نقش کوچینگ در موفقیت فردی و سازمانی

5
767
کوچینگ چیست

نقش کوچینگ در موفقیت فردی و سازمانی

امروزه با افزایش سرعت تغییرات، زندگی فردی و اجتماعی انسانها پیچیده تر از قبل شده و نمیتوان با برخی از راه حل های گذشته آنها را رفع نمود. در این بین پدیده ای به نام کوچینگ یا توانمندسازی وارد زندگی شده است که می تواند ریسک تصمیم گیری و انتخاب های ما را کاهش دهد.
فردی را در نظر بگیرید که در راه اندزی کسب و کار و یا رفتار سازمانی نیاز به مشورت دارد. در این حال شما چه مشاور شایسته ای را به او پیشنهاد می کنید؟ آیا فردی را پیشنهاد می دهید که دارای علم زیادی است و یا فردی که علاوه بر علم دارای تجربه کافی در آن زمینه است؟ قطعا نفر دوم فرد ایده آلی برای موفقیت شما در زندگی خواهد بود.
اگر موارد زیر را تجربه کرده اید:
آیا مواقعی پیش آمده که در تصمیم خود دچار سردرگمی شوید و بین چندین گزینه مردد باشید؟
آیا تابحال این تجربه را داشته اید که انگیزه ادامه کار را از دست دهید و فردی مناسب نباشد که بتوانید از راهنمایی های او استفاده کنید؟
آیا توانایی ها و استعداد خود را می شناسید؟
چگونه میتوانید بیشترین بازدهی روزانه را کسب کنید؟
آیا در رسیدن به اهداف خود دچار مشکل شده اید و هر بار وارد زمینه خاصی می شوید؟
اگر موارد بالا در مورد شما صدق می کند، احتیاج به یک مربی یا کوچ دارید تا بتوانید از اشتباهات تکراری جلوگیری کنید و مسیر جدید و امنی را طی کنید. این امر طبیعی است که انسانها در برهه ای از زندگی دچار سردرگمی شوند اما حدود 90% از آنها با سعی و خطا و تلف شدن انرژی و زمان راه خود را میابند اما 10% درصد باقیمانده افراد موفق جامعه را تشکیل می دهند که این زمان و انرژی را ذخیره می کنند و به فرد باتجربه ای اعتماد می کنند که بتواند به آنها کمک کند. این افراد موفق شامل ورزشکاران حرفه ای، مدیران سازمانها، هنرمندان و… می باشند که قسمتی از برنامه ریزی زندگی را با کمک مربی انجام میدهند تا کمترین میزان خطا را داشته باشند.
کوچینگ

کوچینگ چیست؟

ابتدا به تعریف مختصر فرآیند کوچینگ بپردازیم. کوچینگ عبارتست از ارتباط دوطرفه شما با راهنما به منظور حرکت از حالت فعلی به حالت مطلوب. در واقع کوچینگ فرآیندیست که طی آن فرد مراجعه کننده از تجربیات مربی یا کوچ جهت کسب نتایج مورد استفاده می کند. در این پروسه با تاکید بر فرصت های بوجود آمده در زمان حال و آینده، رویکردی جدید در روند زندگی فرد حاصل می شود.
کوچینگ در موارد زیر می تواند به ما کمک کند:
1- توانمندسازی سازمان و ایجاد چشم انداز سازمانی
2- همسو کردن کارکنان در سازمانها و حذف سلسله مراتب سازمانی
3- توانمندسازی فردی ایجاد رویکردی جدید در زندگی
4- بهبود روابط فردی در زندگی زناشویی
5- کسب مهارت والدین در تربیت کودکان
6- تغییر سبک زندگی و کشف توانمندی ها
7- کوچینگ سلامتی و بهبود رژیم غذایی
8- اصلاح مسیر شغلی که منجر به لذت بردن از ساعات حضور در کار شود
9- افزایش میزان وفاداری

فرق کوچ با مشاور چیست؟

برخلاف کوچ که به توانمندی های فرد و تبدیل آنها به فرصت در زمان حال و آینده می پردازد، مشاور بدنبال پیدا کردن ردپایی از مشکل فعلی در گذشته می گردد و اغلب از آموخته های خود به مراجع تجویز می کند. در فرآیند مشاوره کمتر به میزان توانایی فرد پرداخته می شود. در کوچینگ مربی بعنوان تسهیلگر در کنار مراجع قرار می گیرد و او پیش برنده روند مشاوره است اما در مشاوره فرد مراجع از نظرات مشاور استفاده می کند و کمتر در بهبود شرایط خود دخالت دارد. از اینرو راه حل های بوجود آمده در کوچینگ عمیق تر و ماندگارتر هستند.
مربی فردیست که در تمام فرآیند کوچینگ تا حصول نتیجه در کنار مراجع می ماند و هرگاه نیازی به کمک احساس شد، وارد عمل می شود و از بروز اشتباهات گذشته جلوگیری می کند اما تعهد مشاور تا بیرون از چهارچوب خاصی ادامه نمی یابد و به راه حل های مشخص خلاصه می شود.
با توجه به تعاریف فوق برخی از افراد تصور می کنند اگر یک موضوع را به مربی بسپارند، بقیه مسیر را آنها طی می کنند و دیگر مشکلی نخواهند داشت. ذکر این نکته ضروری است که قرار نیست مربی بار سفر زندگی ما را حمل کند، فقط او در طی مسیر در کنار ما قرار می گیرد تا راه درست طی شود.
فرق دیگر کوچ با مشاور این است که او مراجع را نصیحت نمی کند و با پرسیدن سئوالات باز و گوش دادن موثر، بازخورد متناسب با نقشه ذهنی فرد ارائه می دهد.
در کوچینگ بجای ” چرا ” از ” چگونه ” استفاده می شود
 همانطور که گفته شد در فرآیند مشاوره بیشتر به گذشته رجوع می شود و سئوال “چرا؟” در آن نقش پر رنگ تری ایفا می کند. بطور مثال مشاور از مراجع می پرسد: چه مسئله ای در زندگی شما باعث کاهش عملکرد شده است؟ چرا اینطور فکر می کنید؟ آیا در گذشته اتفاقی باعث پدید آمدن چنین موضوعی شده؟ و پس از آن با به دست آورودن اطلاعاتی به دادن راه حل می پردازد.
اما در فرآیند کوچینگ پس از اینکه مربی تمامی جوانب مسئله را از مراجع می پرسد، از او می خواهد باتوجه به توانایی های خاصی که در او وجود دارد عمل کند.
بطور مثال در زمینه بهبود شرایط کاری ابتدا تشخیص می دهد تیپ شخصیتی مراجع چیست و در ادامه توانمدی هاییی که شاید فرد از آن بی خبر باشد را نمایان می کند و پس از آن از فرد درباره ادامه زندگی کی پرسد و از او می پرسد: اگر در آینده بازهم در چنین شرایطی قرار گرفتی، ” چکونه ” عمل خواهی کرد؟ در این شرایط فرد با توجاه به منابع درونی به رویکرد جدیدی می رسد که تا سالها می تواند از آن استفاده کند.
در یک کلام فرآیند کوچینگ دادن ماهی به فرد نیست بلکه ماهیگیری را به مراجع آموزش می دهد.

چرا به کوچینگ نیاز داریم؟

از آنجایی که همه انسانها دارای عمر محدود هستند، پس میزان اشتباه و شکست تا حدی قابل قبول است اما پس از آن روند زندگی را با مشکل مواجه میسازد.
در فرآیند استاندارد کوچینگ باید مراحل به ترتیب اجرا شوند تا راهنما بتواند میزان پیشرفت پروژه را کنترل نماید. این فرایند شامل مراحل زیر است:
1- مشخص نمودن موضوع
در جلسات اولیه فرد با راهنما به بررسی موضوع می پردازد و هر یک از طرفین انتظارات خود را از پروژه و کارهایی که هر یک باید انجام دهند اعلام می کنند. در این مرحله کوچ یا راهنما هزینه و زمان پروژه را بصورت مکتوب و طی قراردادی اعلام می کند. البته مواردی که در این چند مرحله اعلام میشود بیشتر جنبه سازمانی دارد اما توصیه می شود در کوچینگ فردی نیز این موارد را انجام دهید تا دستاوردها و نتایج را بخوبی شناسایی کنید تا رضایت طرفین حاصل گردد.
2- بررسی اولیه (Gap Analysis)
اکشن پلن
پس از مشخص کردن پروژه و توافقات اولیه، کوچ یا راهنما به بررسی اولیه یا گپ آنالیز می پردازد و طی آن فاصله حالت فعلی تا حالت ایده آل را مشخص می نماید. در برخی قرار داد ها این مرحله قبل از تنظیم قرارداد نهایی صورت می گیرد تا کوچ بتواند زمان و هزینه را دقیق تر حساب کند.
این مرحله بسیار مهم می باشد زیرا در مواقعی که درست اجرا نشود، راهنما ار یه اشتباه می اندازد و زمان پروژه را طولانی تر کرده و در نتیجه نارضایتی را بهمراه خواهد داشت.
3- مشخص نمودن چالش ها و موانع
در این مرحله موانع، نقاط قوت و ضعف و فرصت ها مشخص می شود. یکی از تکنیک های مفید، ماتریس swot می باشد که میتوان بطور واقع بینانه هدف را بررسی کرد. همچنین در مقیاس بزگتر می توان از ابزارهای حل مسئله مانند نمودار استخوان ماهی، 6 سیگما، 8D و… در جهت مشخص نمودن موانع استفاده کرد.
فرد راهنما از زوایای مختلف به مسئله نگاه می کند. در اصطلاح به این عمل نگاه هلیکوپتری می گویند. این عمل به ما کمک میکند تا مشکل خود را از بیرون ببینیم و کمی از آن فاصله بگیریم. هنگامی که از مشکل فاصله می گیریم، فرصت های بهتری نمایان می شود که در ادامه راه به ما کمک می کند.
ماتریس swot
4- حل مسئله و برنامه ریزی
یک راهنما یا کوچ فردیست که توانایی حلی مسئل دارد و می تواند مشکل را به مسئله تبدیل کند. افرادی که به مشاور مراجعه می کنند در واقع پشت دیوار تصمیم گیری ها و انتخاب ها گیر کرده اند و هنر راهنما این است که آنها را به آن سوی دیوار هدایت می کند تا با توانایی هیا خود بتوانند به ادامه راه بپردازند.
فردی را در نظر بگیرید که قصد تغییر شغل را دارد اما نمی داند در کدام زمینه باید فعالیت کند. او بودجه ای برای راه اندازی کسب و کار فراهم کرده ولی از انجام ریسک های بزرگ می ترسد و نیاز به فردی دارد که علاوه بر مشخص کردن مسیر سرمایه گذاری، به راه اندازی اولیه آن کمک کند تا رونق بگیرد. در این شرایط راهنما با شناخت توانایی های او توصیه می کند وارد شغل جدید شود یا خیر.
باید در نظر داشت هزینه اولیه که برای مشاوره حرفه ای پرداخته می شود در مقابل ضرر و ریسک هایی که در آینده گریبان صاحبان کسب وکار را می گیرد، ناچیز است. پس افراد آینده نگر به سراغ راهنماهای حرفه ای می روند تا با کمترین نوسان به مسیر خود ادامه دهند.
5- مانیتورینگ هدف (مشخص نمودن میزان پیشرفت)
مشخصه دیگر راهنما این است که همانند یک مربی ورزشی در کنار زمین بازی بماند و بازی را تماشا کند تا در جایی که تشخیص داد دست به عمل بزند. راهنما تا مدتی در کنار ما قرار می گیرد و میزان پیشرفت ر ارصد می کند تا در مواقعی که احساس کند پروژه منحرف شده است، رویه را تغییر دهد و یا از منابع دیگر استفاده کند.
برخی از سازمانها و یا افراد در طی مسیر مقاومت هایی دارند زیرا تمایل دارند از متدولوژی گذشته استفاده کنند اما باید افکار و روشهای جدید را بپذیرند و تغییر رویه دهند در غیر اینصورت همان نتایج گذشته را خواهند گرفت.
6- اقدام اصلاحی و رفع موانع و بازگشت به مسیر
گاهی دیده می شود راه حل داده شده از سوی راهنما بنا به هر دلیلی کار ساز نیست. در این زمان باید اقدامی تعریف کرد و میزان انحراف را مشخص کرد و با تعریف اقدام اصلاحی به مسیر بازگشت.
7- جمع بندی و ارائه گزارش نهایی

کوچینگ سازمانی coaching

بیزینس کوچینگ
رابرت دیلتز بعنوان یکی از محققان حوزه NLP در یکی از کتابهای خود به نقش کوچینگ در اوایل دهه 80 میلادی کارخانه فیات یکی از بدترین دوران خود را سپری می کرد و از نظر سود دهی وضعیت خوبی نداشت تا اینکه گروهی از متخصصین بیزنس کوچ و مشاوران تعالی سازمانی با الگو برداری از مکتب سازمانهای موفق این کمپانی را ظرف 7 سال به سود دهی رسانده تا جایی که پس از کمپانی IBM به بالاترین رشد در آن سالها دست یافت.
فیات بین سالهای 1989 تا 1993  تغییر رویه ای در سیاست های خود انجام داد تا بتواند خود را از بحران خارج کند. پروژه با تعیین اهداف کاربردی و پیش فرض هایی در رابطه با رهبری و مدیریت تعریف شد که مبنای پژوهش را تشکیل می داد. سپس به دو مرحله تقسیم شد. مرحله اول پژوهش پایه برای جمع آوری اطلاعات اولیه و مرحله دوم شامل پژوهش های کاربردی که در آن مهارت های مدیریتی و خط مشی سازمانی تدوین می شد.
هدف کلی این پروژه پاسخ به این سئوال بود که برای دستیابی به سازگاری و بهبود ارتباط کاری در بین مدیران و کارمندان، چه منابع و راهکارهایی وجود دارد؟ سپس با تغییر سبک ارتباطی درون و برون سازمانی در سطخ رهبری خرد و کلان آغاز شد.
در این پروژه بزرگ همکاری مشتاقانه، انتخاب شیوه درست رهبری و برخورد با زیردستان و تفیض اختیارات بررسی گردید و منجر به تحولی بزرگ در این کمپانی گردید.
البته از تکنیک های مدلسازی افراد موفق که در ان ال پی به آن پرداخته می شود، استفاده شد و به مدلسازی مدیران سرشناس دنیا پرداختند تا طبق پیش فرض NLP که بیان میدارد ” اگر فردی می تواند، شما هم می توانید” به نتایجی مشابه شرکت های موفق دست یافتند.
در سالهای گذشته نقش کوچینگ در سازمانهای مختلف بیش از پیش مورد توجه قرا گرفته است و سازمان ICF نیز یکی از موسسات معتبر در زمینه توانمندسازی فردی و سازمانی است. در بسیاری از سازمانهایی که با تفکر سنتی و غیر سیستمی اداره میشوند، در لایه های میانی نارضایتی هایی وجود دارد که فرد را مجبور به اتخاذ دو تصمیم می کند:
1- تصمیم اول تغییر شغل که در نتیجه آن فرد مجبور می شود مدتها بدنبال شغل مناسبی بگردد که این فرآیند نیز خالی از ریسک نیست. در بسیاری از سازمان ها دیده ام که ارزش های فرد با شغل فعلی همخوانی ندارد و او به امید یافتن شغل مناسبتر، وظیفه اصلی خود را انجام نمی دهد.
2- ماندن در شغل فعلی و کاهش انگیزه و بازدهی کاری. در این شرایط نیز فرد در جبر محیطی قرار می گیرد و دچار روز مرگی میشود.
بطور کلی کوچینگ سازمانی در موارد زیر می تواند به سازمانها کمک کند:
کاهش نارضایتی شغلی کارکنان از طریق ایجاد رویکرد جدید فکری
همسو کردن ارزشهای سازمانی
مشخص نمودن اهداف سازمان
بهبود روابط کاری
افزایش امید به زندگی و افزایش بازدهی
افزایش وفاداری به سازمان و کاهش تنش
کاهش هزینه های مالی

هیپنو کوچ

واژه هیپنو کوچ در سالهای اخیر جنبه جدی تری به خود گرفته است. در مطالب گذشته از مدل میلتون اریکسون نابغه هیپنوتیزم دنیا گفتیم و درمانهای منحصر به فرد وی را بررسی کردیم. اخیرا این سبک وارد کوچینک شده و به فرد کمک می شود با توانایی ها و نقشه ذهنی خود، روند درمان را تسهیل کند.
دوره های آموزشی این متد مناسب مشاوران و درمانگران می باشد تا بتوانند تاثیرات عمیق تری بر بیماران و مراجعان داشته باشند. این متد در موارد زیر می تاوند به انسانها کمک کند:
کاهش اثرات تروما و خاطرات ناگوار
از بین بردن عادات نامطلوب و وسواس
درمان اعتیاد
افزایش عملکرد ذهن و قدرت بادگیری
 در پایان توجه شما را به بخشی از رزومه کاری استاد سجاد زمانی و سوابق ایشان در حوزه تعالی فردی و سازمانی جلب می کنیم. ضمنا خانه ان ال پی ایران آمادگی خود را در خصوص ارائه خدمات مشاوره حرفه ای اعلام میدارد. جهت هماهنگی می توانید با شماره 09392096002 تماس حاصل فرمایید.
کانال تلگرام ان ال پی
سازمانهایی که افتخار همکاری با آنها را داشته ایم:
  شركت توليدي تهرانفرهنگي هنري شهرداريسراي محلهگلديراندانشگاه علمي كاربرديچيني مرواريدبیمه پاسارگاد

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

5 نظرات

  1. ما شرکت کوچک بازرگانی هستیم که در زمینه ارتباط با مشتری و ارتباطات سازمانی نیاز به مشاوره داریم. ممنون میشم بتونید راهکار بدید

    • مجموعه خانه ان ال پی ایران در زمینه کوچینگ فردی و سازمانی فعالیت دارد. اگر مشخصا بفرمایید که در کدام زمینه نیاز به شماوره دارید بهتر می توانیم کمک کنیم. زیرا در حوزه تحول فردی و سازمانی مواردی چون بیزنس کوچینگ، لایف کوچینگ، خودشکوفایی و منتورینگ هم وجود دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09392096002 تماس حاصل فرمایید.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here