اناگرام

2
929

اناگرام چیست؟

در علوم تغييرات فردي مانند nlp، مكتب يونگ، TAو …، دسته بندی های مختلفی وجود دارد كه مشرب ها و تيپ هاي شخصيتی افراد را در خود جاي داده است. در اين علوم، تعاريفي وجود دارد كه اگر بطور قالب يكي از آنها در فردي ديده شود، ميتوان به يكي از دسته بندي ها ارتباط داد. اناگرام يا انیاگرام نيز در ميان، تقسيم بندي هاي خود را بر اساس يك مدل هندسي ارائه ميدهد. در اين تقسم بندي 3 دسته اصلي وجود دارد كه ميتوان به تفكر، احساس و غريزه اشاره كرد. اما 9 گونه تيپ شخصيتي وجود دارد كه افراد را با توجه به نشانه هاي خاصي مشخص ميكند.

انیاگرام در زندگی:

کدامیک از رفتارهای اعضای خانواده و یا همسرتان شما را آزار میدهد؟ آیا این مشخصه جزئی از رفتار آنهاست؟ اگر مشخصات افراد را ندانید، نسبت به رفتارهای آنان دچار سوء برداشت میشوید. انسانها در زندگی نقش های مختلفی بازی می کنند و در اکثر اوقات این نقش ها مربوط به تیپ شخصیتی آنهاست. اولین مزیت اناگرام (انیاگرام) این است که دیگران را قضاوت نمی کنیم و میتوانیم به رمزگشایی رفتار آنها بپردازیم. رفتار بیرونی برخی افراد آشکارا به دلیل باورها و کنش های پیشین صورت می گیرد مخصوصا زمانی که در موقعیت های تنش زا و حساس قرار می گیرند. این زمان بهترین موقعیت برای شناخت افراد است.

انیاگرام در محل کار:

فرض کنید مدیر یک مجموعه هستید و روزانه با افراد زیادی در ارتباط هستید. آیا ابزاری در اختیار دارید تا بتوانید به همه جنبه های همکاران و پرسنل اشراف داشته باشید؟ چگونه تعارضات و اختلاف نظرهای محیط کار را مدیریت می کنید؟ در این میان اینیاگرام (انیاگرام) بخوبی میتواند نقش ایفا کند.
درون سازمان برخی شخصیت ها از مسیر ابزار قدرت و سیستم های حاکم آن کنترل یا هدایت میشوند در حالیکه برخی دیگر، خودشان ذهن اصلاح گری دارند. برخی افراد برای دستیابی به اهداف مانند مبلغین مذهبی هستند و سعی می کنند استانداردها و افکارشان را روی دیگران پیاده کنند. برخی دیگر پیرو نظرات جمع هستند و یا بر روی قوانین و آئین نامه ها تمرکز دارند.

انیاگرام

1- اصلاح گر – کمالگرا

در اناگرام این تیپ با عنوان های اصلاح طلب، کمالگرا و دادرس شناخته میشود. افرادی که واقعیت را با آنچه باید باشد، مقایسه می کنند و بطور کلی پیش فرض ها و مجموعه ای از استانداردها را در ذهن خود دارند که رفتار دیگران و دنیای اطرافشان را به وسیله آنها ارزیابی می کنند.  اين تيپ شخصيتي مربوط به افراديست كه تاثير گذاري قوي دارند و نكته بين هستند. بروز احساسات كمتر ديده ميشود و ظاهري خنثي دارند. آنها خواستار اصلاح افراد و نظم بخشيدن به محيط اطراف هستند.

نقاط ضعف و قوت:

این افراد در سطوح سلامتی و روانی پایینتر ممکن است تبدیل به فردی سرکوبگر، انتقادی و کمالگرا شوند و دیدگاهی سیاه و سفید پیدا کنند. هنگامی که برای خوب بودن تلاش می کنند، با رفتاری سختگیرانه و وسواس گونه با دنیای پیرامون خود برخورد می کنند. هنگامی که مورد انتقاد قرار می گیرند، شروع به داوری می کنند و واقعیات را با معیارهای خود می سنجند و نه خود واقعیت.

2- کمک کننده و یاور

تیپ شخصیتی دوم در اناگرام افراد یاری رسان یا کمک کننده نامیده میشوند. اين افراد جهان را غیر شخصی می بینند و خود را از طریق خدمت به دیگران تعریف می کنند. آنها ظرفیت توسعه یافتگی به لحاظ احساسی دارند و تا نیازهای دیگران را شناسایی کنند. اين افراد زندگي خود را وقف كمك به ديگران مي كنند و شايد چشم داشتي به پاداشتهاي مادي نداشته باشند. هنر همدردي و خوب شنيدن را بطور ذاتي دارند و مرهم تسلي دهنده زخم ديگران هستند. سخنران و مبلغ قوي هستند و ميتوانند در هر جمعي بعنوان فردي دلسوز و مهربان شناخته شوند.
نقاط ضعف و قوت:
در حالت اغراق شده این تیپ دارای نگرانی فداکارانه و عاری از نفس پرستی است. هنگام که در سطح ناسالم خود باشد نیازهای واقعی خود را سرکوب می کند و به چاپلوسی، فریب و اغوا می پردازد.

3- حقیقت خواه – موفقیت طلب

تیپ سوم اناگرام مربوط است به افراد موفقیت طلب یا مجری یا حقیقت خواه. اینگونه افراد خود را فردی مطمئن و با اعتماد به نفس بالا می بینند و پر انرژی هستند. این تیپ با موفقیت و بهره وری شناسایی میشوند. در تیپ سالم شخصیتی افرادی وفادار و آماده به خدمتی هستند.
نقاط ضعف و قوت:
یکی از نقاط ضعف این تیپ اگر در سطح ناسالم خود باشد، این است که ارزش های درونی خود را با دستاوردهای خارجی می سنجد. ترس زیادی از بی ارزشی دارند و خواستار حس ارزشمند بودن در زندگی هستند.

4- فردگرا – هنرمند

تیپ چهارم اناگرام مربوط به افراد هنرمند و خلاق است. آنها حساس و کم حرف هستند و در بهترین حالت الهام بخش و خلاق هستند. اين افراد علاقه زيادي به فعاليت هاي خلاقانه و هنري دارند. به دردهاي ديگران توجه ميكنند و برايشان مهم است كه احساس يكي بودن با افراد را انتقال دهند. گاهي اوقات از اينكه كمتر مورد توجه و درك از طرف ديگران قرار ميگيرند، رنجيده ميشوند.
نقاط ضعف و قوت:
در بسیاری از موارد خواهان ابراز خود و فردیتشان هستند و دیدگاه اصیلی دارند. در حالت ناسالم افرادی پر از ناله و انتقادی هستند.

5-محقق – جستجوگر

تیپ پنجمی های اناگرام را افراد محقق و کنجکاو تشکیل میدهند. اين افراد را ميتوان عاشق تجربيات و يادگيري دانست .برعكس تيپ موفقيت طلب بدنبال درخشيدن در جمع نيستند و گوشه گيري اختيار ميكنند. علاقه زيادي به كلكسيون و آرشيو سازي دارند. اطلاعات بسيار زيادي دارند اما دوست ندارند براي يك فرد انرژي و وقت بگذارند.
نقاط قوت و ضعف:
باتوجه به اینکه اینگونه افراد بیشتر در ذهن زندگی می کنند، در مقایسه با تیپ 4 اناگرام در تصورات عاطفی خود زندگی می کنند. در سطح سالم اغلب توانایی زیادی برای تجزیه و تحلیل دانش و مسائل پیرامون دارند.

6-وفادار – متعهد

تیپ ششم اناگرام مربوط به افراد منصف و وفادار است. اين تيپ تمايل كمي به رويارويي مستقيم با افراد و تنش محيط دارند. در زندگي خود كمتر ريسك ميكنند و شايد شغل خود را بندرت عوض كنند. اطرافيان او را فردي يك رو و صادق ميدانند و دوستيهاي طولاني مدت را از او سراغ دارند.
نقاط قوت و ضعف:
کوشا و مسئولیت پذیر هستند و شجاعانه از ود و دیگران حمایت می کنند. اما در سطح ناسالم ممکن است چالشگر و پرخاشگر شوند.

7-خوش گذران – تنوع طلب

تیپ هفت اناگرام مربوط به افراد تنوع طلب است. اگر به دنبال فردي براي گذراندن يك مسافرت خوب و سرشار از هيجان هستيد، اينگونه افراد بهترين گزينه هستند. افرادي برونگرا و شاد (حتي اگر ظاهري باشد) و بيزار از محيط هاي يكنواخت. تيپي عملگرا و با انگيزه. البته اگر نتوانند بطور مناسب از استعداد خود استفاده كنند، اين توانمندي پنهان شده و هرز ميرود.
نقاط ضعف و قوت:
آنها ترس خود را با تمرکز بر گزینه های مختلف و برنامه های مثبت کنترل می کنند. اما در سطح ناسالم ممکن است به مواد مخدر و پرخوری روی بیاورند. همچنین میتوانند در مواقعی مغرور و خود بزرگ بین باشند.

8- مبارز – قدرت طلب

تیپ هشتم اناگرام مربوط به افراد رهبر و قدرت طلب است. مديري قدرتمند براي سازمان ها و البته كنترل گر. شاخصه مهم اين افراد، شجاعت و رك گويي است و در مواقعي بدنبال احقاق حقوق ديگران هستند. سايه اين تيپ ميتواند سلطه گر و ديكتاتور باشد. از ويژگي هاي اين افراد ميتوان اتكا به خود و كنترل ضعف دانست.
نقاط قوت و ضعف:
پویا و مستقل هستند و حامی درماندگان اما در شرایط ناسالم با انجام دادن کار تا دیر وقت و رانندگی بیش از حد، غرق در تمایلات و اعتیاد به فعالیت شوند. کینه توزی و قلدری نیز از دیگر نقاط ضعف آنهاست.

9- مصلح 

تیپ آخر در اناگرام مربوط به افراد مصلح یا مذاکره کننده است. اين افراد دوست دارند آرامش محيط را حفظ كنند و با بيان خوش خود سعي در برقراري صلح و دوستي دارند. ديد خوشبينانه و آساني به زندگي دارند و شخصيتي با ثبات دارند. از جدايي و فراق هراسانند و هميشه بدنبال پيوند دادن انسانها به يكديگر هستند. آرامش ذهني و و جلوگيری از تنش در محل كار و زندگي، از ديگر مشخصه هاي اين تيپ ميباشد.
نقاط ضعف و قوت:
در برخی اوقات ممکن است دمدمی مزاج شوند و منفعل شوند و گاهی از زندگی خود غافل میشوند.

یک پیشنهاد رد نشدنی شرکت در

دوره غیرحضوری ان ال پی

کانال تلگرام ان ال پی

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

 

2 نظرات

  1. سلام.من شهرستان هستم.خاستم بدونم اگه بخام سه دوره nlpرو بطور کامل آموزش ببینم ازنظر هزینه و زمان بطور تقریبی چه مدت وچه مقدار باید هزینه کنم.امکان حضور در کلاسها آموزشی آخر هفته ها هست یا مثلا 3ماه متوالی هر روزه؟

    • سلام مریم عزیز دوهر جامع مربیگری ان ال پی برای افرادی که از شهرهای مخالف تشریف میارن و یا شاغل هستند طراحی شده و در اواخر هفته برگزار می شه.

      در سه سطح مقدماتی پرکتیشنر و مستری اجرا می شه. همچنین پس از آن نحوه اجرا و پرسونال برندینگ هم به همراه پشتیبانی بصورت رایگان آموزش داده می شه.
      برای اطلاعات بیشتر میتونید با شماره 09392096002 تماس بگیرید.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here