چگونه با شغل دوم درآمد اول كسب كنم؟

1
1229
شغل دوم درآمد اول

چگونه با شغل دوم درآمد اول داشته باشیم؟

در این مقاله به بررسی شغل های دوم مانند بورس،‌ كسب و كار اینترنتی،‌ تدریس، فریلنسر، فروش بیمه،‌ بازاریابی،‌ مشاوره و… خواهیم پرداخت و مزیت اينگونه شغلها را بعنوان كارهای پاره وقت در كنار شغل اصلی بررسی خواهیم كرد. بسیاری از افرادی كه در ایران و جهان به موفقیت های چشمگیری رسیده اند،‌ در كنار شغل خود به علایق و كارهایی كه از آن لذت میبردند پرداختند که منجر به کسب درآمد هم شده است و به ثروت بالایی رسیدند.
چندی پیش لیست افراد مشهور مانند عادل فردوسی پور، رضا کیانیان، مهتاب کرامتی، علی دایی، شهاب حسینی و… را بررسی می کردم که در کنار کار حرفه ای خود به مشاغل دیگر هم مشغول هستند. در اکثر موارد شغل دوم آنها هیچ تناسب و شباهتی با حرفه و یا رشته تحصیلیشان ندارد اما بنا به علایق آنها شکل گرفته است و از انجام آن لذت می برند و تبدیل به منبع درآمد مناسبی شده است.
برخی از افرادی که در رشته مهندسی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، به خوانندگی و یا بازیگری پرداخته اند و برعکس فردی که در رشته هنر تحصیل کرده است سر از بازاریابی در می آورد. بنابراین رشته و شغل فعلی نمی تواند مانع پرداختن به علایق باشد. حال اگر همین علایق را با برنامه ریزی و فرمولی که در ادامه گفته می شود ادامه دهیم، علیرغم پرداختن به فعالیت مورد علاقه، درآمد نیز کسب می کنیم.

شوخی هایی كه بعدا جدی میشوند

بسیاری از افراد موفق كه توانسته اند كسب و كاری را راه اندازی كنند و آنرا توسعه دهند، روزی این كار را جدی نگرفته بودند و همه آنها این جمله تكراری را می‌گویند كه ” شوخی شوخی جدی شد”. آنها فقط به علایق خود پرداختند و آنرا با عشق ادامه دادند و همین شوخی در آینده به شغلی جدی تبدیل شده است.
کافیست روزانه و به مدت چند ماه در کنار شغل اصلی خود به راه اندازی شغل دوم و نیمه وقت بپردازید، خواهید دید چگونه همین عمل تبدیل به رفتار و عادت جدید می شود و انگیزه های شما را برای ادامه کسب درآمد بیشتر می کند. در یکی از قسمت های برنامه خندوانه که آقای بابان مهمان آن بود، نکات جالبی وجود داشت. ایشان می گفتند من به همراه همکارم در شرکتی کار می کردیم و همزمان بعنوان گوینده خبر نیز در صدا و سیما به فعالیت می پرداختیم.
گاهی شدت خستگی آنقدر زیاد بود که در میان برنامه خوابمان می برد اما از این کار لذت بالایی می بردیم و به مرور از حالت شغل دوم به شغل اصلی بنده تبدیل شد. ایشان یکی از نمونه هایی هستند که در این زمینه میتوان نام برد.
هوش مالی

مزایای شغل دوم چيست؟

عدم نیاز به سرمایه گذار‌ی زیاد
ریسك پایین
نیاز به زمان و انرژی كمتر
انعطاف و عدم محدودیت در زمان و مكان
استفاده از نیروی انسانی اندك
مطابقت با علاقه مندی ها
استقلال کاری

وقت كافی برای شغل دوم ندارم

مدیریت زمان
یكی از بهانه هایی كه همه افراد پشت آن پنهان می شوند و برای فرار از شكست به آن پناه میبرند، نداشتن وقت كافی است. طبق شکل بالا اگر هفته را 7 روز در نظر بگیریم زمانی در حدود 168 ساعت در اختیار داریم. اگر 5 روز کاری در هفته داشته باشیم و هر روز 8 ساعت را به کار بپردازیم، 40 ساعت را به کار اختصاص خواهیم داد.
همچنین اگر شبی 8 ساعت را به خواب اختصاص دهیم، 56 ساعت از یک هفته صرف خوابیدن می شود. همچنین روزانه 6 ساعت وقت داریم به ارتباطات و رسیدگی به امور شخصی بپردازیم. با این حال 30 ساعت در هفته زمان خالی خواهیم داشت که اغلب به بطالت می گذرد.
در واقع ما روزانه حدود 4 ساعت زمان داریم تا آنرا به فعالیتی اختصاص دهیم و در عرض 2 سال تبدیل به یک کسب و کار جدی کنیم. اگر روزانه فعالیت هایی مانند دیدن تلویزیون و بازدید بی هدف از شبکه های اجتماعی را مدیریت کنید، خواهید دید زمان مناسبی را برای پرداختن به شغل دوم را بدست خواهید آورد.

فرمول موفقیت چیست؟

حتما بارها چکیدن قطرات آب بر روی تخته سنگ های بزرگ ر ادیده اید که پس از مدتی به تغییر شکل آن منجر می شود و اثر خود را روی سنگ می گذارد. برخی از افراد در ابتدای راه با کوچکترین مشکلی از حرکت باز می ایستند و تسلیم می شوند. اگر قصد دارید شغل دومی داشته باشید که در برهه دو یا سه سال به درآمد ثابت و قابل قبولی برسید، شاید باید تحمل شکست را داشته باشید و هرگز ناامید نشوید.
در اینجا قصد دارم از فرمولی نام ببرم که همه افراد موفق از آن استفاده می کنند و بدون آن موفقیت با ثباتی نخواهیم داشت و آن چیزی نیست جزء ” تمرکز و پیوستگی “. به شما قول می دهم در هر زمینه ای از این دو جزء استفاده کنید و ناامید نشوید، به نتایج بسیار خوبی دست خواهید یافت.
اگر زمینه مناسبی برای فعالیت انتخاب کرده باشید، با متمرکز شدن روی آن و پیوستگی پس از مدتی می توانید به درآمد خوبی دست یابید. در مرحله اول توصیه می شود می شود شغلی را انتخاب کنید که مطابق علایق و توانمندی های شما باشد.

حرفه ای ها ساخته میشوند، متولد نمی شوند

در اینجا قصد داریم فرمول افراد موفق در زندگی را به شما ارائه کنیم. طبق تحقیقاتی که توسط اریکسون صورت پذیرفت، مشخص گردید اغلب نوابغ دنیا از قانون 10000 ساعت استفاده می کنند و به مدت 10 سال و هر هفته 20 ساعت زمانی برای تمرین اختصاص می دهند تا در سطح جهان به موفقیت دست یابند. افرادی مانند موزارت از 4 سالگی به تمرین نواختن ساز پرداخت تا 9 سال بعد به تسط کامل رسید. همچنین بابی فیشر یکی از نابغه های شطرنج آمریکا نیز از سنین کودکی به تمرین پرداخت و 10 سال بعد به مقام قهرمانی دست یافت و یکی از نوابغ این رشته نام گرفت.
شاید پرداختن به چنین زمانی برای شما دور از دسترس باشد، اما خبر خوش این است که با اختصاص دادن 1000 ساعت (روزانه 3 ساعت به مدت یکسال) نیز میتوانید در شغل مورد نظر به موفقیت برسید. البته چنین ساعاتی که برای تسلط بر موضوعی پیشنهاد می گردد، در حد نظریه است و با مطالعه زندگی افراد موفق به چنین اعدادی پی برده شده است. تحقیقاتی که برای موفقیت در شغل دوم انجام شده است، زمان یکسال را برای آموزش و راه اندازی یک شغل تایید می کند.
شغل دوم درآمد اول

چطور شروع كنم؟

اگر در مقاله های پيشین خوانده باشید،‌ من تاكید زیادی بر روی‌ شناخت توانمندی ها و علایق دارم زیرا افرادی را دیده ام كه آرزو و هدف دیگران را زیست می كنند و در میانه راه انگیزه خود را از دست می دهند. برای اينكه از این شكست ها جلوگیری كنید،‌ باید به علایق خود بپردازید. این كار باعث میشود در ماههای اولیه كه نتیجه چندانی از كار نمی گیرید، شغل خود را رها نكنید.
1- در مرحله اول به شناخت زمینه شغلی بپردازید. بسیاری از شغل ها در ظاهر شیك و بدون دردسر هستند اما نمیتوان بطور دراز مدت بر روی آنها حساب كرد. بطور مثال شغل باغبانی بستگی به فصل و زمان دارد و در مواقعی‌از سال از آن استقبال می‌شود.
2- در مرحله دوم به تحقیقات بازار بپردازید و افراد موفق در آن شغل را مورد بررسی قرار دهید. در NLP نیز تكنیك الگوبرداری از افراد موفق به شما كمك خواهد كرد تا كمترین میزان اشتباه و ریسك را داشته باشید. شما باید به شناسایی افراد موفق بپردازید و سبک کاری آنها را الگوبرداری کنید.
مرحله بعد شناسایی ذائقه مشتریان و تحلیل بازار است که تعیین کننده میزان رشد کسب و کار شما خواهد بود. برخی مشاغل مناسبتی یا فصلی هستند. پس باید استراتژی مناسبی اتخاذ کنید تا کمترین میزان افت و خیز را داشته باشد. در این مرحله الگوبرداری افراد موفق بسیار موثر واقع می شود. قرار نیست چرخ را از ابتدا اختراع کنید زیرا انرژی و زمان زیادی از شما تلف می شود اما روشهایی که مفید واقع شده اند، می توانند در مسیر پیشرفت شما تاثیرگذار باشد.
3- با هزینه كم شروع كنيد. یكی دیگر از اشتباهات رايج ما در راه اندازی كسب و كار استفاده از منابع مالي زیاد است. در اصطلاح ” ما تمام تخم مرغ ها را در یك سبد قرار میدهیم ” و در این شرایط اگر دچار شكست شويم، جبران آن مشكل خواهد بود. اكثر افراد موفقی كه  با سرمایه و نیروی انسانی كم شغل خود را راه اندازی كرده اند، به موفقیت های بیشتری دست يافته اند زیرا در این شرایط توقع كمتری از كار خود داشته و استرس كمتری را تجربه می كنند.
4- شغل خود را معرفی کنید: کمتر کسب و کار موفقی را میابید که برای معرفی خود از شبکه های اجتماعی و وبسایت استفاده نکنند. تمامی صاحبان مشاغل می بایستی از قدرت شبکه های اجتماعی استفاده کنند و با آموزش های رایگان، نظر مخاطبان و مشتریان بالقوه را به خود جلب کنند.
شبکه های اجتماعی مفیدی مانند آپارات، لینکدین و اینستاگرام وجود دارند که با کمترین هزینه می توان کسب و کار خود را معرفی کرد. اکثر افراد موفق کلیپ هایی از مراحل انجام کار و یا تولید محصول در شبکه های مختلف قرار می دهند و اینگونه به عنوان مرجعی قابل اعتماد شناخته می شوند. پس در ماههای ابتدایی کار شروع به معرفی در چند شبکه اجتماعی کنید از این طریق مشتریان بالقوه را شناسایی و کار خود را توسعه دهید.
5- صبر صبر صبر
یکی از دلایلی اکثر استارت آپ ها و کسب و کارها در یالهای ابتدایی با شکست مواجه می شوند این است که صاحبان مشاغل صبر کمی دارند و انتظار دارند در ماههای اولیه به موفقیت برسند و پس از آن فقط رشد مجموعه را نظاره کنند. بسیاری از کارآفرینان و مدیران عالی رتبه را دیده ام که باوجود اینکه کسب و کارشان رونق دارد و در محدوده امن وجود دارد،  بازهم تا دیروقت به کارکردن ادامه می دهند و هیچگاه دست از تلاش نمی کشند.
سال قبل با یکی از کارآفرینان برتر جلسه ای داشتم که در زمینه تولید قطعات خودرو فعالیت می کرد. وقتی از نحوه شکل گیری کارخانه او سئوال کردم با خنده تلخی جواب داد: در گذشته صبر ما مثل شما جوانان کم نبود و با این باور رشد کردیم که در هر کاری اصطلاحا باید ” خاک ” کار را بخوریم و تجربه لازم را کسب کنیم و سپس به کارآفرینی بپردازیم.
او می گفت بیاد دارم در سالهای اولیه با شریک خود در کارگاهی کوچک و در کنار دستگاه تراشکاری می خوابیدیم و با غذاهای معمولی خود را سیر می کردیم. اما به مرور توانستیم با صبر و پشتکار، شغل خود را توسعه دهیم. امروز ایشان با داشتن یک کارخانه بزرگ قطعه سازی در اوج موفقیت خود قرار دارند.
به ثمر نشست کسب و کار مانند کاشت درختی است که باید منتظر ماند و زمان داد تا میوه دهد. اما بسیاری از مردم از صبر کمتری برخوردارند و از شاخه ای به شاخه دیگر می پرند.
در ادمه به بررسی برخی از شغلهای دوم خواهیم پرداخت كه با استفاده از هزینه كم میتوان راه اندازی كرد و در بازه 1 الی 2 ساله به نتایج خوبی رسید:

بورس

یكی از شغل هایی كه در سالهای اخیر بسیار از آن استقبال شده، خرید و فروش بورس است. قبل ورود به این شغل باید موارد زیر را در نظر بگیرید:
  • آموزش و كسب تجربه در زمینه بورس آشنایی با اصطلاحات بازار سهام
  • شجاعت و قدرت تصمیم گیری بالا
  • قدرت پذیرش ریسك و افت و خیز بازار
  • داشتن صبر تا حصول نتیجه
در ماههای اولیه ورود به بازار بورس،‌ سعی كنید از اتخاذ تصمیمات احساسی بپرهیزید و تمام وقت خود را به يادگیری تكنیك ها و اصطلاحات بازار سهام مانند تحلیل تكنیكال، صف خرید و فروش، نوسان گیری،‌ سیگنال خرید و… اختصاص دهید.
شغل-بورس
در بین كارشناسان بازار بورس اصطلاح ” سهم شيطان” بسیار رواج دارد وبیان می كند كه در هر معامله و خرید و فروشی باید میزان ضرر و شكست را محاسبه كرد و ضرردهی را جزئی از كار دانست.

مشاوره

در بین شغلهای پردرآمد و رو به رشد سال 2016 مشاوره و كوچینگ یكی از 10 شغل پردرآمد دنیا است كه آينده روشنی برای آن پیش بینی شده است. واقعیت اینست که افراد پرمشغله و مدیران، به فردی نیاز دارند تا بتواند قسمتی از وظایف تصمیم گیری آنها را به عهده بگیرد و در این راه کمک کند. افراد دیگر هم در اکثر مسائل زندگی به مشاوره نیاز دارند و اگر شما فردی هستید که در یک زمینه خاص به مهارت و تجربه رسیده اید، وقت آن است که به ارائه مشاوره بپردازید.
مشکلی که در ابتدای این شغل با آن مواجه خواهید شد این است که مردم از شما سوابق موفق کاری می خواهند تا بتوانند اعتماد کنند. در ابتدای فعالیت خود سعی کنید خدمات بیشتر با حق مشاوره کمتر ارائه کنید تا در آن زمینه خوشنام شوید، پس از این مرحله شما هستید که تعیین کننده شرایط کاری خواهید بود.

راننده آنلاین

تاکسی اوبر
پس از اینكه شركت اوبر UBER توانست تحول عظیمی در صنعت حمل و نقل جهان ایجاد كند، در ایران نیز دو شركت تپسی و اسنپ به پیاده سازی این استارت آپ پرداختند. بسیاری از كارمندان و افراد دیگر در اوقات فراغت خود به این شغل رو آوردند و از آنجایی كه در این شغل فرد ساعات كاری خود را مشخص می كند، با استقبال خوبی مواجه شد. شما نیز می توانید روزانه ساعاتی را به این شغل بپردازید و کسب درآمد کنید.

تولید شیرینی خانگی

یكی از شغلهایی كه با سرمایه اندك میتوان راه اندازی كرد،‌ پخت شیرینی خانگی‌است كه از آینده خوبی برخوردار است. در این شغل با اختصاص دادن یك فرگاز كوچك و لوازم قنادی میتوان در مقیاس كوچك به پخت شیرینی اقدام كرد و با تبلیغات محدود به فروش رساند. سایت های مفیدی در زمینه سفارش آنلاین شیرینی و ارائه خدمات دلیوری رایگان فعالیت دارند.

تدریس خصوصی

هر یك از ما در یكی از دروس دوران دبیرستان مهارت داریم و میتوانیم آنرا آموزش دهیم. همچنین سایتهایی وجود دارند كه شما را به متقاضیان معرفی می كند و درصدی از شهریه را كسر می كند. شما می توانید با تهیه رزومه ای مناسب،‌ توانمندی های خود را به اطلاع مردم برسانید.
اگر مایل به فعالیت در این شغل هستید، بیزینس کارت خود را تهیه کنید و در مکانهایی مانند کتابخانه های عمومی، فرهنگسرا، مدارس و… به معرفی خود بپردازید. در مدت کوتاهی با معرفی مردم به یکدیگر تبدیل به مدرس معروفی خواهید شد که میتواند درآمد مناسبی داشته باشد.

پرستار كودك

با مشغله والدین، نیاز نگهداری کودکان بیش از پیش احساس می شود و افرادی که خدمات نگهداری را ارائه می دهند، می توانند درآمد خوبی کسب کنند. البته برای آغاز این شغل نیاز است دوره های تخصصی بگذرانید و از مراجع قانونی مجوزهای لازم را دریافت کنید.

هم صحبتی با سالمندان

شاید این شغل برای شما عجیب و حتی خنده دار به نظر برسد اما در كمال تعجب اينگونه شغل ها در دنیا با استقبال زیادی مواجه شده اند. امروزه با گسترش فضای مجازی،‌ انسانها احساس تنهایی بیشتری دارند و از هر فرصتی برای هم صحبتی با دیگران استفاده می كنند. در این بین سالمندان نیاز بیشتری را احساس می كنند.
شركت های خدماتی و مشاوره ای زیادی در آمریكا و اروپا وجود دارند كه با استفاده از مشاوران توانمند به هم صحبتی با سالمندان می‌پردازند و اتفاقا حقوق خوبی دريافت می كنند. در این شغل مشاور بصورت روزانه با سالمندان تماس میگیرد و با او درباره مسائل مختلف صحبت می كند و همین امر باعث می شود او نوعی تخلیه احساسی داشته باشد و هم صحبتی برای خود پیدا كند.
شغل هایی مانند نگهداری حیوانات خانگی نیز از این دست شغلها هستند.

نویسنده تولید محتوا

در چند سال اخیر شغل های جدیدی بوجود آمده اند و هر یک از آنان دارای وبسایتی هستند که محصولات و خدمات را به مشتریان معرفی می کنند. در این بین افرادی که مهارت خوبی در نوشتن مقالات و تولید محتوا دارند، از محبوبیت بالایی برخوردارند و صاحبان مشاغل آنان را با حقوق مناسبی استخدام می کنند.
تولید محتوای مناسب برای محصول یکی از مواردی است که هر یک از دارندگان سایت باید رعایت کنند تا در کورس رقابت بماننند زیرا مخاطبان از محتوای مناسب به سمت محصول و خدمات ما کشیده می شوند.
اگر در اصطلاح “دست به قلم ” خوبی دارید، با صاحبان مشاغل ارتباط برقرار کنید و یا از طریق سایت های برون سپاری خود را به دیگران معرفی کنید. مزیت این شغل درآمد بالا و عدم نیاز به مواد اولیه، مکان و سرمایه است. همچنین پس از کسب تجربه می توانید بعنوان یک بلاگر یا تحلیل کننده، کسب و کار خود را راه اندازی کنید. در سالهای اخیر یکی از شغل های پر درآمد دنیا، نوشتن مقاله و یا مقایسه دو محصول باهم است که باعث سو گیری ذهن مخاطبان می شود.
بطور مثال بلاگرها یا کارشناسان معروفی در دنیا وجود دارند که در هر حوزه ای به بررسی کسب و کارهای موفق می پردازند و گاهی نظر آنها میتواند سرنوشت یک کسب و کار را تعیین کند. افراد معروفی در ایران و دنیا وجود دارند که بعنوان تستر غذا شناخته شده اند و به بررسی غذای رستوران ها می پردازند و پس از آن نظر خود را در سایت یا شبکه های اجتماعی بیان می کنند. این نظر به قدری تاثیرگذار است که میزان فروش و محبوبیت کسب و کار را مشخص می کند.

تولید محتوا

ترجمه متون

با افزایش رقابت در فضای مجازی، کسب و کارهایی دست بالا را دارند که از آخرین پیشرفت های هر کسب و کار اطلاع داشته باشند. از اینرو استفاده منابع معتبر جهانی می توانند شما را از رقبا متمایز کند. افراد زیادی در حوزه تولید محتوا با ترجمه مقاله های معتبر می توانند به کسب و کار شما رونق بخشند. این شغل همیشه طرفداران خود را دارد و مترجم می تواند در هر حوزه ای به فعالیت بپردازد. اگر در یک زبان خارجی تسلط دارید، با استفاده از سایت های برون سپاری مانند پونیشا به معرفی توانمندی های خود بپردازید و مهارت خود را توسعه بخشید.

فروش بیمه عمر

بیمه عمر نیز يكی از شغلهایی است كه نیاز به زمان زیادی ندارد و فرد میتواند در كنار كار خود و در هر شرايطی كه باشد، بیمه بفروشد. كارشناسان، فروش بیمه عمر را به گوی برفی تشبیه می كنند كه در ابتدای راه غلتاندن آن كمی سخت است اما پس از اينكه به حركت خود ادامه دهد،‌به بهمنی‌تبدیل خواهد شد كه دارای قدرت زیادی خواهد بود.
مزیت این شغل عدم نیاز به منابع مالی و مکان در یکسال اول می باشد. شما در هر شرایطی می توانید به مشتریان خود بیمه را معرفی کنید و به کسب درآمد بپردازید.
اگر علاقمند به تدریس هستید و قصد دارید بعنوان شغل دوم به آن بپردازید حتما مقاله دوره مربیگری ان ال پی را بخوانید.

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

1 نظر

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here