كتاب های مفید ان ال پی NLP كدامند؟

17
334

كتاب های مفید ان ال پی NLP كدامند؟

در مطالب گذشته ليست ده كتاب پر فروش در زمينه برنامه ريزی عصبی كلامی يا NLP را حضورتان معرفی كرديم. به درخواست شما اينبار كتابهای ترجمه شده از مترجمين بزرگ كشور را حضورتان ارايه مي نماييم.

در سالهاي اخير كتابهاي بسياري در زمينه NLP ترجمه شده است كه با مطالعه آنها به نازل و سطحي بودن مطالب پي برد. متاسفانه اين حوزه در سالهاي اخير بيشترين تحريف را در علوم تغييرات فردي شاهد بوده است. براي خوانندگان علاقه مند به اين حوزه پيشنهاد ميكنم، از آثار مترجمين صاحب نام كشور استفاده نماييد تا بتوانيد رسالت اصلي NLP را درك كنيد و از آن استفاده مفيد داشته باشيد.

جا دارد يادي شود از مترجمين زحمتكش كشور در زمينه ان ال پي. آقايان قراچه داغي- سوار دلاور- مجرد زاده كرماني و ساير عزيزاني كه آثاري فاخر را از خود به يادگار گذاشته اند.

 کتاب ” زمانی برای تغییر” را اینجا ببینید.

1- كتاب ساختار جادو –  ريچارد بندلر و جان گريندر.

اولین کتابريچارد بندلر و جان گريندر در دهه هفتاد میلادی و پس از معرفی NLP به دنیا. در این کتاب که در دو جلد چاپ شده است به فلسفهNLP و ساختار زبانشناسی و گفتگوهای متا و میلتون اشاره شده است. کتاب فوق بسیار عمقی و ریزبینانه به حوزه تغییرات فردی و ارتباطات پرداخته است.

 جهت دانلود كليك كنيد

 کتاب-جادوی-کامیابی-ساختار-جادو

2- كاربرد روانشناسي در زندگي عادي – نويسنده: استيو آندرياس

این کتاب نیز از دو محقق این حوزه و با ترجمه آقای مجرد زاده کرمانی در دو جلد تدوین شده است. اصول کلی این کتاب به بررسی تصاویر ذهنی افراد و نحوه نگرش انسانها به وقایع پیش رو است. مثالهایی نیز در زمینه ترس از حشرات، ترس از ارتفاع، کمرویی، وسواس و… در آن ذکر شده است.

 nlp

3- سرگذشت هركس در NLP – نويسنده : ريچارد بندلر

اگر بدنبال آشنایی با تکنیک ابهام گویی و قصه درمانی میلتون اریکسون هستید، ريچارد بندلر بخوبی این تکنیک را با پرداختن به داستانهای تو در تو و منحرف کردن ذهن خواننده، سعی در تاثیر گذاری بصورت غیر مستقیم دارد.

کتاب سرگذشت هرکس ان ال پی

4- قصه درماني – نويسنده : ميلتون اريكسون

کتاب قصه درمانی نیز از پایه های درمانی ان ال پی می باشد که به مبانی تاثیرگذاری بر روی ناخودآگاه از طریق قصه های مبهم می پردازد. در این کتاب به تجارب اریکسون در درمانهای او اشاره شده است.

 کتاب قصه درمانی

5- برنامه ريزي عصبي كلامي – نويسنده : جان اوكونور

در این کتاب سعی شده است به تعاریف پایه ای NLP و تشریح تکنیک های مختلف در یادگیری و تغییر عادات پرداخته شود و خواننده را با هدف کلی NLP آشنا کند. ترجمه روان این کتاب توسط آقای قرچه داغی انجام شده است که ایشان یکی از مترجم های خوب در حوزه روانشناسی هستند.

 کتاب برنامه ریزی عصبی کلامی

6- مهندسي ذهن در بازاريابي

 در این کتاب که دارای حجم کمی است به بررسی بازاریابی عصبی و ارتباط با مشتری از طریق NLP اشاره شده است. مثالهای جالبی از شعارهای تبلیغاتی کمپانی های بزرگ مثل کوکاکولا، پپسی، نایک و… آورده شده است.

کتاب بازاریابی ان ال پی

7- بليط موفيت – نويسنده : مك ميلان

بلیط موفقیت به ساختار ناخودآگاه پرداخته است و آنرا از زوایای گوناگون بررسی میکند.

موفقیت سریع با ان ال پی

8- ان ال پي در مديريت- نويسنده : رابرت ديلتز

 رابرت دیلتز بدون شک بزرگترین محقق پس از بندلر و گریندر است که در بسط و گسترش تکنیک های NLP نقش بسزایی داشته است. او با تحقیق درباره روزکرد NLP به یکی از پایه های اصلی معرفی این علم به دنیا بوده است. در این کتاب به بررسی چگونگی مدیریت و ارتباط در سطوح مختلف پرداخته شده است.

رابرت دیلتز

9- روانكاوي در رويكرد nlp – نويسنده : ميلتون اريكسون

 کتاب فوق با ترجمه آقای سوار دلاور و رویکرد میلتون به واکاوی ذهن بشر پرداخته شده است. در NLP با استفاده از “خط زمانی ” میتوان به تجارب ناخوشایند رجوع کرد و آنرا به نحوی سازنده تغییر داد بطوری که پس از پرداختن به آن از شدت واکنش های منفی کاسته میشود.

روانکاوی میلتون اریکسون

10 – سلامتي با ان ال پي – نويسنده : دايان مك درموت

در این کتاب به نقش NLP در کسب سلامتی و درمان پرداخته شده است. مثالهای جالبی از درمانهای مبتنی با ان ال پی در آن گنجانده شده است و به مقایسه درمان از طریق دارو و درمانهای ذهنی میپردازد.

در جایی از کتاب به نقش پلاسیبوها یا دارو نماها و اثر تلقین در بهبود بیماری می پردازد.

     سلامتی با ان ال پی

11- زندگي دلخواه خود را بدست آوريد از ريچارد بندلر

این کتاب نسبت به کتب قبلی جدیدتر بوده و به تغییر ذهن از طریق خلسه و بردن فرد به موج ذهنی آلفا می پردازد. در این موج ذهنی فرد بیشترین پذیرش و انعطاف را دارد و میتوان با تغییر تصاویر، به موفقیت های بسیاری دست یافت.

 راهنمای ایجاد تغییر ان ال پی

12- NLP و ايجاد تغييرات سريع فردي

یکی از اولین کتابهای ریچارد بندلر که در آن به برخی از درمانهای خود پرداخته است. گفتگوی میلتون و ارتباط با بیمار و کاهش مقاومت، یکی از مباحث اصلی این کتاب است.

ایجاد تغییرات فردی ان ال پی

همچنين ميتوانيد براي ديدن ليست كتابهاي مفيد حوزه تحليل رفتار متقابل اينجا كليك كنيد.

17 نظرات

 1. باسلام و احترام
  شما کدامیک از این کتابها رو برای فردی که بخواد بصورت عملی از ان ال پی برای رشد شخصی خودش استفاده کند رو توصیه می کنید؟ طوری که اون کتاب واقعا راهنمایی های لازم رو داشته باشه و کافی باشه. باتشکر

 2. باسلام و احترام
  کدام کتاب ترجمه شده یا فارسی در زمینه ان ال پی را برای استفاده افراد برای رشد فردی توصیه می کنید که کاربردی و عملی و جامع باشد؟

  • جواد عزيز
   كتابهاي فوق همگي به نوعي در يادگيري مفيد هستند. بطور مثال اگر بخواهيد با فلسفه و عملكرد ان ال پي آشنا شويد توصيه ميشود ساختار جادو و تغييرات سريع فردي را مطالعه بفرماييد.

   اگر تكنيك هاي بازاريابي مد نظر است، كتاب مهندسي ذهن.
   در حوزه هيپنوتيزم و مدل ميلتون نيز كتاب قصه درماني و سرگذشت هركس در ان ال پي.

 3. سلام.
  من جوانی 21 ساله ام،بشدت توانایی های خودم را باور دارم اما در عمل قاصرم،از طرفی فرزند اول خانواده هستم و خودم را مسئول وظایف بیشتری در زندگی میبینم با این اوصاف زندگی من پر شده از بی نظمی و تنها نظم موجود در زندگی ام نماز خواندن است.
  لطفا هرچه زودتر به من هریک از کتابهایی را که یارا هستند در اصلاح رفتاری ام،معرفی کنید.

  • باسلام
   دوست عزيز قسمت اول سئوال شما مربوط به تحليل رفتار متقابل ميباشد و بواسطه وظايفي كه روي دوش خود حس ميكني، دچار اضطراب شده اي.
   ابتدا به توانايي ها و استعدادهاي خود رجوع كن. پيشنهاد من در ابتدا خواندن كتاب “قدرت پذيرش تغيير” توني بوزان ميباشد.
   به اين شكل با استفاده از نقشه ذهني ميتواني به افكار خود نظم دهي و هدفي را قدم به قدم پيش ببري.

   در مرحله بعد با پذيرش اينكه هيچگاه همه وقايع در كنترل ما نيستند، ميتونيد از كتاب ان ال پي ترجمه آقاي قرچه داغي استفاده كنيد و به كنترل افكار بپردازيد.

 4. سلام شما خودتان بطور واقعی به چه میزان بطور روزانه نتنها برای آموزش دیگران بلکه برای ارتقا زندگی شخصی خودتان تمرین کننده این فرمولهای ان ال پی هستید این سوال را صرفا به منظور پشت گرمی بیشتر برای استفاده ازمدل های موفق ایرانی میپرسم چون واقعا اگر در ایران نیز کسانی همچون آنتونی رابینز باشد که همه جوره موفقیتش نتیجه کاربرد ان ال پی باشد که برای ما شاگردان این راه بالاترین امتیاز است شاد باشید

  • كورش عزيز
   بنده هم از تمرينات ان ال پي استفاده ميكنم. بطور مثال براي خلق عادت جديد در خود . يكي از تمرينات مفيد، تكنيك سوييش است كه وضعيت ايده آل زندگي خود با وضعيت فعلي عوض مي كنيد. تمرين ديگر خط زماني فردي (TIME LINE) است. در ارتباطات نيز با تمرين تيز حسي و دانستن كانال ادراكي افراد، كيفيت ارتباط بهتري را تجربه كرده ام. در نهايت اگر بتوانيم تكنيك هاي NLP را بصورت روزانه تكرار كنيم و تبديل به عادت شود،‌ شاهد تغييرات مفيدي خواهيم بود.
   موفق باشيد.

 5. با سلام، آنتونی رابینز در کتاب گفتگو با میلیونرها گفته که از روش جدیدی که NAC نامگذاری کرده بجای NLP استفاده می کنه که به گفته خودش خیلی کاملتر و کاربردی تر از NLP هست. آیا کتابی درباره NAC و روشهای کاربردی آن در ایران وجود داره که ترجمه شده باشه؟ لطفا راهنمایی بفرمائید.

  • بابک عزیز سلام
   البته ایشان از روش جایگزین استفاده نکرده اند بلکه گفته اند تکنیک هایی که طبق تجربه بدست آورده اند با ان ال پی تلفیق کرده و روش NAC یا Neuro Associative Conditioningرا پدید آورده اند.
   او به این روش شرطی کردن عصبی میگوید که شامل 6 مرحله تقسیم میکند. این متد هنوز فراگیر نشده است. در آینده مطالبی در این خصوص حضورتان ارائه خواهم کرد.

  • بابک عزیز در علوم تغییرات فردی و خودشناسی، نمیتوان مطلق گفت که کدام متد بهتر است. باید ببینیم چه انتظاری از متد داریم و به چه چیزی میخواهیم برسیم. مثلا در سالهای گذشته نیز آقای جان گریندر نیز متد نیوکد new code را به دنیا معرفی کرد.
   اما NLP متدی است که در زمینه های مختلف از ورزش گرفته تا آموزش و تجارت کاربرد دارد. در روش NAC نیز رابینز با فلسفه بهم ریختن الگوهای گذشته و ایجاد رفتار و عادت جدید که منشعب از ان ال پی است، سعی دارد رویکرد جدیدی را پیش پای افراد قرار دهد.
   بطور مطلق نمیتوان گفت که چه روشی بهتر است زیرا روش کاملی وجود ندارد. اگر غیر از این بود که این مقدار مکتب در دنیا پدید نمی آمد. پس هر یک قسمتی از خودشناسی و ایجاد تغییرات در افراد را پوشش میدهند. در کل تکنیک های ان ال پی از تنوع و انعطاف بیشتر برخوردار بوده و دامنه بیشتری از نیازهای ما را پاسخ میدهد.

 6. سلام من یه دختریم با اعتماد به نفس فوق العاده پایین اما کمالگرام و کلی هدف دارم ک باید به همشون برسم اما خیلی می‌ترسم خودمو باور ندارم انگار ،البته چند ساله بخاطر یه اتفاقی اینجوری شدم،طوری ک قبلا فک میکردم به اندازه تلاشم نتیجه میگیریم الان فکر میکنم قراره تو همه چی شکست بخورم حتی اگه از صبح تا شب زحمت بکشم،کلا افکارم به هم ریخته از طرفی هدفام برام مهمه ،چ کتابایی رو پیشنهاد میکنید؟؟؟؟

  • باسلام
   داشتن هدف های زیاد و بالاتر از حد توان یکی از عوامل کاهش انگیزه است. ابتدا اهدافی را انتخاب کنید که بتوانید انجام دهید تا برای اهداف بعدی انرژی داشته باشید.
   مورد دوم اگر بخاطر یک اتفاقی دست از تلاش کشیدید، یعنی نسبت به یک شرایط شرطی شدید و ذهن شما اجازه حرکت را نمی دهد.
   در ان ال پی این مسئله را تداعی گر منفی می نامند. میتوانید کتاب زندگی دلخواه خود را بدست آورید و فایل صوتی اعتماد به نفس را در سایت گوش کنید.
   همچنین فیلم کارگاه موفقیت نیز از عوامل شکست در هدفگذاری می گوید.

 7. سلام.ببخشید من در استان کرمان زندگی میکنم و متاسفانه هیچ یک از این کتابها رو نتونستم جایی پیدا کنم.میشه سفارش داد؟؟و اگه کتاب فروشی ای که این نمونه کتابهارو بهشون انتقال میدید رو بهم معرفی کنید ممنون میشم.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

سیزده − 8 =