10 نشانه که بدانید در تله مهرطلبی افتاده اید

2
1131
مهرطلبی

10 نشانه که بدانید در تله مهرطلبی افتاده اید

حتما افرادی را دیده اید که همیشه و در هر شرایطی کنار شما هستند و از خودگذشتگی زیادی دارند. آنقدر آرامش و موفقیت شما برایشان مهم است حاضر هستند دست به هر کاری بزنند تا شما خوشحال باشید. این فرد می تواند همسر و یا والدین شما باشد. اینگونه افراد از تمام خواسته ها و نیاز خود می گذرند و نقابی از مهربانی می زنند تا بوسیله دیگران پذیرفته شوند و خشم خود را پنهان کنند.

این مقاله را هم بخوانید: ان ال پی چیست؟

در این مقاله قصد داریم به 10 نشانه که بدانید در تله مهرطلبی گیر افتاده اید اشاره کنیم اما قبل از آن تعریفی از مهرطلبی داشته باشیم.

مهرطلبی چیست؟

مهرطلبی یا بیماری راضی نگه داشتن مردم، اختلال رفتاری است که فرد دارای عزت نفس پایین به آن دچار است. افرادی که حس ارزشمندی به خود ندارند تلاش می کنند با محبت افراطی نظر دیگران را جلب کنند و بدین ترتیب بر مشکلات و کمبودهای خود سرپوش بگذارند.
خنده های مصنوعی و خود را خوب نشان دادن نیز از علائم مهرطلبی است. چنین افرادی در خلوت خود هیچگاه احساس خوشبختی و ارزشمندی نمی کنند اما بجای درمان چنین حالتی، خشم خود را سرکوب می کنند و با چهره ای مهربان در جامعه ظاهر می شوند.

1-به شکل افراطی سعی می کنید نظر مثبت دیگران را جلب کنید

فرد مهرطلب بشدت از مردم انتظار دارد که باید قدر خوبی های او را بدانند. از نه از جایگاه یک انسان یاری رسان و ناجی بلکه جهت بدهکار کردن اطرافیان به خود و مظلوم نمایی.
اینگونه افراد هنگامی وارد ارتباط میشوند در برهه ای مخاطب را با خدمات و سرویس های خود بمباران می کنند و از این جهت دوست دارند نظر او را بخود جلب کنند. پس از مدتی بدلیل عدم قدردانی اطرافیان از شدت محبت خود کم میکنند و بدنبال قربانی دیگر می روند.

2- بشدت از تنش و اصطکاک اجتناب می کنید

اگر می خواهید به سرعت چنین افرادی را بشناسید، در مورد یک موضوع به بحث بپردازید و سعی کنید او را به چالش بکشید. خواهید دید بسرعت از تنش اجتناب می کند و به امتیاز دادن رو می آورد. کمتر پیش می آید بر سر موضوعی پافشاری بر حق خود کنند و از خود دفاع کنند.

کارن هورنای

3- بیش از حد به دیگران محبت می کنید

اگر بیش از آنکه مردم از شما انتظار دارند به آنها خدمت می کنید، حسی از دافعه و نچسب بودن به آنها دست می دهد و دیر یا زود از شما دوری می کنند. برخی افراد وارد فاز عرفانی می شوند که ما بدنیا امدیم به همه خدمت کنیم دریغ از اینکه نیت چنین خدمتی نه از سر دوست داشتن، بلکه بخاطر بازی ذهنی و امتیاز دادن به بقیه برای پذیرش است.
حتی برخی از پدر و مادرها نیز این رفتارها را بروز می دهند. هنگامی که فرزند تلاش می کند به یک استقلال برسد، با محبت افراطی و به دوش کشیدن بار زندگی سعی در وابسته کردن آنها می کنند. فرض کنید فرزند چنین شخصی قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارد. در این شرایط او دیگر نمی تواند نقش حامی خود ر ااجرا کند و خلا عاطفی را حس می کند. از اینرو دست به بازی های ذهنی مثل دلتنگی و بروز بیمار می کند تا فرزن عذاب وجدان گرفته و منصرف شود.
همچنین بدلیل محبت بیش از حد به دیگران در آنها توقع زیادی ایجاد می شود. فرزندی را فرض کنید که همیشه بدنبال مقایسه والدین خود با والدین دوستان است و دائما از خدمات آنها ناراضی است. اگر هدیه ای برای او خریداری شود، خواهد گفت پدر دوستم هدیه ای بهتر گرفته است.

یاری رسان

4- خود کم بینی و نداشتن اعتماد به نفس

اگر در یک جمع قرار بگیرند، خود را در بین جمعیت پنهان می کنند تا مبادا کسی نظر آنها را بپرسد و مسئولیت ایجاد شود. حتی اگر از طرز لباس پوشیدن آنها تعریف کنید خود را لایق چنین تعریفی نمی دانند و آنرا انکار می کنند. در زمان ازدواج و یا انتخاب شغل نیز به کمترین حد قانع هستند و اگر روزی هم شانس در خانه آنها را بزند، آنرا پس می زنند خود را لایق پیشرفت نمی دانند.

5- عدم توانایی در نه گفتن و همیشه موافق بودن

آنها خود را در نظر دیگران جستجو می کنند. اگر چیزی از آنها طلب کنید بدون در نظر گرفتن خواسته های خود به شما پاسخ مثبت می دهند. اگر قصد دارید با چنین فردی به مسافرت بروید، اگر تمایل او مسافرت به شمال کشور باشد و شما بخواهید به جنوب کشور سفر کنید، بی درنگ نظر خود را تغییر خواهد داد و برای جلوگیری از تنش و نشان دادن چهره ای مهربان از خود، با شما موافقت می کند.
پیام های دوپهلو در گفتگوها نیز یکی دیگر از نشانه رفتار آنهاست. اگر نظری داشته باشند و ببینند در پی آن مسئولیتی نهفته است، بسرعت با ابهام گویی آنرا تغییر می دهند. برای اینکه بتوانید با این حربه آنها مقابله کنید، در مسائلی که نیاز به تصمیم گیری دارد ابتدا نظر او را بپرسید.
اگر دیدید از پیام های دوپهلو استفاده می کند از او بخواهید بصورت مکتوب و صریح نظر خود را اعلام نماید. شخصیت مهرطلب علاقه ای ندارد در خط مقدم تصمیم گیری قرار گیرد.

تله مهرطلبی

6- عدم درخواست و کمک از دیگران

در بدترین شرایط زندگی نیز نمیتوانند از دیگران درخواست کمک کنند و وقتی از آنها سئوال شود آیا به کمک من نیاز دارید؟ خواهند گفت نه خودم میتوانم حل کنم. یکی از مشخصات انسانهای بالغ این است که میدانند هیچ فردی کامل نیست و گاهی نیاز است از دیگران کمک بگیرند اما افراد مهرطلب برای اینکه پشت نقاب “من بی نقص هستم” پنهان شوند از کسی تقاضای کمک نمی کنند.

7- اجتناب از شادی و لذت بردن از زندگی

یکی از باورهایی که مخصوصا در ما ایرانی ها ریشه دوانده است این است که بعد از هر خنده گریه است. انسان مهرطلب این رفتار را به وفور از خود بروز می دهد زیرا نیازمند توجه و جلب محبت دیگران هستند. طبق اصول تئوری انتخاب ما شادی، افسردگی، موفقیت و… را انتخاب می کنیم و پشت چنین رفتارهایی بدنبال امتیاز گرفتن و جلب توجه دیگران هستیم.
افرادی که در تله مهرطلبی افتاده اند با مقصر دانستن خود در تمام مشکلات زندگی، نظر دیگران را جلب می کنند و از آنجایی که شاد بودن یکی از مشخصات انسان سالم و موفق است، پس آنها بعنوان یک بازنده هرگز از این رفتار استفاده نخواهند کرد.

8- تاج قربانی و نالیدن

 

محبت طلب

هرگاه فرصتی پیدا کنند از دنیای ناامن و اطرافیان قدر نشناس گله می کنند و بدین ترتیب با زدن تاج قربانی محبت دیگران را جلب می کنند. آنها دارای زبان بدن ضعیف و خموده هستند و صدایی ناله گون دارند.
اگر از گذشته از آنها سئوال شود، انبوهی از شکستها و ناکامی ها را لیست می کنند و چهره ای ستمگر از اطرافیان ترسیم می کنند تا سهم خود را در شکست ها به دیگران ربط دهند. اینگونه افراد که در تله مهرطلبی افتاده اند عمدتا موفقیت و افتخاری در زندگی کسب نمی کنند و از منطقه امن خود خارج نمی شوند.
اگر به آنها پیشنهاد راه اندازی کسب و کار مناسبی را بدهید خواهند گفت هنوز آماده ورود به بازار را ندارند و در حال آموزش هستند و..
برای جلوگیری از بروز چنین رفتاری در مواقعی که با آنها در ارتباط هستید، از اینکه وارد خاطرات و ناکامی های گذشته شوند جلوگیری کرده و آنها را به آینده منتقل کنید.

9- عذرخواهی مدام و خود را مقصر دانستن

اگر در یک جمعی مشکلی پیش بیاید اولین نفری که خود ر امقصر میداند به عذرخواهی های افراطی می پردازد شخصیت مهرطلب است. حتی اگر حادثه ای برای نزدیکان رخ دهد او خود را مقصر میداند.

نشانه مهرطلبی

10- همیشه وابسته است

اینگونه افراد شما را بعنوان ناجی و قهرمان زندگی خود می دانند اما پس از مدتی سناریوی خود را اجرا می کنند. زنی را تصور کنید که در هر شرایطی نظر همسر خود را می پرسد و در اصطلاح “بدون نظر آنها آب نمیخورند” در جمع دوستان نیز خود را یک عاشق و دلبسته نشان میدهد و برای هر یک از جنبه های زندگی با او مشورت می کند.
در رابطه هم مرد همیشه بدنبال راضی نگه داشتن است.

پرسشنامه مهرطلبی

برای اینکه بدانید چقدر حس مهرطلبی در شما وجود دارد، پرسشنامه زیر را انجام دهید. اگر به بیش از 6 سئوال پاسخ مثبت دهید، مهرطلبی در شما وجود دارد.

1- برای من مهم است که همه من را دوست داشته باشند.

2- برای اینکه توجه دیگران را جلب کنم، بیش از حد زحمت می کشم.

3- نیازها و اولویت های دیگران مهمتر از نیازهای من است.

4- تمام تلاش خود را می کنم تا خشم خود را نشان ندهم.

5- قبل از اینکه به نیازهای خودم بپردازم، به دیگران سرویس می دهم.

6- از اینکه مورد خشم و هجوم دیگران قرار بگیرم وحشت دارم.

7- از بروز اختلاف با دیگران اجتناب می کنم و همیشه بدنبال صلح هستم.

8- کم پیش می آید کاری را به دیگران محول کنم.

9- برای اینکه محبت دیگران را جلب کنم، دائما از خود گذشتگی می کنم.

10- قدرت نه گفتن ندارم و وقتی به کسی جواب نه میدهم، احساس گناه می کنم.

در پایان خواندن کتاب مهرطلبی ترجمه مهدی قراچه داغی را به شما توصیه می کنم.

کتاب مهرطلبی

2 نظرات

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here