جادوي NLP

0
72
nlp
جادويNLP
در شماره قبل به معرفي ان ال پي پرداختيم و اينكه در بسياري از موارد مانند درمان، ارتباط موثر، دستيابي به اهداف و… كاربرد بسياري دارد و سريعترين نتايج را به همراه دارد. ما با شناخت كانال ادراكي افراد و برقراري ارتباط موثر ميتوانيم ارتباطي موفق داشته باشيم.
NLP یا برنامه ریزی عصبی – کلامی به صورت زیر توضیح داده می شود.
عصبی (Neuro): شناخت مغز ، سیستم اعصاب و اعمال آن ، چگونگی دریافت پیام و اطلاعات به کمک حواس پنجگانه و نحوه پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات در مرکز عصبی مغز .
کلامی (Linguistic ) : چگونگی برقراری ارتباط کلامی و غیر کلامی ( زبان بدن ) با خود و دیگران یعنی در یافت از طریق زبان و ارتباط غیر کلامی ، چگونه فرمان های عصبی رمز گردانی می شوند.
برنامه ریزی (Programming) : برقراری الگوهای فکری و رفتاری و مدل سازی آنها در مغز یا ذهن به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر .
پيش فرض هاي ان ال پي:
1) ما به جهان آن طور که هست واکنش نشان نمی دهیم، بلکه بر اساس نقشه ای از جهان که در ذهن داریم واکنش نشان می دهیم.
بنابراین اگر نقشه ای را که از قلمرو خودمان در ذهن داریم همواره به روز کنیم، می توانیم به نتایج بهتری برسیم. انجام این کار بهتر از این است که جهان را وادار کنیم تا مطابق آنچه که ما در ذهن داریم رفتار کند.
۲) تجربه ساختار دارد .همه ما الگوی فکری داریم.
با تغییر این الگوها میتوانیم تجربه مان را عوض کنیم، یعنی تغییر دادن روش فکر کردن مان درباره اتفاقاتی که در گذشته برایمان رخ داده اند و به صورت تجربه درآمده اند.
۳) اگر کسی بتواند کاری را انجام بدهد، هر کسِ دیگری هم میتواند روش انجام آن کار را یاد بگیرد .ما می توانیم الگوی فکری و رفتاریِ انسان های موفق را یاد بگیریم و با انجام آنها به نتایج مشابه آنها برسیم.
۴) انسا نها تمام منابعِ موردنیازشان را در اختیار دارند .با استفاده از انبار ذهن وخاطرات مان میتوانیم الگوهای ذهنی جدیدی برای رسیدن به هدف ها و خواسته هایمان بسازیم.
5) شما نمیتوانید با دیگران ارتباط برقرار نکنید .حرکات چشم و بدن، تُنِ صدا و حتی رفتارهای شما هر کدام شکلی از ارتباط هستند. بنابراین وقتی کسی حرفی می زند که با خصوصیات خودش مطابقت ندارد، به راحتی قابل تشخیص است.
6) معنی ارتباط شما، همان پاسخی است که از آن دریافت میکنید . انسان ها اطلاعاتی را دریافت میکنند که از صافیِ نقشه ذهنی شان گذشته است. روش ارتباطِ شما باید همواره تنظیم شود تا بتوانید پاسخهایی را که دوست دارید دریافت کنید.
7) هر رفتاری یک ریشه و علت مثبت دارد.
خشونت نقابی برای عدم پذیرش از سوی دیگران و ترس است. (یعنی نیت مثبت فردی که از خود خشونت نشان می دهد پذیرفته شدن از سوی دیگران یا از میان برداشتنِ ترسش است ولی نقاب منفی خشونت را برای فریاد زدن بر سر دیگران و یا انتقاد برای رسیدن به هدف مثبتش به چهره می زند هم به معنای این است که شخص می خواهد مورد توجه و قبول واقع شود. ببینید مردم چطور رفتار می کنند تا بتوانید به نیت های مثبت آنها پی ببرید.
8 ) اگر کاری که انجام میدهید فاید ه ای ندارد، کارِ دیگری بکنید. هر کارِ دیگری را که به ذهن تان میرسد انجام بدهید. فقط در صورتی به نتیجه جدید نمیرسید که کارِ تکراری انجام بدهید.
هر انسانی یک جهت انگیزشی دارد برخی در راستای اهدافشان انگیزه میگیرند و برخی هم برای فرار از ناراحتی ها و دردهایشان انگیزه حرکت پیدا می کنند. تیم اِن اِل پی فهمیده است که بیشتر مردم از حالت دوم، انگیزه می گیرند یعنی برای فرار از آنچه که آنها را ناراحت می کند.
اما اگر این جهت انگیزش را تغییر بدهیم، می توانیم به جای فکر کردن به ترس ها به امکانات و توانایی هایمان فکر کنیم و از آنها انگیزه بگیریم. البته این بدان معنا نیست که همیشه با فکر کردن به یک تصویر رویایی و زیبا زندگی کنیم.
اِن اِل پی: روش جدیدی برای پیشرفت است .کافیست روش ارتباط با خودمان را تغییر بدهیم. مثلا بعد از اینکه دچار افکار و نظرات منفی شدیم، دوباره به هدف هایمان فکر کنیم. این کار یعنی ابتدا افکار منفی و بعد یادآوری هدف ها و آرزوها، یک روش ساده و موفقی تآمیز برای ایجاد انگیزه است.
– مهم نیست چند بارتلاش می کنید تا با کامپیوتر کاری را انجام بدهید، اگر نرم افزار مربوطه را نداشته باشد نمی تواند کاری را که می خواهید انجام بدهد. اگر هم بتواند انجام بدهد شما باید تک به تک فرمان های مورد نیاز را برای این کار به کامپیوتر بدهید.
ذهن انسان بسیار پیچیده تر از کامپیوتر است و اِن اِل پی مانند یک نرم افزار در خدمت انسان است تا بتواند مسیرها و دستورات لازم را به ذهن خودش بدهد. اگر از روش اِن اِل پی استفاده کنید نیازی نیست تلاش زیادی بکنید. با داشتن دانشِ مورد نیاز برای تغییر، این اتفاق برا یتان ساده میشود.
– اساس اِن اِل پی این است که می توانیم به راحتی ذهن خودمان را تغییر بدهیم، اما این اتفاق فقط با داشتن افکار جدید امکا نپذیر نمی شود. باید روش فکر کردن مان را هم تغییر بدهیم. ادامه دارد…
منبع: سایت خانه ان ال پی ایران(کلیک کنید)
توجه: سایت خانه NLP ایران به آدرس فعلی انتقال یافت.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

یازده + هفده =