به نفس را افزایش دهیم؟

2
1481
سجاد زمانی

چگونه با تکنیک NLP اعتماد به نفس را افزایش دهیم؟

چه اندازه به توانایی های خود اعتماد دارید؟ آیا تصویری مثبت و موفق از خود در ذهن دارید؟ فرض کنید در یک جمع جدید قرار گرفته اید و هیچ شناختی نسبت به اطرافیان ندارید. آیا نسبت به شایستگی خود تردید دارید و فکر میکنید در آن جمع همه از شما بهتر هستند و در مورد شما قضاوت می کنند؟ اگر این افکار در ذهن شما شکل می گیرد، علاوه بر اعتماد به نفس باید عزت نفس خود را تقویت کنید.

آثار كمبود اعتماد به نفس

1- عدم توانایی در گرفتن حق خود

2- عدم توانایی در نه گفتن و سركوب علایق خود

3- عدم بروز توانایی ها و استعداد درونی

4- رسیدن به باورهای نادرستی مانند: ” زندگی خوب و ثروت حق من نیست و من لیاقت دستيابی به آن را ندارم”

5- زبان بدن ضعیف و صدایی ناله گون در ارتباطات روزمره

6- فرد خود را از پیش بازنده می داند و از رقابت فراری است.

چگونه اعتماد به نفس را كسب كنیم؟

در تكنيك هاي ان ال پی NLP تصویر ذهنی فرد از خود بسیار ممهم است. به رفتار يا مهارتی كه توانایی انجام انرا دارید و همه دوستان و اطرافیان شما را با این مشخصه می شناسند، فكر كنید. چه تصویري از خود در ذهن شكل می گيرد؟

مشخصات تصویر را بخوبی بررسی كنید و آنرا با زمانی كه اعتماد به نفس پایین دارید مقایسه كنید. اگر تصویر دور است،‌آنرا نزدیك كنيد و اگر بصورت سیاه و سفید است، آنرا رنگی كنيد تا وضوح آن بالا رود.

چه صداهای ذهنی‌ در سر شما هست كه مانع موفقیت می شود؟ آنرا شناسایی كنید و فرض كنید كنترل صدا در دست شماست و میتوانید آنرا تغییر دهید. در این هنگام تن صدا را عوض كنيد. می توانید صدای یك شخصیت كارتونی را جایگزین كنید و یا صدا را كم كنید.

این تكنیك یكی از موثرترین تكنیك هاي NLP است كه در دوره های مختلف، اثرگذاری آن ثابت شده است.

همانطور که در مطالب گذشته گفته شد، پدیده اعتماد به نفس در ان ال پی NLP به صورت یک چرخه بررسی میشود و در این چرخه به طبع احساسی که فرد نسبت به خود دارد، تصویری در ذهن او شکل می گیرد و او با توجه به باورهای شکل گرفته واکنشی نشان میدهد.

اگر باورهای او در مورد خود مثبت و سازنده باشد و از قضاوت شدن هراسی نداشته باشد، به راحتی میتواند از توانایی های خود در برقراری ارتباط با دیگران استفاده کند. اما اگر فرد نسبت به محیط خود بصورت منفی شرطی شده باشد، یک چرخه منفی در او شکل میگیرد و هر لحظه استرس و اضطراب او افزایش پیدا می کند.

ان ال پی موفقیت

همانند شکل بالا ابتدا او تصویر رویارویی با شرایط جدید را در ذهن تداعی می کند. سپس به تجربیات نا موفق خود رجوع می کند که در آن مورد تمسخر و قضاوت جمع قرار گرفته است. این تصویر میتواند مربوط به کودکی او یا یک میهمانی باشد که در سالهای گذشته داشته است. بدنبال این تصویر ذهنی، احساسات بد بصورت اتوماتیک و ناخودآگاه در او شکل می گیرد.

برخی از افراد از اینکه در جمع جدید جایی ندارند و دیگران به صحبت های او گوش نمیدهند، ناراحت هستند. اما آنها نمیدانند که این واکنش به جهت تصویر ذهنی خودشان به دیگران القا میشود. زبان بدن و لحن کلمات او به دیگران این پیام را میدهد که او در زمینه برقراری ارتباط و نشان دادن توانایی های خود ناتوان است.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و عزت نفس در NLP

بسیاری از انسانها اعتماد به نفس ر ابا عزت نفس اشتباه می گیرند و تعريف درستی از آن ندارند. در یك نگاه كلی اعتماد به نفس توانایی انجام یك كار یا توانایی بروز خود در جمع است اما عزت نفس برچسب ارزشی است كه به خود میزنيم. عزت نفس میزان احترام به خود است و فرد احساس خود ارزشمندی بالایی دارد.

عزت نفس

آثار كمبود عزت نفس

در ابتداي مقاله به آثار كاهش اعتماد به نفس در انسانها پرداختيم، در اينجا به تبعات كاهش عزت نفس خواهیم پرداخت.

1- مقایسه خود با دیگران

2- دوست نداشتن خود و اطرافیان

3- تعیین استانداردهاي بالای زندگی و ايجاد فشار بر خود و اطرافیان

4- نارضایتی همیشگی از روند زندگی و مسئول دانستن دیگران در عدم موفقیت خود.

5- نداشتن آرامش روانی در زندگی

6- عدم تحمل انتقاد و مخالفت دیگران

7- خشم درونی و صرف انرژی زیاد برای پنهان كردن عیب ها

8- قضاوت و پیش داوری درباره دیگران

در فایل صوتي زیر به مقایسه پدیده اعتماد به نفس و عزت نفس پرداخته شده است و تکنیک تصویرسازی ذهنی و افزایش اعتماد به نفس را از منظر ان ال پی NLP بررسی شده است. با اجرای تمرین های ان ال پی میتوانید به خودباوری و افزایش عملکرد ذهن دست یابید.

لطفا تاج قربانی را بردار

طبق نظریه ویلیام گلاسر انسانها بصورت ناخوداگاه رفتارهای خود را انتخاب می كنند زیرا در پس آن رفتار، امتیاز و پاداش هایی نصیب وی می شود. اگر به روند اعتماد به نفس بصورت رشته زنجیرهای بهم پیوسته نگاه كنیم، خواهیم دید، فرد برای فرار از مسئولیت زندگی خود را بعنوان يك انسان بی دست و پا نشان می دهد تا دیگران از او انتظاری نداشته باشند.

این روند ادامه پیدا می كند تا نزدیكان وی دیگر كاری را به او نمی سپارند و او در منطقه امن خود می ماند و فارغ از هر مسئولیتی به زندگی خود ادامه میدهد.

آنها خود را قربانی نا عدالتی های دنیا نشان میدهند و بازی هاي ذهنی به اهداف خود می رسند. در این مواقع باید مسئولیت كارها را به خودشان بسپارید و نظر خودشان را بپرسید.

همچنین با خرابكاری در انجام كارهای محوله نیز سعی دارند به شما نشان دهند كه چقدر ناتوان هستند اما شما بر واگذار كردن كارها اصرار كنید.

 اگر به مبحث اعتماد به نفس علاقه مند هستید، فیلم كارگاه رفع خجالت و كمرویی را تهیه فرمایید.

کانال تلگرام ان ال پی

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

2 نظرات

    • سلام مرضیه عزیز میتونید از کتاب ان ال پی یا دوره های غیرحضوری که در سایت موجود هست استفاده کیند.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here