تکنیک ان ال پی برای یادگیری زبان و كلمات

3
1734
ان-ال-پي

تکنیک ان ال پی برای یادگیری زبان و كلمات

قسمت اول

داستان نوشتن اين مقاله از جايي آغاز شد كه در دوره هاي مختلف آموزش ان ال پی به مبحث یادگیری كه ميرسيم،‌ سئوالات مختلفي درباره يادگيري دروس كنكور و مخصوصا زبان انگلیسی پرسيده ميشود. رويكرد NLP در یادگیری بر پايه ساخت مسير عصبی جديد استوار است. هنگامي كه بتوانيم از اين طريق رفتار جديد را ايجاد كنيم،‌ ميتوانيم به نتايج جديدي هم دست يابيم.

بسياري از افرادي كه علاقمند به يادگيري زبان هستند، تجربيات تلخی از یادگیری آن دارند و به هر روشي متوسل شده اند تا در كمترین زمان بتوانند موفق شوند اما نتيجه معكوس كسب كرده اند. ابتدا بايد فرق قائل شويم بين حفظ كردن يك مطلب با یادگیری آن. حفظ كردن پروسه اي است موقتي و در مغز جديد ما ثبت ميشود و به مرور كمرنگ تر مي شود اما يادگرفتن امريست زمان بر و دائمي كه ميتواند بر يادگيري اثر مثبت بگذارد.

مغز ما چگونه یاد مي گيرد؟

بطور خلاصه ميتوان گفت هر سلول عصبی به محض دريافت اطلاعات تازه تحريك شده و پالسي به سلول مجاور ميدهد و به همين ترتيب يك مسير عصبی جديد پيرامون هر موضوع شكل ميگيرد. در ابتدا اين مسير عصبی ضعيف است و اگر به آن پرداخته نشود و به يك مير ضخيم تبديل نشود،‌ فراموش ميشود.

اگر به سالهاي اوليه دوران مدرسه رجوع كنيد،‌ خواهيد ديد وقتي ميخواستيم جدول ضرب را ياد بگيريم در ابتدا از حفظ كردن استفاده مي كرديم و در ادامه با قرار گرفتن عدد در معادلات مختلف،‌ بايد آنرا ياد مي گرفتيم. در ابتدا هيچ مسير عصبي در ذهن وجود نداشت تا به محض ضرب كردن دو عدد در هم بتوانيم جواب آنرا بيابيم.

به اين جملات دقت كنيد:

توسعه صنعت الزامي است.

او مانند كوه سخت است.

من گيلاس قرمز را دوست دارم.

كداميك از جملات بيشتر در ذهن شما ماند و تصويري واضح تري ساخت؟ قطعا جمله سوم كه تداعي گر لذت و يك شي مشخص بود. پس ميتوان از اين خاصيت مغز استفاده كرد و به يادگيري هاي ديگر تعميم داد. در يادگيري زبان نيز از اين روش استفاده ميشود و ميتوان هر يك از كلمات را به يك جسم يا خاطره مربوط ساخت و از اين طريق به ماندگار كردن آن كمك كرد.

 زبان-انگلیسی

آنكورینگ و نشانه گذاری

حتما مواقعي را بياد داريد كه با شنيدن يك آهنگ يا بو كردن يك عطر يا ديدن منظره اي خاص،‌ حس متفاوتي در شما پديد مي آيد. در واقع هريك از اين تصاوير و صداها مسير عصبي در ذهن شما ساخته اند و شما نسبت به آن شرطي شده ايد. در ان ال پي عمل اتصال يك خاطره به احساسات و شرطي شدن نسبت به آنرا آنكورينگ يا لنگر اندازي مي گويند. در تكنيك آنكورينگ تلاش ميشود ذهن را با مسيرهاي جديد يادگيري به تصاوير مختلف متصل نمود تا يادگيري پايداري داشت. حال بايد ببينيم چگونه ارتباط بين كلمات و ذهن را برقرار كنيم؟

1-بين كلمات و تصاوير ارتباط برقرار كنيد

اگر به اشياء و نام هايي كه روزانه با آنها سروكار داريد دقت كرده باشيد، خواهيد ديد هر يك از نامها به تصويري متصل هستند و بدين ميتوانيد انها را بهتر بخاطر بسپاريد. براي اين كار از زبان قابل درك مغز استفاده كنيد. هرگاه مي خواهيد كلمه يا عبارتي را بخاطر بسپاريد،‌ آنرا با يك تصوير مرتبط سازيد. حتي گاهي براي بخاطر سپردن نام برخي افراد، از مشخصات بارز چهره آنها استفاده مي شود. مثلا فردي را بخاطر چاقي و يا كم مو بودن سر بخاطر مي سپاريد. هرچه تصاوير بزرگتر و واضحتر باشند،‌ به همان اندازه ماندگاري بيشتري در ذهن خواهند داشت. ميتوانيد تصاوير را تغيير دهيد و شكل هاي عجيب به آن بدهيد.

ادامه دارد…

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

3 نظرات

 1. با سلام
  ببخشید من سوالی داشتم
  دانش اموز سال آخر هستم و امسال کنکور دارم ولی متاسفانه امسال ساعات مطالعه ام به شدت کاهش یافته و اصلا نمیتونم روی درس تمرکز کنم انگار که مغزم به تنبلی عادت کرده و نمیخواد یه تکونی به خودش بده شما چه کتابی رو بهم پیشنهاد میدین؟چیزی که بتونه اراده ام رو قوی کنه و بتونم هدفمند درس بخونم؟آیا کتاب ان ال پی میتونه مفید باشه؟؟؟

  • سارا جان تکنیک نقشه ذهنی برای یادگیری میتونه مفید باشه. میتونید فیلم کارگاه هدف رو دانلود کنید.

   اما برای انگیزه میتونید از تکنیک هایی مانند سوئیش و رفع تضاد های درونی استفاده کنید.

 2. Wow, amazing wеblog lɑyout! How lengthy hɑve you bеen blogging foг?
  you make running a blog look eaѕy. The tоtаl glance of
  your web site iss magnificеnt, ass well as tһe
  content!

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here