سه تفاوت ان ال پی و قانون جذب

3
1719
تفاوت قانون جذب و ان ال پی

ان ال پی NLP یا قانون جذب ؟

در بسیاری از دوره های ان ال پی NLP در بحث هدفگذاری سئوالات متعددی برای شرکت کنندگان پیش می آید که یکی امروز قصد داریم به یکی از آنها پاسخ دهیم. سئوال این است که آیا ان ال پی نیز همانند قانون جذب عمل می کند؟ قبل از اینکه به این سئوال پاسخ بدهم اجازه بدهید هر یک از موارد فوق را تعریف کنم.

در ابتدای مقاله عرض می کنم که در اینجا قصد دفاع یا انتقاد از مکتب خاصی را ندارم و در پی سئوالات کاربران محترم تصمیم گرفتم ابعادی از این دو شبه علم را بررسی کنم و در پایان قضاوت با شما خواهد بود.

قانون جذب

قانون جذب چیست؟

همانطور که از اسم این قانون پیداست، هنگامی که انسان به یکی از موارد و اتفاقات اطراف خود توجه زیادی داشته باشد و ناخودآگاه به آن متمرکز شود، از طریق کائنات و قوانین حاکم بر جهان به آن می رسد. توجه فرمایید که در این قانون به خواسته و تمرکز تاکید شده است نه افکار. از اینرو اگر تمرکز ما بر روی مشکلات باشد و نخواهیم که با آنها روبرو شویم، چون بر روی آنها تمرکز کرده ایم پس روزی آنرا ملاقات می کنیم.

داستان قانون جذب از زمانی جدی تر شد که فیلمی به نام راز ساخته شد و در آن دانشمندان و محققان پرده از این راز ذهن انسان و نظام هستی برداشتند که چگونه می توان به خواسته های خود رسید و انسان موفقی شد. اما مسئله ای که در سالهای بعد این قوانین را به حاشیه کشید، انتقال ناقص و اغراق آمیز آن توسط برخی نویسنده ها و مدرسین به مردم بود که در پی آن انسانها توقع خود نسبت به این قانون را بیش از پیش افزایش دادند و بدون در نظر گرفتن اصول کلی آن، شروع به تحریف آن کردند.

قانون جذب چیز جدیدی نیست و در بسیاری از مکاتب و ادیان نیز به آن اشاره شده است. همانطور که در آن تاکید بر افکار مثبت میشود و بیان می دارد که با فکر کردن به افکار مثبت و خوبی ها می توان انرژی مثبتی به کائنات ساطع کرد و پاسخ جهان نیز به ما همانگونه خواهد بود. در قرآن نیز آیه ای در همین زمینه وجود دارد ” فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره” مضمون آن بیان می دارد که اگر به اندازه ذره ای نیکی کنید، نتیجه آنرا خواهید دید و همینطور اگر ذره ای شر به عالم ساطع کنید نتیجه آنرا خواهید دید.

ان ال پی چیست؟

در تعریف NLP آمده است که بوسیله تغییر برنامه ریزی ذهن و ایجاد مسیرهای عصبی که منجر به رفتار جدید می شود، می توان به موفقیت دست یافت. در واقع در این متد ابتدا به نحوه شکل گیری رفتار و عادات پرداخته می شود و سپس با تغییر استراتژی فردی می توان نحوه زندگی خود را متحول ساخت.

انجام کارهای جدید = نتایج جدید

حقایق قانون جذب

1- چگونه بدانم هدف درستی را انتخاب کرده ام؟

یکی از مواردی که باعث ایجاد شبهه در نحوه عملکرد این قانون می شود این است که در تکنیک های هدفگذاری بر روی مشخص کردن هدف تاکید می شود و گفته میشود اگر خواسته شما شفاف و واضح نباشد، کائنات فرکانسی مبهم دریافت می کند و در نهایت نتایج ناخواسته را به شما باز می گرداند!! حال این سئوال پیش می آید که چگونه می توان تشخیص داد که چه هدفی را جذب کرده ایم؟ اگر به اهداف خود نرسیم، به ما گفته میشود حتما بر روی خواسته ها تمرکز نکرده اید و پیام اشتباه به کائنات داده اید و این یک نوع فرار به جلو برای مدرسین و توسعه دهنده های این قانون است.

از اینرو افرادی را می بینیم که دیگر انگیزه ای برای هدفگذاری ندارند و بارها بدلیل هدفگذاری “فانتزی” و دور از واقعیت شکست خورده اند و به نقطه صفر باز گشته اند. پس توجه داشته باشید مقیاسی درست برای اهداف و برنامه های خود تعیین کنیم.

قانون جذب ثروت

2- آیا همیشه میتوان فقط بر روی مثبت ها تمرکز کرد؟

در جذب خواسته ها به شما گفته می شود فقط بر روی مثبت ها تمرکز کنید و از منفی ها فاصله بگیرید؟ مثلا نگویید من نمیخواهم چاق باشم بلکه بگویید من میخواهم وزنی متناسب داشته باشم. این گفته تا جایی صحیح است که چشم ما را به واقعیت ها نبندد. فرض کنید در جاده ای در حال رانندگی هستید و اطراف جاده پوشیده از درختان است. در این حال برای اینکه با آنها تصادف نکنید، باید به آنها توجه کنید و نه اینکه نادیده بگیرید. حال اگر شما بگویید نباید به درخت توجه کنم و آنرا نادیده بگیرید، قطعا با آن برخورد خواهید کرد. در زندگی نیز باید به مشکلات و سختی ها توجه کرد و از آنها درس گرفت.

پس از رسیدن به این آگاهی خواهیم دید رنج ها حرف های خوبی برای گفتن دارند….

در ان ال پی هم به نکات مثبت و هم به نکات منفی ما پرداخته می شود و اتفاقا تاکید می شود که هر یک از رفتار و عادات نامطلوب ما دارای نیت خیر و سازنده ای هستند. بطور مثال فردی که از فوبیای ترس از ارتفاع رنج می برد، پس از انجام تکنیک های NLP متوجه می شود که ناخودآگاه برای حفظ جان او چنین ترسی را بوجود آورده است. در تمامی رفتارهای به ظاهر نامطلوب انسانها مانند اعتیاد، پرخوری، ترس از تاریکی، پرخاش، استرس، وسواس و… می توان نیات سازنده ای پیدا کرد که با پرداختن به آنها، با ابعاد جدید از توانایی های خود آشنا میشویم.

من همیشه از این مثال استفاده می کنم که فرض کنید یکی از انگشتان شما زخم شده است و درد شدیدی دارد. آیا حاضر میشوید آنرا نادیده بگیرید و بگویید نه من به منفی ها فکر نمی کنم؟ قطعا خیر. در زندگی نیز همینطور است و میتوان میوه شکست ها و ناکامی ها را دید و نه اینکه آنها را نادیده گرفت.

از اینرو گاهی ” نیمه خالی لیوان را باید دید “

 

3- از خود بطلب

بر خلاف ان ال پی در قانون جذب فرد را به ارسال ارتعاش و انرژی مثبت به جهان و پاسخ از سوی کائنات تشویق می کنند که به خودی خود بد نیست اما با درک ناقص و انتقال نامناسب آن سوء برداشت هایی پدید می آید. مثلا برای بدست آوردن ثروت کافیست مدتی به آن فکر کنید و اگر پیام درستی به کائنات ارسال کنید، به موفقیت دست خواهید یافت. در این موضوع نقش تلاش و استفاده از توانایی های ذاتی کمتر در نظر گرفته شده است و نقش فرد بعنوان عامل اثرگذار کمتر در نظر گرفته شده است.

بسیاری از افراد را دیده ام که اعتقاد دارند فقط تفکر برای موفق شدن کافی است و بقیه امور را کائنات به دوش می کشد. آنها باور دارند که قانون جذب از سه عامل درخواست، دریافت و پاسخ کائنات شکل گرفته است. اما باید دید آیا پاسخ کائنات بصورت مشخص به ما ارسال می شود و یا در قالب اتفاقات و شانس؟ از اینرو افراد زیادی د تشخیص روند اتفاقات زندگی دچار سردرگمی می شوند.

در تکنیک های هدفگذاری ان ال پی NLP فرد را بیشتر متوجه توانایی ها و استعدادهای خود می کنند تا پاسخ کائنات. اگر فرد در زندگی خود و روند موفقیت شکست خورد آنر ابه شانس و ارتعاش نادرست به جهان هستی ربط نمی دهند و باورها و عملکرد اشتباه خود فرد را عامل ناکامی می دانند. پس از این نظر ان ال پی کمی واقع گرایانه تر عمل می کند و بهانه های عدم موفقیت را از فرد می گیرد. بسیاری از افراد تلاش دارند ناکامی های خود را به جامعه، شانس، جهان هستی و… ربط دهند ولی در ان ال پی گفته میشود ” اگر کسی میتواند موفق شود، تو هم می توانی”

باتوجه به یکسان بودن سیستم عصبی انسانها(سخت افزار) و قابلیت برنامه ریزی ذهن میتوان انسانهای موفق را اگوبرداری کرد و نتایجی مشابه به آنها کسب کرد.

 

نقاط ضعف ان ال پی

نام دیگر ان ال پی ایجاد تغییرات سریع فردی است. در سالهای اخیر انتقاداتی نیز از سوی روانشناسان به برخی از تکنیک های NLP شده است. یکی از آنها ناپایدار بودن نتایج است. یعنی هنگامی که بیمار به مشاور ان ال پی مراجعه می کند و تمرین های ذهنی در جهت بهبود انجام می دهد، پس از مدتی اثر خود را از دست داده و مجددا فرد به آن مشکل دچار میشود.

هنگامی که این نقد از ریچارد بندلر که یکی از پدیدآورندگان این علم است پرسیده شد، پاسخ داد این حالت در دو صورت پیش می آید: اول اینکه فرد انگیزه قوی برای تغییر نداشته باشد، مثلا فردی که قصد ترک اعتیاد خود را درد نه برای سلامتی خود بلکه به دلیل فشارهای همسرش می خواهد این کار را کند. ثانیا انجام غیر اصولی و سطحی بودن تمرین ها نیز می تواند در کم اثر بودن تمرین ها موثر باشد.

 

نتیجه گیری

در این مطلب سعی شده است به زوایای مختلف هر دو متد ان ال پی NLP و قانون جذب پرداخته شود. اگر نقدی بر برخی جوانب یک روش میشود دلیل بر ناکارآمد بودن آن نیست بلکه وظیفه مدرسانی مثل بنده این است که کاربران را با متدهای مختلف تحول فردی آشنا کنند. ان ال پی نیز دارای نواقصی هست که در مقاله فوق به آن اشاره شد. باید توجه داشت تعصب به یک متد ما را از موفقیت باز می دارد.

 

 

کانال تلگرام ان ال پی

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

3 نظرات

  1. سلام بر استاد زمانی عزیز

    مقاله خیلی خوبی نوشته اید برایتان سلامتی و ثروت آرزومندم.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here