چرا در ارتباط با دیگران امتیاز میگیریم؟

0
414
تحلیل رفتار متقابل

چرا در ارتباط با دیگران امتیاز میگیریم؟

در مطالب گذشته از نقش بازی ذهنی و امتیاز گیری در ارتباط صحبت کردیم. در تحلیل رفتار متقابل هنگامی میگویند که فرد تمبر جمع کرده است که او احساس تخریبی را تجربه می کند و میتواند با آن دو کار انجام دهد. یا در همان لحظه بیان کند و یا آنرا انباشته سازد و بعدها بکار گیرد. وقتی انباشته سازد در اصطلاح می گویند تمبر جمع می کند. آیا در هفته گذشته احساس تخریبی را تجربه کرده اید ولی بجای بیان، انباشته کرده باشید؟ اگر چنین است شما یک تمبر جمع کرده اید. شاید ما کلکسیونی از این تمبرها جمع کرده باشیم. این کلکسیون را با چه چیزی عوض میکنید؟

مثلا فرض کنید در محل کار من با انتقادهای رئیسم مواجه میشوم و خشم خود را بروز نمیدهم و آنرا با خود به خانه می آورم و بر سر همسر و فرزندم خالی میکنم. این تمبری است که در همان روز نقد کردم.

nlp تیک تمبرها و پیش نویس زندگی

چرا افراد تمبر جمع می کنند؟ اریک برن در پاسخ می گوید: افراد تمبر جمع می کنند زیرا با نقد کردن آن می توانند به طرف پیامدهای پیش نویس خود حرکت کنند. اگر پیش نویس شخصی از نوع شدید و نابهنجار باشد، احتمال دارد به کلسیونهایی از تمبر بپردازد تا بعدها با پیامدهای سنگین معاوضه کند. مثلا میتواند تمبر افسردگی را برای سالهای سال جمع کرده و آنرا بصورت خودکشی بیان کند.

کسی که پیامد سخت و سنگین او آزار دیگران باشد، ممکن است کوهی از تمبرهای خشم عصیان را جمع آوری کند سپس آنها را برای توجیه قتل و جنایت بکار گیرد. در یک سطح خفیف تر شاید یک مدیری به جمع آوری تمبرهای خود آزاری روی بیاورد و آنها را با حمله قلبی، زخم معده و فشار خون معاوضه کند. زنی که تمبرهایی را جمع می کند که شوهرش او را درک نمیکند، ممکن است هر چند ماه یکبار آنها را با دعوای شدیدی با شوهر عوض کند.

تحلیل رفتار متقابل

 

nlp تیک چگونه تمبرها را رها کنم؟

 

اگر تابحال این تجربیات را داشته اید و الان می خواهید این تمبرها را رها کنید، باید بدانید که پیامدهایی برای شما خواهد داشت و دیگر از جایزه هایی که در اضاء پرداخت تمبر از دیگران می گرفتید، خبری نباشد. چشم های خود را ببندید و کلکسیون تمبرهای خود را تجسم کنید. ببینید بر روی تمبرها چه احساس تخریبی را نوشته اید؟

رنگ تمبرها را تجسم کنید. اگر تمبرها بر ضد یک فرد خاص است، اسم آنرا بخوانید. اگر مطمئن هستید که میخواهید تمبر را رها کنید، آنرا به آتش بیاندازید یا در رودخانه ای رها سازید و سعی کنید با آن احساس بد خداحافظی کنید. به دستان خود نگاه کنید که هیچ تمبری در آنها وجود ندارد و خالی است. چه حسی دارید؟

حال به دور و بر خود نگاه کنید و کسی یا چیزی را که خوشایند شماست ولی هرگز او را نمی دیدید، می بینید. به آن حس یا فرد خاص درود فرستید و احساسات خوب را در اطراف خود حس کنید و دنیای بدون تمبر و احساسات ناخوشایند را تجربه کنید. تجربه خوب و سبکی که از عدم حمل احساسات ناخوشایند داشته اید را در سراسر بدن جاری کنید و با احساس خوب چشمان خود را باز کنید و تمرین را به پایان برسانید.

امتیاز گرفتن در یک رابطه به سود هیچ یک از طرفین نخواهد بود و در تحلیل رفتار متقابل بپاز آن بعنوان بازی یاد می شود.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here