سه تفاوت ان ال پی و قانون جذب

17
2239
تفاوت قانون جذب و ان ال پی

سه تفاوت ان ال پی و قانون جذب

در بسیاری از دوره های ان ال پی NLP در بحث هدفگذاری سئوالات متعددی برای شرکت کنندگان پیش می آید که یکی امروز قصد داریم به یکی از آنها پاسخ دهیم. سئوال این است که آیا ان ال پی نیز همانند قانون (law of attraction)جذب عمل می کند؟ چگونه میتوان از تکنیک های قانون جذب و راز برای جذب خواسته ها استفاده کرد؟ چگونه به مغناطیس ثروت تبدیل شویم؟ قبل از اینکه به این سئوال پاسخ بدهم اجازه بدهید هر یک از موارد فوق را تعریف کنم.
در ابتدای مقاله عرض می کنم که در اینجا قصد دفاع یا انتقاد از مکتب خاصی را ندارم و در پی سئوالات کاربران محترم تصمیم گرفتم ابعادی از این دو شبه علم را بررسی کنم و در پایان قضاوت با شما خواهد بود. در سالهای اخیر قانون جذب طرفداران و منتقدان جدی داشته است که هر یک دلایل خاص خود را برای تایید یا رد آن دارند. افرادی مانند دکتر هلاکویی در نقدی جدی به زوایای مختلف این قانون پرداخته و اشکالاتی از آنرا مطرح کرده که افرادی مانند آقای عباس منش و امیر شریفی در مقالاتی به آن پاسخ داده اند.

قانون جذب چیست

قانون جذب چیست؟

همانطور که از اسم این قانون پیداست، هنگامی که انسان به یکی از موارد و اتفاقات اطراف خود توجه زیادی داشته باشد و ناخودآگاه به آن متمرکز شود، از طریق کائنات و قوانین حاکم بر جهان به آن می رسد. توجه فرمایید که در این قانون به خواسته و تمرکز تاکید شده است نه افکار. از اینرو اگر تمرکز ما بر روی مشکلات باشد و نخواهیم که با آنها روبرو شویم، چون بر روی آنها تمرکز کرده ایم پس روزی آنرا ملاقات می کنیم.
داستان قانون جذب از زمانی جدی تر شد که فیلمی به نام راز ساخته شد و در آن دانشمندان و محققان پرده از این راز ذهن انسان و نظام هستی برداشتند که چگونه می توان به خواسته های خود رسید و انسان موفقی شد. اما مسئله ای که در سالهای بعد این قوانین را به حاشیه کشید، انتقال ناقص و اغراق آمیز آن توسط برخی نویسنده ها و مدرسین به مردم بود که در پی آن انسانها توقع خود نسبت به این قانون را بیش از پیش افزایش دادند و بدون در نظر گرفتن اصول کلی آن، شروع به تحریف آن کردند.
قانون جذب چیز جدیدی نیست و در بسیاری از مکاتب و ادیان نیز به آن اشاره شده است. همانطور که در آن تاکید بر افکار مثبت میشود و بیان می دارد که با فکر کردن به افکار مثبت و خوبی ها می توان انرژی مثبتی به کائنات ساطع کرد و پاسخ جهان نیز به ما همانگونه خواهد بود. در قرآن نیز آیه ای در همین زمینه وجود دارد ” فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره” مضمون آن بیان می دارد که اگر به اندازه ذره ای نیکی کنید، نتیجه آنرا خواهید دید و همینطور اگر ذره ای شر به عالم ساطع کنید نتیجه آنرا خواهید دید.

کتاب راز

طرفداران قانون جذب باور دارند این قانون در هر لحظه عمل می کند حتی اگر به آن اعتقاد نداشته باشید. بیشتر افرادی که موفق هستند و ثروت زیادی را کسب کرده اند شاید ندانند که بصورت ناخودآگاه از این قوانین استفاده کرده اند.
آنها به ابیاتی از مولانا اشاره می کنند که در تصدیق قانون جذب فرموده:
در جهان هر چیز، چیزی جذب کرد
گرم، گرمی را کشید و سرد سرد
قسم باطل، باطلان را می کشند
باقیان از باقیان هم سرخوشند
ناریان مر ناریان را جاذب اند
نوریان مر نوریان را طالبند

قوانین جذب

1- ما با فکر کردن، اتفاقات را بسوی خود جذب می کنیم، حتی اگر آنرا نخواهیم.
بر اساس این اصل ما با فکر کردن به یک مسئله، آنرا قوی و قویتر می کنیم پس سعی کنیم افکار مثبت را در پیش گیریم.
2- هرچه بیشتر بر روی یک مسئله تمرکز کنید، قویتر میشود.
این اصل بیان می کند که حقیقت زندگی خود را را افکارتان پرورش می دهید. اگر روی مسئله ای تمرکز کنید دیر یا زود آنرا جذب خواهید کرد.
3- ما اتفاقات خوب یا بد را بر اساس تفکراتمان جذب می کنیم.
کسی که روی بیماری ها تمرکز می کند، همیشه مریض و کسی که بر روی سلامتی تمرکز می کند، سالم خواهد ماند.
4- خواسته های خود را از کائنات بخواهید.
این اصل بیان می کند اگر چیزی را می خواهید، منتظر شانس یا قرعه کشی نباشید، فقط آنرا بخواهید. اگر خواسته خود را بصورت یک پیام در جهان رها کنیم، این پیام هم فرکانس های خود را جذب خواهد کرد و نتیجه آن در زندگی ما مشخص خواهد شد.
5- برای ایجاد تغییرات، باید به مسائل آنگونه که آرزو دارید نگاه کنید نه طوری که در واقعیت هست.
ملاحظه کاری و محدودیت را کنار بگذارید و کودک درون خود را رها کنید تا در هر مسیری که می خواهد حرکت کند و با فراغ بال به رویا پردازی بپردازد. بیاد داشته باشید تمامی دستاوردهای مهم بشری از آرزوها و رویاهای به ظاهر نشدنی تحقق یافتند و همه دانشمندان بدون هیچ محدودیتی به تصویر سازی پرداختند. پس اکنون لیستی از خواسته های خود را تهیه کنید بدون ترس از قضاوت به نوشتن آرزوهای خود بپردازید.
6- سپاسگزار باشید
اصل شکرگزاری به ما می گوید اگر بدون توقع از کائنات به بخشش و سپاسگزاری از خداوند و کائنات بپردازید، دیر یا زود منابع خیر و برکت را در زندگی خود خواهید دید و فراوانی را تجربه خواهید کرد.
7- با افکار قدرتمند، مغناطیس خواسته ها باشید
این اصل بیان می کند که همانند یک مغناطیس عمل می کنیم. همانطور که قانون جاذبه در همه جای دنیا بطور یکسان عمل می کند و همه چیز را به سمت خود می کشد، انسانها نیز خوشبختی و بدبختی را ناخواسته به سمت خود می کشند.
8- موفقیت تمامی ندارد و هر کسی می تواند از این منبع استفاده کند.
اگر دائما این بهانه را در پیش دارید که منابع موفقیت تمام شده اند و دیگر نمیتواند به موفقیت دست یافت، این قانون به شما می گوید در افکار خود تجدید نظر کنید. بسیاری از افراد پس از اندک تلاشی دست از ادامه راه می کشند و بهانه های مختلف می آورند.

حقایق قانون جذب

 

دکتر هلاکویی: “چگونه میتوانیم به قانون جذب اعتماد کنیم؟”

طرفداران قانون جذب در پاسخ به سئوالی که میگوید چگونه این قانون در لحظه عمل می کند؟ می گویند: قانون جذب بر اساس باورهای ما و دیدی که به دنیا داریم عمل می کند نه افکار لحظه ای. در فایل جنجالی که دکتر هلاکویی در خصوص معایب و نقاط ضعف قانون جذب گفته است، اظهار می دارد این قانون را خیلی سطحی و ساده لوحانه به مردم القاء کرده اند. مثلا در جایی می گوید اگر در ترافیک من دلم بخواهد که باران بیاید و راننده کناری من در خیابان بخواهد که هوا آفتابی باشد، کائنات و جهان هستی باید به کدامیک از آنان گوش کند؟
پاسخ طرفداران قانون جذب این است که ” از آنجایی که کار جهان اثبات باورهای ما به خودمان است، پس هر فردی که باور قوی تری داشته باشد، میتواند آنرا در دنیای بیرون ملاقات کند.” مثلا اگر باور داشته باشیم که انسان بدشانسی هستیم، شرایطی را جذب می کنم که این باور را تقویت کند. یا اگر باور داشته باشیم که همه مردم بد هستند در صورتی که خلاف آن ثابت شود، افرادی را جذب میکنیم که بد هستند و این باور ما دائما تقویت می شود. حتی آنان پا را فراتر گذاشته و به قرآن استناد می کنند و دلایلی می آورند که این قانون را توجیح پذیر می کند.
آنها باور دارند باید ابتدا ورودی های مغز را کنترل کرد. همانطور که برای حفظ سلامتی خود مراقب غذاهایی که می خوریم هستیم، برای اینکه ذهن توانمندی داشته باشیم، باید افکار مثبت را وارد آن کنیم. فرض کنید وارد رستورانی شده اید و میخواهید غذایی بخورید اما نمیانید چه چیزی با چه مزه ای دقیقا مد نظرتان است. در این حالت آیا صاحب رستوران می تواند غذای مورد علاقه شما را بیاورد؟ در قوانین جذب هم به شما گفته میشود ابتدا به خواسته های خود توجه کنید، سپس فرکانس هایی از شما در این جهت ساطع می شود که به کائنات و جهان هستی نشان می دهد دقیقا چه می خواهیم.

سوال اول: آیا گفتن عبارات تاکیدی کافی است؟

سوال دیگری که دکتر هلاکویی و سایر منتقدان می پرسند، این است که آیا صرفا با گفتن چند عبارت تاکیدی می توان به موفقیت و ثروت دست یافت؟ پاسخ آنها این است: اگر بتوانید طبق قوانین کائنات، ارتعاشات خود را در زمینه ای بالا بررید و همسو با خواسته های خود کنید، این قانون سرعت دستیابی به آنها را بالا می برد. در این قانون جمله ای معروف وجود دارد: ” احساس خوب، پدید آورنده اتفاقات خوب است.” پس اگر بتوانید در طی شبانه روز افکاری مثبتی را انتخاب کنید و دائما همانند ذکر آنرا تکرار کنید، در لایه های عمیق ناخودآگاه شما ذخیره می شود و سپس فرکانسی به دنیا ارسال می شود که مقدمات تحول زندگی شما را رقم می زند.
باید باور کنید که جهان بیهوده آفریده نشده و دارای نظم و قوانینی است که بادگیری آن قوانین می توانیم به بهترین انسان ها تبدیل شویم. افراد زیادی را در اطراف خود دیده اید که با کمترین تلاش به موفقیت رسیده اند، از طرفی دیگر افرادی را دیده ایم که علیرغم تلاش های شبانه روزی فقیر هستند. اگر بتوانید عبارات تاکیدی را مطابق با نظام کائنات بیان کنید، در مسیر درست قرار می گیرید به ثروت و موفقیت دلخواه می رسید. عبارات و جملات تاکیدی در این روش از محبوبیت بالایی برخوردار است و اگر بخواهید یکی از ستون های موفقیت را بدانید، آنها این عبارات را معرفی می کنند. آنها می گویند گفتن عبارات و خواسته ها بصورت مثبت و در زمان حال، تاثیر بسزایی در تغییر زندگی دارد. ناخودآگاه ما تنها عبارات را می شنود و آنها را اجرا می کند بدون اینکه قدرت تشخیص در خوب یا بد بودن آنها داشته باشد. بنابراین از کاماتی استفاده کنیم که ارتعاش منفی را در کائنات ساطع نکند.
بجای اینکه بگوییم “خسته نباشید” بگوییم “خدا قوت”
بجای گفتن “میخواهم از شر چاقی و اعتیاد رها شوم” بگوییم ” من هر روز برای سلامتی خود تلاش می کنم”.
بجای گفتن ” من فقیر هستم” بگوییم ” من ثروت کمی دارم”.
بجای گفتن ” داد نزن” بگوییم ” آرام باش”
بجای گفتن ” خدا بد نده” بگوییم ” خدا سلامتی بده”

 

سوال دوم: آیا قرآن قانون جذب را تایید می کند؟

بسیاری از افرادی که قانون جذب را باور دارند، میکوشند از تمام منابع دینی و علمی برای اثبات آن استفاده کنند. مثلا در جایی دیدم یکی از مدرسان معروف این حوزه گفته بود که تمامی آیات قرآن بر اساس فرکانس و قانون جذب نوشته شده است. او می گوید من به هر فردی ثابت می کنم قرآن یک کتاب کوانتومی است نه یک کتاب معمولی. ما جهنم و بهشت را خودمان تعریف می کنیم و افکار ماست که سرنوشت ما را تعیین می کند.
اگر به فلسفه ذکر و تسبیحات در قرآن توجه داشته باشید، خداوند می فرماید: از افکار زشت و سوء ظن بپرهیزید و همواره نام مرا بر زبان جاری سازید زیرا تمام موجودات و گیاهان هم شبانه روز به حمد و سنای ما می پردازند، همانا خدلوند بخشنده و مهربان است. در این آیات به وفور به مثبت اندیشی و تفکر سازنده اشاره می شود و همواره انسانها را به تفکر کردن در مسیر تعالی زندگی دعوت می کند.

فیلم راز را ببینید

از سال 2006 که فیلمی بنام “راز” به کارگردانی درو هریوت تهیه شد، بسیاری از مردم قانون جذب را بهتر شناختند. این فیلم بر اساس کتاب به همین نام نوشته راندا برن تولید شد و امید میلیون ها نفر در سراسر دنیا با دیدن این فیلم احیا شد زیرا به آنها گفته شد این یکی از رازهای سر به مهر موفقیت است که تابحال جایی گفته نشده است. کتاب راز به 44 زبان زنده دنیا ترجمه شد و 22 میلیون نسخه از آن منتشر شد و همه جا صحبت از معجزات او در میان بود.
در ادامه مقاله سه تفاوت ان ال پی و قانون جذب به پیدایش راز می پردازیم. خانم راندا برن در خصوص پیدایش این اثر می گوید:” یک سال قبل زندگی من در وضعیت بسیار بدی بود و دچار آسیب های زیادی شده بودم. در حالی که وضعیت مالی خوبی نداشتم و با همکاران دچار تنش شده بودم، ناگهان پدرم فوت کرد و اوضاع را بیش از پیش پیچیده کرد. همه این اتفاقات بد یک به یک در زندگی من در حال پیش آمدند بودند که بطور تصادفی با کتاب قدیمی که دخترم به من هدیه داده بود آشنا شدم. این کتاب به حدی زندگی من را متحول کرد که تصمیم گرفتم تک تک انسانها را از قوانین آن مطلع کنم.
تصمیم به درمیان گذاشتن قوانین این کتاب با کارشناسان و متخصصان متافیزیک گرفتم و همانند یک مغناطیس قدرتمند تمامی آنها را جذب کردم. سپس تصمیم گرفتم این راز بزرگ را در قالب فیلمی به تصویر در بیاورم، از اینرو از استرالیا به آمریکا سفر کردم و با یک تیم فیلمسازی شروع به همکاری کردم. در این فیلم تعداد زیادی از متخصصین این حوزه حضور دارند که یکی از کاملترین مجموعه های روانشناسی است. پس از نمایش این فیلم نامه های زیادی را از سراسر دنیا دریافت کردم که مردم در پی آن بر بسیاری از بیماری های خود مانند افسردگی، میگرن، ورشکستگی و… فائق آمده و زندگی جدیدی را شروع کرده بودند. آنها بوسیله قانون جذب توانسته بودند همسر، ماشین و شغل دلخواه خود را بدست بیاورند.”
در این فیلم به فلاسفه و دانشمندانی مانند ارسطو، افلاطون، انیشتین و… اشاره می شود که با دانستن قوانین جذب توانسته اند ماندگار شوند. در جای جای این فیلم به جوانب قانون جذب و بعد متافیزیکی آن اشاره شده است که حتی رده پایی از آن در تمام ادیان و مکاتب دینی هم یافت می شود. همچنین مربیان و سخنرانانی مانند باب پراکتور، جان آساروف و… حضور دارند و به تکنیک های مختلف راز اشاره می کنند.

ان ال پی چیست؟

در سال 1972 نظریه ای در دنیا مطرح شد که طی آن بسیاری از سوالات بزرگ انسانها در تغییر رفتار و ساختن زندگی پاسخ داده شد. دو محقق بنام ریچارد بندلر و جان گریندر با طرح این پرسش که انسناهای موفق چگونه می اندیشند، ان ال پی را به دنیا معرفی کردند. در تعریف NLP آمده است که بوسیله تغییر برنامه ریزی ذهن و ایجاد مسیرهای عصبی که منجر به رفتار جدید می شود، می توان به موفقیت دست یافت. در واقع در این متد ابتدا به نحوه شکل گیری رفتار و عادات پرداخته می شود و سپس با تغییر استراتژی فردی می توان نحوه زندگی خود را متحول ساخت.
متخصصان ان ال پی باور دارند تمامی انسانها دارای سخت افزار (دست، پا و سایر اندام ها) یکسان هستند و تنها چیزی که فرق انسانهای موفق و معمولی را مشخص می کند، نرم افزار و برنامه ریزی ذهن است. انسانها بنا بر نوع تربیت و باورهایی که در آنها شکل گرفته است، عملکردی را از خود نشان می دهند. اگر بتوانیم برنامه ریزی های غلط ذهن را شناسایی کنیم و مجددا آنرا برنامه ریزی کنیم، سبک زندگی جدیدی را تجربه خواهیم کرد. بیاد داشته باشید که مغز انسان برنامه پذیر است و این قابلیت ذهن از ما یک موجود قدرماند ساخته است.
تفاوت عمده ای که ان ال پی با قانون جذب دارد در این مسئله است که انسان را مسئول زندگی خود می داند و نه جذب و کائنات و ذهنیت او. ان ال پی باور دارد ابتدا باید از منابع درونی خود استفاده کنیم و نه اینکه دست به دامان کائنات و ارتعاشات شویم. در NLP جنبه جسمانی و زمینی انسانها بیشتر مورد توجه است تا جنبه متافیزیک و انرژی…

 

ان ال پی چیست؟

انجام کارهای جدید = نتایج جدید

پیش فرض ها و قوانین ان ال پی

در ان ال پی هم همانند قانون جذب قوانین و پیش فرض هایی حاکم است که توسط ریچارد بندلر و جان گریندر در دهه 70 میلادی ارائه گردید.

پیش فرض اول: وجود نقشه نشانگر سرزمین نیست

اولین پیش فرض ان ال پی بیان می کند هر یک از ما بر اساس درکی که از دنیا داریم، وقایع را تفسیر می کنیم اما این نکته در اغلب اوقات باعث بروز تنش در بین افراد می شود زیرا هر یک بر اساس نقشه ذهنی خود عمل می کنند. ریچارد بندلر معتقد است که همه ما از پشت عینک های مه آلود و کدر به دنیا نگاه می کنیم و اتفاقات را به نفع خود تحریف می کنیم. این پیش فرض به ما متذکر می شود که ” حقیقت نه نزد من است نه نزد تو، و هر یک از ما در حال بازنمایی تصورات خود هستیم”.
“همچنین در ان ال پی NLP باور بر این است که هر فردی مدل ذهنی خود را دارد و باید به مدل افراد احترام گذاشت.”

پیش فرض دوم: اگر کسی می تواند کاری را انجام دهد، ما هم می توانیم

یکی از تکنیک های بینظیری که در ان ال پی با آن سروکار داریم، مدلسازی افرادی موفق است. از مدلینگ بعنوان قلب ان ال پی یاد می کنند. این اصل باور دارد اگر فردی توانسته در زمینه ای خاص به موفقیت برسد، پس ما هم می توانیم زیرا یک عمل تا زمانی که انجام نشده باشد غیر ممکن به نظر می رسد. کافیست فردی بتواند برای اولین بار آنرا انجام دهد، افراد دیگر هم میتوانند با منابع درونی خود و به روش منحصر به خود آنرا انجام دهند.
در زمینه ای که فعالیت می کنید، به افراد موفق توجه کنید. ببینید چطور آن فرآیند را انجام می دهند؟ آن مراحل را ثبت کنید و سپس خود را بجای فرد مورد نظر بگذارید. از خود بپرسید اگر در این موقعیت خاص فرد الگوی من قرار داشت چگونه عمل می کرد؟
در مرحله بعد مراحل الگوبرداری را ساده سازی کنید و باتوجه به توانایی های خود انجام دهید. ما اعتقاد داریم قرار نیست چرخ را از ابتدا اختراع کنیم، فقط باید ببینیم افراد موفق در حوزه مورد نظر ما چگونه عمل می کنند، تا با انجام آن روش به نتایج مشابهی برسیم.

پیش فرض سوم: انسانها تمام منابع کافی برای تغییر را دارند.

اگر فکر می کنید که از ابتدا باید باهوش و خوش شانس باشید تا به موفقیت برسید، سخت در اشتباه هستید. بسیاری از افراد را دیده ام که می گویند اگر در خانواده خوب و یا کشور دیگری متولد شده بودم، الان موفق تر بودم. NLP باور دارد همه انسانها منابع کافی برای موفقیت را دارند فقط باید بتوانند گنج درونی را استخراج کنند. این پیش فرض تمام بهانه های عدم موفقیت را از ما می گیرد.

پیش فرض چهارم: کیفیت هر ارتباط را عکس العمل مخاطب تعیین می کند.

گاهی تصور میکنیم در ارتباط با خانواده و همکاران خود ارتباط خوبی برقرار کرده ایم اما طبق این پیش فرض باید از واکنش های مخاطب خود، کیفیت ارتباط را تشخیص دهیم. پس از این به نحوه واکنش مخاطب خود توجه کنید و سعی کنید مطابق با تیپ شخصیتی او (دیداری- شنیداری – حسی) رفتار کنید تا بهترین پاسخ را از او بگیرید.

پیش فرض پنجم: شکست وجود ندارد، تنها نتایج فرق می کنند.

فرض کنید شما در یک پروژه ای 100 میلیون سرمایه گذاری کرده اید و فکر می کنید تا آخر سال 30 درصد به سود دهی برسید. اگر این میزان به 20% برسد، آیا شما شکست خورده اید؟ این پیش فرض بیان می کند شما شکست نخورده اید بلکه نتیجه ای دیگر گرفته اید. اگر به این شکل به زندگی نگاه کنیم، دیگر از نتایج غیر منتظره نگران نخواهیم شد.

مسیر عصبی

پیش فرض ششم: اگر راهی که می روید نتیجه نداد، راه های دیگر را امتحان کنید.

این پیش فرض بیان می کند انسانها نباید در یک مسیر اشتباه پیش بروند. بسیاری از افراد را می بینم که از شغل و زندگی خود راضی نیستند ولی تلاشی هم برای بهبود آن نمی کنند. من از این اصل استفاده کردم و پس از سالها فعایت در حوزه مهندسی، به تدریس و علوم انسانی پرداختم و در آن به نتایج خوبی رسیدم. اگر در مسیری هستید که برای شما راضی کننده نیست، راه های دیگر را انتخاب کنید تا نتایج متفاوت حاصل شود.

پیش فرض هفتم: بدن و روان واحد هستند.

اگر در گذشته باور بر این بود که ذهن افراد می تواند جسم آنان را تغییر دهد، ان ال پی می گوید جسم هم میتواند بر تفکر و روان انسان تاثیر بگذارد. برای آزمایش این ادعا لحظاتی بدن خود را خموده و ناتوان نشان دهید و به پایین نگاه کنید، خواهید دید افکار منفی و خاطرات بد به سراغ شما خواهند آمد. پس برای تغییر ذهنیت و روحیه خود وانمود کنید خوشحال هستید، خواهید دید افکار مثبت به ذهن شما خطور خواهد کرد.

پیش فرض هشتم: ما نمیتوانیم ارتباط برقرار نکنیم.

همانطور که خورشید نمی تواند که نور خود را نتاباند، ما هم نمیتوانیم ارتباط برقرار نکنیم. از اینرو بکوشیم بهترین سیگنال ها را به اطرافیان ساطع کنیم. اگر فردی نخواهد با کسی ارتباط برقرار کند هم به نوعی در حال برقراری ارتباط است.

پیش فرض نهم: در ورای هر رفتاری یک انگیزه مثبت وجود دارد.

این پیش فرض یکی از بهترین قوانین ان ال پی را تشریح می کند. این اصل چنین بیان می کند که تمامی رفتار های ما حتی اگر منفی باشند هم دارای نیاتی سازنده هستند. فرض کنید فردی ترس از ارتفاع دارد. طبق این پیش فرض اگر به ناخودآگاه وی رجوع کنیم، خواهیم دید علت ترس از ارتفاع حفظ جان او و ادامه حیات است. اگر چنین دیدی به رفتارهای دیگران داشته باشیم، رفتارهایی مانند عصبانیت، افسردگی، وسواس و… را حامل پیام های مثبت می داینم.

پیش فرض دهم: افراد چیزی بیش از رفتارهایشان هستند.

این پیش فرض به ما یادآوری می کند که رفتار هر فرد نشانگر شخصیت و تمامیت او نیست. ما نباید رفتار یک شخص را یه شخصیت او تعمیم دهیم. مثلا اگر از همکار خود که سالهاست با او در ارتباط هستیم، رفتار ناپسندی دیدیم، نباید شخصیت وی را زیر سئوال ببریم زیرا انسانها موجوداتی هستند که هر لحظه برای خود اتفاق می افتند و رفتار آنها دائما در حال تغییر است.

سه تفاوت ان ال پی و قانون جذب

1- چگونه بدانم هدف درستی را انتخاب کرده ام؟

یکی از مواردی که باعث ایجاد شبهه در نحوه عملکرد این قانون می شود این است که در تکنیک های هدفگذاری بر روی مشخص کردن هدف تاکید می شود و گفته میشود اگر خواسته شما شفاف و واضح نباشد، کائنات فرکانسی مبهم دریافت می کند و در نهایت نتایج ناخواسته را به شما باز می گرداند!! حال این سئوال پیش می آید که چگونه می توان تشخیص داد که چه هدفی را جذب کرده ایم؟ اگر به اهداف خود نرسیم، به ما گفته میشود حتما بر روی خواسته ها تمرکز نکرده اید و پیام اشتباه به کائنات داده اید و این یک نوع فرار به جلو برای مدرسین و توسعه دهنده های این قانون است.
از اینرو افرادی را می بینیم که دیگر انگیزه ای برای هدفگذاری ندارند و بارها بدلیل هدفگذاری “فانتزی” و دور از واقعیت شکست خورده اند و به نقطه صفر باز گشته اند. پس توجه داشته باشید مقیاسی درست برای اهداف و برنامه های خود تعیین کنیم.

آموزش قانون جذب

2- آیا همیشه میتوان فقط بر روی مثبت ها تمرکز کرد؟

در جذب خواسته ها به شما گفته می شود فقط بر روی مثبت ها تمرکز کنید و از منفی ها فاصله بگیرید؟ مثلا نگویید من نمیخواهم چاق باشم بلکه بگویید من میخواهم وزنی متناسب داشته باشم. این گفته تا جایی صحیح است که چشم ما را به واقعیت ها نبندد. فرض کنید در جاده ای در حال رانندگی هستید و اطراف جاده پوشیده از درختان است. در این حال برای اینکه با آنها تصادف نکنید، باید به آنها توجه کنید و نه اینکه نادیده بگیرید. حال اگر شما بگویید نباید به درخت توجه کنم و آنرا نادیده بگیرید، قطعا با آن برخورد خواهید کرد. در زندگی نیز باید به مشکلات و سختی ها توجه کرد و از آنها درس گرفت.

پس از رسیدن به این آگاهی خواهیم دید رنج ها حرف های خوبی برای گفتن دارند….

در ان ال پی هم به نکات مثبت و هم به نکات منفی ما پرداخته می شود و اتفاقا تاکید می شود که هر یک از رفتار و عادات نامطلوب ما دارای نیت خیر و سازنده ای هستند. بطور مثال فردی که از فوبیای ترس از ارتفاع رنج می برد، پس از انجام تکنیک های NLP متوجه می شود که ناخودآگاه برای حفظ جان او چنین ترسی را بوجود آورده است. در تمامی رفتارهای به ظاهر نامطلوب انسانها مانند اعتیاد، پرخوری، ترس از تاریکی، پرخاش، استرس، وسواس و… می توان نیات سازنده ای پیدا کرد که با پرداختن به آنها، با ابعاد جدید از توانایی های خود آشنا میشویم.
من همیشه از این مثال استفاده می کنم که فرض کنید یکی از انگشتان شما زخم شده است و درد شدیدی دارد. آیا حاضر میشوید آنرا نادیده بگیرید و بگویید نه من به منفی ها فکر نمی کنم؟ قطعا خیر. در زندگی نیز همینطور است و میتوان میوه شکست ها و ناکامی ها را دید و نه اینکه آنها را نادیده گرفت.

از اینرو گاهی ” نیمه خالی لیوان را باید دید “

 

3- از خود بطلب

بر خلاف ان ال پی در قانون جذب فرد را به ارسال ارتعاش و انرژی مثبت به جهان و پاسخ از سوی کائنات تشویق می کنند که به خودی خود بد نیست اما با درک ناقص و انتقال نامناسب آن سوء برداشت هایی پدید می آید. مثلا برای بدست آوردن ثروت کافیست مدتی به آن فکر کنید و اگر پیام درستی به کائنات ارسال کنید، به موفقیت دست خواهید یافت. در این موضوع نقش تلاش و استفاده از توانایی های ذاتی کمتر در نظر گرفته شده است و نقش فرد بعنوان عامل اثرگذار کمتر در نظر گرفته شده است. اینگونه ذهنیت ها باعث میشود فرد با خود بگوید چطورهمه چیز را به خود جذب کنیم؟  و پس از آن انتظار دارد با کمترین تلاش به موفقیت برسد.
بسیاری از افراد را دیده ام که اعتقاد دارند فقط تفکر برای موفق شدن کافی است و بقیه امور را کائنات به دوش می کشد. آنها باور دارند که قانون جذب از سه عامل درخواست، دریافت و پاسخ کائنات شکل گرفته است. اما باید دید آیا پاسخ کائنات بصورت مشخص به ما ارسال می شود و یا در قالب اتفاقات و شانس؟ از اینرو افراد زیادی د تشخیص روند اتفاقات زندگی دچار سردرگمی می شوند.
در تکنیک های هدفگذاری ان ال پی NLP فرد را بیشتر متوجه توانایی ها و استعدادهای خود می کنند تا پاسخ کائنات. اگر فرد در زندگی خود و روند موفقیت شکست خورد آنر ابه شانس و ارتعاش نادرست به جهان هستی ربط نمی دهند و باورها و عملکرد اشتباه خود فرد را عامل ناکامی می دانند. پس از این نظر ان ال پی کمی واقع گرایانه تر عمل می کند و بهانه های عدم موفقیت را از فرد می گیرد. بسیاری از افراد تلاش دارند ناکامی های خود را به جامعه، شانس، جهان هستی و… ربط دهند ولی در ان ال پی گفته میشود ” اگر کسی میتواند موفق شود، تو هم می توانی”
باتوجه به یکسان بودن سیستم عصبی انسانها(سخت افزار) و قابلیت برنامه ریزی ذهن میتوان انسانهای موفق را الگوبرداری کرد و نتایجی مشابه به آنها کسب کرد.

آنکورینگ

نقاط ضعف ان ال پی

در این قسمت از مقاله سه تفاوت ان ال پی و قانون جذب به نقاط ضعف و نقدهایی که بر این روش میشود، خواهیم پرداخت. امروزه تمرین های ذهنی این روش در بین مردم طرفداران زیادی پیدا کرده و با چند دقیقه مرور کردن آنها می توان به بسیاری از موانع ذهنی فائق آمد. بطور مثال تکنیک هایی مانند سوئیش و آنکورینگ به ما کمک می کنند علاوه بر کنترل ذهن و احساسات در فعالیت های روزانه، مسیر های جدید عصبی بسازیم و رفتار جدید خلق کنیم.

انتقاد اول: چرا پس از چندماه اثرات برخی تکنیک ها کمرنگ می شود؟

در سالهای اخیر انتقاداتی نیز از سوی روانشناسان به برخی از تکنیک های NLP شده است. نام دیگر ان ال پی ایجاد تغییرات سریع فردی است. یکی از آنها ناپایدار بودن نتایج است. یعنی هنگامی که بیمار به مشاور ان ال پی مراجعه می کند و تمرین های ذهنی در جهت بهبود انجام می دهد، پس از مدتی اثر خود را از دست داده و مجددا فرد به آن مشکل دچار میشود.
هنگامی که این نقد از ریچارد بندلر که یکی از پدیدآورندگان این علم است پرسیده شد، پاسخ داد این حالت در دو صورت پیش می آید: اول اینکه فرد انگیزه قوی برای تغییر نداشته باشد، مثلا فردی که قصد ترک اعتیاد خود را درد نه برای سلامتی خود بلکه به دلیل فشارهای همسرش می خواهد این کار را کند. ثانیا انجام غیر اصولی و سطحی بودن تمرین ها نیز می تواند در کم اثر بودن تمرین ها موثر باشد. همچنین او پیشنهاد می کند از آنجایی که انجام تکنیک های ان ال پی نیاز به زمان کمی دارد، بنابراین اگر فرد پس از چند ماه متوجه شد که اثرات آن در حال کاهش است می تواند با صرف زمانی در حدود 15 الی 20 دقیقه بازهم آن اثرات و نتایج را در خود بوجود آورد.

انتقاد دوم: چرا ان ال پی سعی دارد انسانها را در یک دسته بندی اجباری قرار دهد؟

انتقاد بعدی که در محافل مختلف به ان ال پی میشود آن است که چرا اصرار دارید همه افراد را در سه دسته بندی دیداری – شنیداری و حسی قرار دهید؟ باید گفت چنین چیزی وجود ندارد و مربیان ان ال پی طبق قوانین و تست هایی که در این روش وجود دارد، افراد را بر اساس کانال ترجیحی دسته بندی می کنند. همه انسانها دارای سه حس فوق هستند اما هر یک ترجیحا از یک حس بیشترین استفاده را می کند.

 

انتقاد سوم: ان ال پی در کار روانشناسان دخالت می کند

در بسیاری از دوره های مهندسی ذهن و ان ال پی نتایج عجیبی را مشاهده کردیم که باور آنر برای خودمان هم سخت بود. بطور مثال افرادی که سالها از خاطرات ناگوار خود و وسواس های ذهنی و عادات ناپسند رنج می بردند، با چند دقیقه تمرین ذهنی توانسته اند به نتایج فوق العاده ای دست یابند. فردی در دوره ان ال پی شرکت کرد که می گفت ترس از بلندی دارد و نمی تواند از روز پل عابر پیاده و همینطور هواپیما استفاده کند. پس از انجام تمرین رفع فوبیا توانستیم به نتایج خوبی دست یابیم و ایشان پس از یک هفته عکس خود را از روی یک چرخ و فلک در پارک برای ما ارسال کردند.
در این بین برخی از روانشناسان و درمانگران با انتقاد از این روش آنرا دخالت در امر درمان ذکر می کنند در حالیکه بسیاری از شرکت کنندگان، از پزشکان و درمانگرانی هستند که این تکنیک ها را در کنار درمانهای خود استفاده می کنند و به نتایج خوبی دست یافته اند. NLP هیچ ادعایی در درمان ندارد و این انجام این روش ها را بصورت مکمل توصیه می کند. چنین تمرین هایی فقط در کلاس های آموزشی ارائه میشوند و افراد می توانند پس از آن این تکنیک ها ار اجرا کنند پس این امر نمی تواند دخالت در علم پزشکی باشد.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی شده است به زوایای مختلف هر دو متد ان ال پی NLP و قانون جذب پرداخته شود. اگر نقدی بر برخی جوانب یک روش میشود دلیل بر ناکارآمد بودن آن نیست بلکه وظیفه مدرسانی مثل بنده این است که کاربران را با متدهای مختلف تحول فردی آشنا کنند. ان ال پی نیز دارای نواقصی هست که در مقاله فوق به آن اشاره شد. باید توجه داشت تعصب به یک متد ما را از موفقیت باز می دارد. باید دقت داشته باشیم از همه علوم میتوان به نحوی منفی استفاده کرد. در پایان اگر نظری دارید میتوانید در زیر همین مقاله بصورت کامنت اعلام بفرمایید.
پیشنهاد ویژه ما:

دوره آنلاین موفقیت

دوره غیر حضوری ان ال پی

 

کانال تلگرام ان ال پی

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

17 نظرات

 1. سلام بر استاد زمانی عزیز

  مقاله خیلی خوبی نوشته اید برایتان سلامتی و ثروت آرزومندم.

 2. عالی بود استاد زمانی
  راستش من شناختی از ان ال پی نداشتم ولی تو این مقاله تفاوت اون رو با قانون جذب متوجه شدم. البته من در دوره های زیادی شرکت کردم و راز و قانون جذب رو بخوبی میشناسم. امروز هم با nlp آشنا شدم و دارم مقالاتتون رو می خونم. به امید موفقیت شما

 3. بیایید کمی واقع بین باشیم. من از قانون جذب و ان ال پی خیلی سرم نمیشه ولی با فیلم ها و انتقاداتی که دکتر هلاکویی از قانون راز داشتن کمی به اون شک کردم ولی وقتی با دوستم که د.ره های امیر شریفی رو رفته بود بحث می کردم اصلا قبول نمی کرد.
  اون میگه همه چیز ارتعاش هست و ما مثل مغناطیس می تونیم ثروت و موفقیت رو جذب کنیم اما من با پیش فرض های ان ال پی ارتباط بهتری برقرار کردم… لطفا منو از این بن بست بیرون بیارید کدوم بهتره خوب؟؟

  • سمانه عزیز ممنون
   در سالهای اخیر درباره قانون جذب و راز خیلی مبالغه شده و من بخاطر همین مسئله این مقاله رو نوشتم. در ان ال پی بعد متافیزیکی وجود نداره و فقط با ناخودآگاه کار داریم.

 4. عاقا اينارو ولش كن من يه محصول از عباس منش گرفتم به نام قانون آفرينش ولي نتيجه معمولي گرفتم الانم رفته آمريكا كي جواب سوالات منو ميده؟
  قانون جذب فقط در جذب همسر به من يكم كمك كرد ولي كنجكاوم بدونم nlp چي هست؟ آيا اين هم با كائنات كار داره؟

  • باسلام شما میتونید با گروه تحقیقاتی عباس منش تماس بگیرید و سئوالات رو بپرسید. اما در مورد ان ال پی باید بگم این روش هم دارای نقاط ضعف و قوتی هست که میتونید در مقاله فوق بررسی کنید.

  • دوست عزیزی که خودتو طرفدار عباسمنش میدونی لطفا قانون جذب رو تخریب نکن.
   آقای زمانی من این لینک رو از تلگرام پیدا کردم.
   لطفاً شفاف سازی کنید من دوره راز و جذب ثروت رو با امیر شریفی رفتم و راضی هستم اما به تخریب ان ال پی نمیپردازم.

   • رهای عزیز ممنون از نظر شما
    من مطالبی که مربوط به ان ال پی و قانون جذب بود رو در این پست گذاشتم و قضاوت با شماست. هر کدوم از این روش ها مزایا و معایب خود رو داره و نباید روی مسئله ای تعصب داشت چون ما رو از درک حقیقت باز می دارد.
    موفق باشید.

 5. من از هر دو روش از نقاط قوتش بخوبی استفاده میکنم خودمان باید بتوانیم از مزایای هردو روش خوب استفاده کنیم

  • ممنون امید عزیز بله هیچ مکتبی کامل نیست اگر چنین بود که این همه روش و نظریه پدید نمی آمد. چون در سالهای اخیر کمی در خصوث قانون جذب مبالغه شده بود آنگونه که انتظار می رفت آنرا برای مردم شرح نداند، وظیفه خود دانستم تا مقداری درباره آن و تفاوت آن با ان ال پی nlp توضیحاتی را بدهم.

   • من با نظر جناب زمانی موافق هستم اما قانون جذب و راز هم دارای نواقصی هستند که باید قبول کرد. البته در ایران چنین عنوان میشه . خواهر من تو استرالیا و موسسه قانون جذب دوره دیده میگه یکم با اینجا فرق داره.
    من تازه با ان ال پی آشنا شدم و تو اون هم جاهایی رو انتقاد دارم ولی بعضی تکنیک هاشو خوشم اومد.

 6. ممنونم از اینکه مطالب خود را با این نوع از کیفیت و صراحت درج می نماید و امیدورام در زمینه های دیگر نیز موفق و سربلند باشید
  باتشکر

 7. سلام..من به تازگی با ان ال پی اشنا شدم و خیلی دوسش دارم اما فقط به عنوان فنداسیون و شبکه ذهنی یا نقطه جذب بهش نگاه میکنم..شبکه عصبی ذهن ما وقتی شکل میگیره ارتعاش غالب ما از اون افکار عقاید دیدگاه ها و فیلتر ها رد میشه ..من دوسال قانون جذب کار میکنم و اتفاق هایی برام افتاده در حد معجزه ن بخاطر استعداد خودم یا دانشم یا تلاش فیزیکی…اینو نمیگم که قانون جذب مخالف این هاست ..من با عرض معذرت وقتی توضیحات اقای زمانی رو خوندم یاد روزای اولم افتادم که دیدم نسبت به جذب همچین شکلی بود…استاد عزیز ..اساتید عرفان میگن باید به ورای ذهن رفت دنیای ما با انواع بی نهایت قانومندی هدایت میشع .علوم متافیزیک انواع مختلفش ثابت میکنن ارتعاش وجود دارع..فیزیک کوانتوم وقتی انقلاب کرد اعلام کرد پشت سرش باید علوم زیست شیمی روانشناسی هم تغیر متد بدن..الان با اندک تحول تو این علوم هم بع ارتعاش و انرژی پی بردن..بهتره سخنرانی بروس لیپتون زیست شناس و دکتر جو دیسپنزا عصب شناس و گرگ برادن فیزیک دان کوانتوم .ووو هزاران نفر از دانشمندان و عرفا گوش بدین اونوقت اصلا منبع تون برای قضاوت یاتشریح علم جذب ..از کتاب یا فیلم راز رو میندازین دور این فیلم مزخرف ترین چیز بود در کل 30درصد هم به قانون جذب نزدیک نبود…من ان ال پی مطالعه ام شروع شده البته دوره مقدماتی شو گذروندم و بازم میگم ان ال پی یه اهرم برا اینکه ارتعاشات وجودیت با ارتعاشات خواسته ات هم تراز باشع…

  • دوست عزیز ممنون از نظر شما
   در این مقاله به نقاط قوت و ضعف ان ال پی و قانون جذب پرداختیم و هیچ تعصبی روی یک روش خاص وجود ندارد. اگر شما با قانون جذب تونستید زندگی خوب، ثروت و … را جذب کنید خیلی هم عالی ولی در بین کارشناسان و محققین هم اشکالاتی وارد هست که باید مطرح کرد.
   در nlp هم اشکالات و سوء برداشت هایی هست که ما هم اعلام می کنیم و قرار نیست جانب داری داشته باشیم.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here