چگونه با تکنیک NLP ذهن را برنامه ریزی کنیم؟

0
807
آموزش رایگان ان ال پی

NLP یعنی برنامه ریزی برای موفقیت

در ادامه مقالات تحول و موفقیت فردی به چگونگی ساخت عادات و رفتار جدید خواهیم پرداخت. همانگونه که میدانید ان ال پی یعنی برنامه ریزی عصبی کلامی، و از این تعریف میتوان به نقش NLP در ساخت عادات جدید پی برد.
طی تحقیقاتی که موسسه علوم اعصاب فرانکفورت در آلمان در سال 1998 انجام داد، مشخص گردید همه انسانها با یک الگوی ذهنی تقریبا ثابت به دنیا می آیند اما در ادامه باتوجه به مکان و خانواده، میزان ارتباط بین نورن ها در مغز میانی و الگوهای رفتاری قابل تغییر است. از اینرو اگر به فردی بیاموزید که از کودکی بجای راه رفتن بر روی دو پای خود، چهار دست و پا راه برود، در بزرگسالی نیز چنین رفتاری را بصورت ناخودآگاه انجام خواهد داد.
این یافته نشان میدهد مغز ما خصوصا در دوران شکل گیری هویت و شخصیت (یعنی تا حدود 6 سالگی) بسیار منعطف و برنامه پذیر است. از اینرو میزان عملکرد ما تا حد زیادی در گرو باورها و نحوه شکل گیری شخصیت ما قرار دارد.
در ادامه توجه شما را به دو ویدئویی جلب می کنیم که در آنها به نحوه شکل گیری یک رفتار یا مهارت جدید شرح داده میشود. در ویدئوی اول سجاد زمانی به تشریح این روند می پردازد که اگر ما بخواهیم یک رفتار یا مهارت جدید را خلق کنیم چه میزان زمان و انرژی نیاز دارد؟
مسیر عصبی
طی یک آزمایش جالب فردی تصمیم گرفته است تغییراتی در فرمان دوچرخه ایجاد کند تا طی آن هنگامی که فرمان را به سمت چپ می چرخاند دوچرخه به سمت راست برود و برعکس هنگامی که فرمان را به سمت راست می چرخاند، دوچرخه به سمت چپ حرکت کند. حتما میتوانید میزان دشواری این تمرین را حدس بزنید. ما میخواهیم این عمل را از دیدگاه NLP بررسی کنیم. این فرد کار خود را در کشور هلند آغاز کرد که دارای بیشترین شمار دوچرخه سواران را دارد.

داشتن دانش نمیتواند برای تغییر دیدگاه کافی باشد

او اعتراف می کند که دانش کافی برای درک این مسئله را دارد ولی در مرحله عمل با مشکل مواجه میشود. این موضوع به ما یادآور میشود به صرف اینکه ما در زمینه ای به تخصص برسیم و دانشی در آن کسب کنیم، الزاما نمیتوانیم به همان شکل اجرا کنیم زیرا از فکر تا عمل فاصله زیادی وجود دارد. او به این نتیجه میرسد الگوی ذهنی رفتاری همانند دوچرخه سواری از کودکی در ذهن او شکل گرفته است که از پیچیدگی بالایی برخوردار است.
او همایش های مختلفی را ترتیب میدهد تا به مردم ثابت کند اگر الگوهای رفتاری خود را بشناسند و بخواهند بصورت خودآگاه آنها را تغییر دهند، چه فرآیندی را باید طی کنند. همه افرادی که در این آزمایش شرکت می کنند حتی توانایی راندن یک متر هم را ندارند. او این چالش را هر روز به مدت 5 دقیقه انجام داد تا سرانجام پس از 8 ماه توانست مهارت راندن آنرا بدست بیاورد.
نکته جالبی که در این آزمایش نظر من را بخود جلب کرد، توانایی یادگیری ذهن انسان در دوران کودکی است. فرزند این فرد پروسه یادگیری 8 ماهه را به 2 هفته کاهش داد و این نکته را ثابت کرد که ذهن انسان در سالهای ابتدایی زندگی از توانایی یادگیری فوق العاده ای برخوردار است و انعطاف عصبی بالایی دارد. اگر بتوانیم ذهن فرزندان خود را در دوران کودکی بخوبی برنامه ریزی کنیم و استعدادها و توانایی های آنان را رشد دهیم، در بزرگسالی به افراد موفقی تبدیل خواهند شد.
از طرفی دیگر برای ایجاد یک رفتار جدید نیازمند ساخت مسیر عصبی جدید هستیم تا بتوانیم با تکرار آن یک عادت جدید تولید کنیم. شما قصد دارید چه مهارتی را ایجاد کنید؟
طبق قانون اثر مرکب یک هدف را مشخص کنید و روزانه زمانی را به آن اختصاص دهید. مثلا روزانه 20 دقیقه به مطالعه در زمینه دلخواه و یا نیم ساعت به ورزش مورد نظر بپردازید. پس از چند ماه خواهید دید به موفقیت های زیادی دست یافته اید. پس چند مهارت و عادت جدید را مشخص کنید و از امروز شروع کنید.
در ادامه توجه شما را به تماشای ویدئوی اول و توضیحات آزمایش جلب می کنیم.
ویدئوی دوم مربوط به آزمایش ساخت رفتار جدید میباشد که در ادامه میتوانید آنرا ببینید.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here