اناگرام

2
525

اناگرام

در علوم تغييرات فردي مانند nlp، مكتب يونگ، TAو …، دسته بندي هاي مختلفي وجود دارد كه مشرب ها و تيپ هاي شخصيتي افراد را در خود جاي داده است. در اين علوم، تعاريفي وجود دارد كه اگر بطور قالب يكي از آنها در فردي ديده شود، ميتوان به يكي از دسته بندي ها ارتباط داد.
اناگرام يا اينيگرام نيز در ميان، تقسيم بندي هاي خود را بر اساس يك مدل هندسي ارائه ميدهد. در اين تقسم بندي 3 دسته اصلي وجود دارد كه ميتوان به تفكر، احساس و غريزه اشاره كرد. اما 9 گونه تيپ شخصيتي وجود دارد كه افراد را با توجه به نشانه هاي خاصي مشخص ميكند.

1- اصلاح گر

اين تيپ شخصيتي مربوط به افراديست كه تاثير گذاري قوي دارند و نكته بين هستند. بروز احساسات كمتر ديده ميشود و ظاهري خنثي دارند. آنها خواستار اصلاح افراد و نظم بخشيدن به محيط اطراف هستند.

2- موفقيت طلب

اين افراد را ميتوان با تيپ هرمس در مكتب يونگ مقايسه كرد. در ارتباط با ديگران بسيار قوي و موفق عمل ميكنند. شايد در روابط به دنبال گرفتن امتياز باشند و در مقام مدير نيز بدنبال اهداف شخصي باشند و استرس زيادي در محيط كار ايجاد كنند. درخشيدن در جمع و مشهور شدن، از اولويت هاي اين افراد است. خيلي نميتوان روي دوستي هاي دراز مدت و وفاداري روي اين افراد حساب كرد.

3- ياري رسان

اين افراد زندگي خود را وقف كمك به ديگران مي كنند و شايد چشم داشتي به پاداشتهاي مادي نداشته باشند. هنر همدردي و خوب شنيدن را بطور ذاتي دارند و مرهم تسلي دهنده زخم ديگران هستند. سخنران و مبلغ قوي هستند و ميتوانند در هر جمعي بعنوان فردي دلسوز و مهربان شناخته شوند.

4- فردگرا

اين افراد علاقه زيادي به فعاليت هاي خلاقانه و هنري دارند. به دردهاي ديگران توجه ميكنند و برايشان مهم است كه احساس يكي بودن با افراد را انتقال دهند. گاهي اوقات از اينكه كمتر مورد توجه و درك از طرف ديگران قرار ميگيرند، رنجيده ميشوند.

5-كنجكاو

اين افراد را ميتوان عاشق تجربيات و يادگيري دانست .برعكس تيپ موفقيت طلب بدنبال درخشيدن در جمع نيستند و گوشه گيري اختيار ميكنند. علاقه زيادي به كلكسيون و آرشيو سازي دارند. اطلاعات بسيار زيادي دارند اما دوست ندارند براي يك فرد انرژي و وقت بگذارند.

6-وفادار

اين تيپ تمايل كمي به رويارويي مستقيم با افراد و تنش محيط دارند. در زمندگي خود كمتر ريسك ميكنند و شايد شغل خود را بندرت عوض كنند. اطرافيان او را فردي يك رو و صادق ميدانند و دوستيهاي طولاني مدت را از او سراغ دارند.

7-خوش گذران

اگر به دنبال فردي براي گذراندن يك مسافرت خوب و سرشار از هيجان هستيد، اينگونه افراد بهترين گزينه هستند. افرادي برونگرا و شاد (حتي اگر ظاهري باشد) و بيزار از محيط هاي يكنواخت. تيپي عملگرا و با انگيزه. البته اگر نتوانند بطور مناسب از استعداد خود استفاده كنند، اين توانمندي پنهان شده و هرز ميرود.

8- مبارز

مديري قدرتمند براي سازمان ها و البته كنترل گر. شاخصه مهم اين افراد، شجاعت و رك گويي است و در مواقعي بدنبال احقاق حقوق ديگران هستند. سايه اين تيپ ميتواند سلطه گر و ديكتاتور باشد. از ويژگي هاي اين افراد ميتوان اتكا به خود و كنترل ضعف دانست.

9- مصلح

اين افراد دوست دارند آرامش محيط را حفظ كنند و با بيان خوش خود سعي در برقراري صلح و دوستي دارند. ديد خوشبينانه و آساني به زندگي دارند و شخصيتي با ثبات دارند. از جدايي و فراق هراسانند و هميشه بدنبال پيوند دادن انسانها به يكديگر هستند. آرامش ذهني و و جلوگيري از تنش در محل كار و زندگي، از ديگر مشخصه هاي اين تيپ ميباشد.

 

کانال تلگرام ان ال پی

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

 

2 نظرات

  1. سلام.من شهرستان هستم.خاستم بدونم اگه بخام سه دوره nlpرو بطور کامل آموزش ببینم ازنظر هزینه و زمان بطور تقریبی چه مدت وچه مقدار باید هزینه کنم.امکان حضور در کلاسها آموزشی آخر هفته ها هست یا مثلا 3ماه متوالی هر روزه؟

    • سلام مریم عزیز دوهر جامع مربیگری ان ال پی برای افرادی که از شهرهای مخالف تشریف میارن و یا شاغل هستند طراحی شده و در اواخر هفته برگزار می شه.

      در سه سطح مقدماتی پرکتیشنر و مستری اجرا می شه. همچنین پس از آن نحوه اجرا و پرسونال برندینگ هم به همراه پشتیبانی بصورت رایگان آموزش داده می شه.
      برای اطلاعات بیشتر میتونید با شماره 09392096002 تماس بگیرید.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here