10 شرکت برتر بیمه عمر کدامند؟

آيا ميدانيد بهترين شرکت هاي ارائه دهنده بیمه عمر در ایران کدامند؟ اين موضوع از آن جهت مورد توجه است که در سالهای گذشته اهميت داشتن یک پشتوانه مالی برای ما ايرانی ها بیش از پيش مورد توجه قرار گرفت. طی گزارشی که اداره کل بیمه مرکز ارائه کرده است، طی سالهای 88 تا 93 ميزان فروش بیمه عمر و سرمایه گذاری بالغ بر 180 درصد افزايش داشته است.

البته سهم خرید بیمه عمر یا زندگی در ایران حدود 14 درصد است كه این رقم در كشورهاي توسعه یافته به 60 درصد می رسد. برای اينكه بتوانیم از خدمات مفید شركت های بیمه ای استفاده كنیم، ابتدا لازم است نقاط ضعف و قوت هر یك را بدانیم.

از اینرو در دوره های آموزش فروش بیمه عمر با متد ان ال پی بسياری از شرکت کنندگان اين سئوال را می پرسند که کدام شرکت بیمه برتر است؟ در اين مقاله سعی داريم به اين سئوال پاسخ دهيم.

فردی را در نظر بگيريد که برای دوران بازنشستگی خود بدنبال پلن مالی مناسب با ریسک پایین است. چه سرمایه گذاری را به او پیشنهاد می کنيد؟ آيا بیمه عمر گزینه مناسبی نیست؟
اگر فرد بخواهد در دوران بازنشستگی از يک وام جهت کمک به خانواده خود استفاده کنند و براي خرید جهیزيه، مسکن براي فرزندان و سفرهای زيارتي و سياحتي نياز به سرمايه داشته باشد، وام هاي بيمه عمر ميتواند کمک کننده باشد زيرا با توجه به اندوخته آنها بدون نياز به وثيقه و ضامن در چند روز کاري هزينه را پرداخت کنند.

ابتدا قصد دارم کمي درباره معيارهاي خوب بودن يک شرکت بيمه صحبت کنم. واقعيت اين است که معيارهاي زيادي وجود دارند که بتوان تشخيص داد کدام شرکت ها در رطبه هاي برتر هستند، معيارهايي مانند:

1-عملکرد شرکت بيمه عمر در بازار
2- سطح توانگري و ميزان سرمايه شرکت بيمه
3- نحوه پرداخت خسارت به مردم
4- ارتباط و حمايت از نمايندگان بيمه عمر
5- شفاف بودن و وجود کمترين ابهام در طرح هاي بيمه
6- سابقه شرکت
7- ميزان سود دهي
8- ميزان فروش بيمه عمر
9- مشتري مداري و ارتباط پس از فروش بيمه
10- نوع و نحوه پرداخت خسارت به مشتري

برگرديم به آمار سازمان بيمه مرکزي و رقم قابل توجه 3919463 فقره بيمه که در مدت 5 سال صادر گرديده است. البته خاطر نشان کنيم شرکت هاي بيمه در تمام زمينه ها مانند بيمه شخص ثالت، بدنه، مسئوليت و… فعاليت مي کنند و معيار اين رده بندي فعاليت در زمينه تخصصي بيمه عمر و سرمايه گذاري است.

رتبه بندي شرکت هاي بيمه عمر و سرمايه گذاري به ترتيب زير است:

1-بيمه ايران
از سال 1314 فعاليت خود را آغاز کرده است و اولين شرکت بيمه اي محسوب ميشود و اين فاکتور نقش بسزايي در موفقيت و وجه عمومي آن داشته است. اين شرکت 205 شعبه در سراسر کشور داشته و تعداد نمايندگانش در حدود 4256 است.

2- بيمه پاسارگاد
اين شرکت در سال 1385 تاسيس شد و باتوجه به اينکه از آن بعنوان شرکتي خصوصي ياد ميشود اما توانسته اين رتبه خوب را در ميان شرکت هاي دولتي کسب کند. داراي 77 شعبه در سراسر ايران است و 2180 نمايندگي.
از طرف ديگر تعداد 8426 نمايندگي تخصصي بيمه عمر نيز در حال همکاري با آن هستند. همچنين اين شرکت در ميان 500 شرکت برتر کشور عنوان 102 را به خود اختصاص داده است و از نظر ميزان رشد در سالهاي 1390 تا 1392 به انتخاب سازمان مديريت صنعتي حائز رتبه اول گرديد.

3- بيمه کارآفرين
اين شرکت افتخار دارد بعنوان اولين مجموعه اي باشد که بيمه عمر را بصورت مدرن در کشور عرضه نمايد.

4- بيمه سامان
در بين شرکت هاي خصوصي يکي از شفاف ترين سياست هاي بيمه اي را داراست. همچنين در سطح يک توانگري مالي مي باشد.

5- بيمه پارسيان
پس از شکل گيري بانک پارسیان، اين هلدينگ تصميم به تاسيس شرکت بيمه گرفت و با قرارگيري در ليست سطح يک توانگري مالي، يکي از شرکت هاي در حال رشد مي باشد.

6- بيمه آسيا

یكی از قدیمی ترین شركت های ارائه كننده خدمات بیمه در كشور كه در سال 94 در لیست 100 شركت برتر از دید سازمان مدیریت صنعتی قرار گرفت.

7- بيمه رازي

سابقه بالا در این صنعت، سطح توانگری یك مالی و رویكرد جدید عملكرد در سالهای گذشته،‌ شركت رازی را در شيب رو به رشد قرار داده است.

8- بيمه دانا

از سال 1358 با مشاركت شركت بيمه انگلیسی تاسيس شد. این شركت در سه زمینه حیات، به شرط فوت و پس انداز خدمات ارائه میدهد.

9- بيمه سينا

از سال 1382 شروع بكار كرده و در زمینه های مختلف این حوزه فعالیت می كند.

10- بيمه دي

البته بیمه های سرمد، ملت، معلم، ما، نوين، آرمان، ميهن، تعاون نيز از نظر رضایت مشتری،‌سابقه، توانگری مالی میتوانستند در رده هاي بالای این لیست قرار بگیرند، اما ملاك ما در اين مقاله آيتم های مربوط به بیمه عمر مي باشد.

رده بندي در حوزه توانگري مالي

يکي ديگر از معيارهايي که در ابتداي مقاله اشاره شد، سطح توانگري مالي مي باشد.
1-سطح يک توانگري مالي: مقدار نسبت توانگري مالي شرکت برابر با 100 درصد است.
2- سطح دو توانگري مالي : مقدار نسبت توانگري مالي شرکت برابر با بيش از 70% و کمتر از 100% است.
3- سطح سه توانگري مالي : مقدار نسبت توانگري مالي شرکت برابر با 50% و کمتر از 70% است.
4- سطح چهار توانگري مالي : مقدار نسبت توانگري مالي شرکت بيش از 10% و کمتر از 50% است.
5- سطح پنج توانگري مالي : مقدار نسبت توانگري مالي شرکت کمتر از 10% است.

شرکت هايي که در سطح توانگري يک هستند، بطور کلي مي توانند تعهدات خود را تضمين نمايند. شرکت هايي که در رده دوم هستند تا حدودي قادر به اين کار هستند اما بايد وضعيت مالي را بهتر کنند و شرکت هايي که در سطح سوم هستند بايد به افزايش سرمايه و پلن هاي مالي، نگاه جدي تري داشته باشند. در اين بين شرکت هاي سطح سوم علاوه بر فعاليت ها يفوق ملزم به کاهش صدور بيمه نامه هستند.
به گزارش اداره کل بيمه مرکزي در بين شرکت هاي فعال در حوزه بيمه، در بين 18 شرکت بررسي شده موارد زير ارائه گرديد:

شرکت هاي سطح يک توانگري مالي:

بيمه آسيا – دانا – البرز – پاسارگاد- سامان – رازي- ملت – پارسيان – بيمه ما

شرکت هاي سطح دو توانگري مالي:
شرکت بيمه کوثر – نوين – سينا – معلم

شرکت هاي سطح سه توانگري مالي:
شرکت بيمه ايران

شرکت هاي سطح چهار توانگري مالي:
شرکت دي و ميهن

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

چهار × 2 =