چگونه کتاب بنویسیم؟ (6 تکنیک نویسندگی)

1
231
چگونه کتاب بنویسیم؟

چگونه کتاب بنویسیم؟ (6 تکنیک نویسندگی)

آیا شما هم قصد نوشتن کتاب را دارید؟ در این مقاله، قدم به قدم به تکنیک های نویسندگی و تالیف کتاب خواهیم پرداخت و دشواری ها و لذت انتشار کتاب را مرور خواهیم کرد. همچنین به 6 تکنیک نویسندگی اشاره می کنیم که با انجام آن میتوان زمان نوشتن کتاب را به کوتاهترین مقدار خود کاهش داد. این کار یکی از لذت بخش ترین و ماندگارترین کارهایی است که یک انسان می تواند در طول زندگی خود داشته باشد. اما این کار نیز دارای اصول و قوانینی است که با رعایت کردن آنها، میتوان به نتایج خوبی دست یافت.

در پاسخ به اینکه چگونه کتاب بنویسیم؟باید بگویم اینکار هم سهل است و هم دشوار زیرا اگر فردی سالها با موضوع مورد نظر درگیر باشد، میتواند براحتی با جمع آوری مطالب در مدتی کوتاه یک کتاب بنویسد اما افرادی که برای اولین بار در مووضع مورد نظر وارد شده اند و یا در آن تخصصی ندارند، راه سختی را در پیش خواهند داشت.

فارغ از اینکه تب نوشتن کتاب در سالهای اخیر بالا گرفته است و هر کسی را برای این کار وسوسه می کند باید بگوییم از معدود کارهایی است که حتما باید همه گیر شود حتی اگر نیت خیری پشت آن نباشد زیرا در زمانی که در آن زندگی میکنیم و با توسعه شبکه های اجتماعی، سرانه مطالعه مان (که در گذشته هم چنگی به دل نمی زد) به پایین ترین حد خود رسیده است و اغلب سعی میکنیم عطش یادگیری را با خواندن یک متن چکیده از تلگرام یا اینستاگرام برطرف کنیم. بنابراین اگر یک کتاب یا مقاله کوچک و کم حجم هم تهیه کنید، خدمتی در راه ارتقاء دانش مردمان سرزمین خود داشته اید.

وقتی ارزش ها عوض میشوند

من مخالف این نیستم که کتاب باید دارای ظاهر و اسم جذابی باشد، اما تعجب میکنم از کارگاه های آموزشی و مدرسینی که اغلب زمان دوره های خود را به یافتن اسم جذاب و طراحی خاص کتاب می پردازند. اگر سری به سایت آمازون amazon بزنید، کتابهایی را خواهید دید که از عنوان های عجیب و مطابق با فرهنگ خودشان استفاده کرده اند اما آیا چنین سبکی در فرهنگ ماهم جواب میدهد؟ مثلا اگر آنها کتاب بینظیری مانند ” سوپ جوجه برای روح” Chicken Soup for the Soul را منتشر میکنند، شاید در فرهنگ آنها چنین پذیرشی وجود داشته باشد اما شاید همین عنوان را در ایران با کتاب آموزش آشپزی اشتباه بگیریم.

متاسفانه در سالهای گذشته این ارزش گذاری از فیلم های گیشه پسند و آهنگ های سطحی به کتاب های ما نیز سرایت پیدا کرده و بجای پرداختن به هویت و محتوای کتاب، آموزش هایی برای جذب مخاطب و فروش هرچه بیشتر کتاب داده میشود. در آخر نیز یک اسم فانتزی با تصاویری که هیچ معرفی کوتاهی از موضوع ندارد، وارد بازار میشود و ذهن مخاطب را درگیر خود می کند.

چگونه بدانم برای نوشتن کتاب آماده ام؟

در اکثر مواقع به دوستانی که می پرسند چگونه کتاب بنویسیم عرض میکنم، این پروسه همانند ساختن یک خانه است. یعنی تا زمانی که پی و ریشه این سازه محکم نشده باشد، نمی توان چیزی را روی آن بنا کرد. در بهترین حالت اگر چیزی را نیز بنا کنیم، سست و شکننده خواهد بود. کافیست یک نگاهی به کتاب های موجود در بازار بیاندازید تا این گفته من را تایید کنید. بسیاری از افراد ترجیح میدهند فقط نام مولف و نویسنده را یدک بکشند تا اینکه واقعا بطور اصولی در آن حیطه وارد شوند. همانند زمانی که گرفتن لیسانس و یادگیری زبان خارجی یک ارزش به حساب می آمد، شاید امروز اغلب ما به این هنر به چشم هدفی نگاه می کنیم که باید به آن برسیم. اگر به آمادگی کافی برسیم حتی میتوانیم در کمتر از 30 روز کتاب بنویسیم. در ادامه به سئوالات زیر به دقت پاسخ دهید تا میزان علاقه پنهان شما به نویسندگی معلوم شود.

1- تا چه زمانی می خواهم کتاب را بنویسم؟

2- چرا من باید کتاب بنویسم؟ (نیت من چیست؟)

3- در زمینه مورد نظر چند کتاب و مجله مطالعه کردم؟

4- اگر مطالعه عمیقی نداشتم، حاضرم چه مدت برای مطالعه وقت بگذارم؟

5-من در چه موضوعی به مهارت کافی رسیده ام؟

6- آیا میتوانم حداقل 30 دقیقه درباره کتاب و موضوعات آن صحبت کنم؟

7- اطرافیان من را در چه زمینه ای موفق میدانند؟ (شناسایی استعداد و توانایی ها)

8- کدام نویسنده و یا کتاب موفق در زمینه مورد نظر را می شناسم؟

پس از پاسخ دادن به سئوالات بالا، نیت و انگیزه خود را بطور دقیق خواهید یافت و اگر قرار باشد به این امر ادامه دهید، به نتایج بهتری دست خواهید یافت. در ادامه قدم به قدم تا نویسندگی با شما خواهیم بود تا بتوانیم به بهترین نتیجه دست یابیم.

تجربه شخصی من از نوشتن کتاب

پس از چند سال تدریس و برگزاری کلاس های تعالی فردی و سازمانی، تصمیم گرفتم تجربیات و آموخته هایم را در قالب کتاب و آموزش ان ال پی ارائه کنم. این تصمیم مصادف شد با عمل جراحی که بر روز زانوی خود داشتم و مجبور شدم سه ماه خانه نشین شوم. این یک فرصت عالی بود که تمام نوشته ها و افکارم را جمع کنم و به کتاب تبدیل کنم. بنابراین پس از دو هفته تحمل درد کم کم شروع به نوشتن کردم. ابتدا دسته ای کاغذ بدون خط پیدا کردم و شروع به نوشتن کردم. انگار قرار نبود نوشتن متوقف شود. این کار را تا زمانی ادامه دادم که به اندازه کافی برگه ها را پر کرده بودم و کلی برگه را مچاله کرده بودم.

بیاد دارم که به سختی لپ تاپ را روی پایم قرار می دادم و تایپ می کردم. این کار باعث شد بتوانم نوشته ها را یکجا جمع کنم و فایلی برای آن بسازم. اغلب افرادی که شروع به نوشتن کتاب می کنند، یک کانسپت یا مفهوم کلی از آن دارند و دست به قلم میشوند. سپس در ادامه شاخه هایی به آن اضافه می کنند. شاید مطلبی که در ابتدا شروع به نوشتن آن کردید، در فصلهای میانی کتاب مورد استفاده قرار گیرد، پس بطور وسواسگونه سعی نکنید مطلبی را از ابتدا بنویسید و در نهایت به پایان برسانید بلکه همانند دانه های کریستال میتوانید همه اجزا را بهم بچسبانید تا در نهایت پازل شما تکمیل شود.

همه ما وقتی شروع به ساخت پازل می کنیم فقط یک طرح کلی از آن در ذهنمان شکل گرفته است اما گاهی از گوشه ها و طرح های ساده شروع می کنیم و گاهی یک شکل را در وسط پازل تکمیل می کنیم و در ادامه شکل های دیگر به آن می پیوندند. برای نوشتن کتاب می توانید از این استراتژی استفاده کنید و چند فصل را مشخص کنید و بعد همانند پازل در کنار یکدیگر قرار دهید.

قدم اول: از نوشتن نترسید

بسیاری از افراد را دیده ام که آنقدر وسواس گونه به معقوله نوشتن کتاب نگاه می کنند که آنها را از اصل ماجرا باز می دارد. من همیشه این افراد را به کسی تشبیه می کنم که مدتها به تمرین شنا می پردازند و هر وقت از آنها بپرسید که چه زمان وارد استخر میشوید؟ خواهند گفت ” من در حال آماده شدن هستم و هنوز دارم گرم میکنم” دریغ از اینکه بسیاری از مهارت ها در حین انجام آن کار بدست می آیند. همین فرد اگر وارد استخر هم شود، توقع دارد بهترین عملکرد را داشته باشد اما در اغلب اوقات چنین اتفاقی نمی افتد و او در میابد که بین دنیای انتزاعی و واقعیت بسیار فاصله است. بنابراین پس از مدتی دست و پا زدن به مهارت لازم خواهد رسید.

در قدم اول از شما می خواهم دسته ای کاغذ را بردارید و با فراغ بال به نوشتن بپردازید زیرا همانطور که در مطالب گذشته به آن پرداختیم، با نوشتن میتوان به ریشه بسیاری از موارد ذهنی دست یافت. چگونه ریشه مشکلات را پیدا کنیم؟

 

قدم دوم: داستان شما چیست؟

نوشتن کتاب یک شبه اتفاق نمی افتد و نیاز به زمان دارد. میتوانید تمام موضوع کتاب را در قالب یک داستان برای خود یادداشت کنید و سپس هر یک از آنها را روی کاغذ پیاده کنید. پیشنهاد من این است که صدای خود را ضبط کنید و یا بصورت مصاحبه و گفتگوی صمیمی با دوستان خود درباره آن صحبت کنید و اجزای آنرا به تصویر بکشید.

در کمپانی های بزرگ فیلم و انیمیشن سازی، قبل از اجرای آن به ترسیم آن روی کاغذ می پردازند تا بتوانند براحتی داستان آنرا پیاده کنند. اگر درباره موضوع کتاب خود نمی توانید چند دقیقه به دوستان خود توضیح بدهید، بهتر است از خیر آن بگذرید زیرا هنوز درگیر آن موضوع نشده اید. من سالها بود که این مطالب را در ذهن داشتم اما به قول معروف آنها چیزی جزء ” سالاد کلمات” نبودند و نمیتوانستند افکار من را جایی متمرکز کنند. تا اینکه تصمیم گرفتم آن را با جزئیات در چندین فایل صوتی و نقشه ذهنی پیاده سازی کنم.

این روش خیلی کمک کرد و هر روز به موضوعات نگاه می کردم و میتوانستم پیشرفت کار را بسنجم. هر قدر هم سرعت نوشتن شما کم باشد مهم نیست فقط شروع به مکتوب کردن آن کنید تا بصورت کمی آنرا درک کنید. دفتری بهمراه داشته باشید و تا میتوانید افکار خود را مکتوب کنید. خواهید دید بیش از آنچه در ذهن دارید، مکتوب می کنید.

 

داستان نویسی

در نوشتن کتاب های داستانی و رمان سعی کنید ذهن مخاطب را بطور بصری و با تصویر سازی، درگیر موضوع کنید. اگر من در کتاب خود قصد دارم از نقش حمایتی قهرمان داستان بنویسم، کدامیک بهتر است؟ جمله اول: ” سارا صبح زود از خواب بیدار شد و تصمیم گرفت با یک حس خوب به سر کار برود. او با خود تصمیم گرفت نگاهی نو به دنیا داشته باشد” جمله دوم: “صبح روز شنبه سارا با صدای گوش نواز پرندگان و در حالی که نور خورشید از روزنه پنجره پوست آنرا نوازش میداد، بیدار شد. لحظه ای تمام زندگی خود را تصور کرد و اتفاقات آنرا مرور کرد. با خود تصمیم گرفت از آنروز رنگی تازه به زندگی دهد و با برداشتن قدم های مفید، به اهداف خود برسد”.

اگر در جمله اول دقت کنید، خواهید دید نویسنده حس دیداری خوانندگان را تحریک نکرده و از جملات خنثی برای توصیف حس قهرمان داستان استفاده کرده است. در این حالت شاید خواننده کمترین ارتباط را با کتاب برقرار کند. اما در جمله دوم از کلمات وصفی مانند نوازش کردن پوست که حامل احساسات است و تصویر سازی برای درگیر کردن مخاطب استفاده شده است.

انتخاب نام کتاب

برای انتخاب نام و داستان کتاب خود را محدود نکنید. میتوانید چندین برگه را به اسامی مختلف اختصاص دهید و از تکنیک brain storm یا طوفان ذهنی استفاده کنید. دقت کنید هر جمله یا کلمه ای که میتواند مربط به موضوع باشد را یادداشت کنید و از قبل قضاوت نکنید. در گروه های مختلف و شرکت های دانش بنیان نیز مدیران کارمندان را تشویق می کنند تا در تصمیم گیری ها به آنان کمک کنند.

مثلا شرکت های خودرو سازی کمپین هایی را براه می اندازند و طی آن از افراد می خواهند تا طرح پیشنهادی و حتی نام خودرو را به آنها پیشنهاد دهد. این روش بسیار مفید عمل می کند. سعی کنید از دوستان خود نیز برای یافتن اسم کتاب نیز کمک بگیرید. نام کتاب باید دربرگیرنده موضوع کلی و ژانر داستان باشد.

از زبان تصاویر استفاده کنید. مثلا کتاب “موفقیت نامحدود” شاید کمی کلی به نظر برسد اما شاید نام “قله موفقت ” تصویرسازی بهتری را در مخاطب ایجاد کند.

قدم سوم: ترسیم نقشه راه

در داستان آلیس در سرزمین عجایب وقتی او به دوراهی رسید، از گربه سئوال کرد که از کدام طرف بروم؟ گربه گفت: کجا می خواهی بروی؟ او جواب داد نمیدانم. گربه گفت برای تو که نمی دانی کجا می خواهی بروی، چه فرقی دارد از سمت راست بروی یا چپ.

داستان نوشتن و هدفگذاری ما نیز چیزی شبیه داستان بالاست. اما تکنیک نقشه ذهنی در مشخص کردن موضوعات کتاب بسیار کمک کننده خواهد بود. میتوانید برگه ای بردارید و موضوع را در مرکز آن بنویسید. سپس با یک رنگ شاخه هایی را به آن متصل کنید. در این مرحله بدون هیچ محدودیتی تمامی موضوعات را بنویسید. در مرحله بعد برای هر یک از آنها می توانید یک یا چند زیر شاخه مشخص کنید.

تعداد شاخه های اصلی یا فصل ها، بستگی به حجم مطالب و زمینه فعالیت شما دارد. مثلا اگر قصد دارید کتابی در زمینه مدیریت زمان بنویسید، آنرا در مرکز برگه بنویسید و برای آن چندین شاخه اضافه کنید. این شاخه ها میتواند موضوعات و سرفصلهای اصلی باشد. مثلا مدیریت زمان چیست؟

چه کاربردها و نافعی دارد؟

چه افرادی باید از آن استفاده کنند؟

چه راههایی برای آن توصیه شده است؟

چگونه به فرزندهان خود مدیریت زمان را آموزش دهیم؟

اگر مدیریت زمان را بلد باشیم، چه میزان سود ریالی و انرژی خواهیم داشت؟ و…

با جواب دادن به چنین سئوال هایی میتوانیم به درستی بدنبال منابع مورد نظر بگردم. گاهی جواب آنها را می دانم و اگر ندانم از منابع مختلف استفاده می کنم. بدین ترتیب بعد از مدتی خواهید دید انبوهی از سئوالات را جواب داده اید و یک کتاب مفید که میتواند مشکلات خوانندگان را رفع کند، نوشته شده است. خود را بجای خواننده قرار دهید و از جایگاه آنان ببینید چه انتظاری از کتاب فوق دارید؟

قانون 5 ضربه در نویسندگی:

همانطور که میدانید در مطالب گذشته و در هدفگذاری از قانون 5 ضربه گفته ام. اینبار باید این قانون موثر را در نوشتن اجرا کنیم. فرض کنید وارد یک باغ شده اید و قصد دارید یک درخت را قطع کنید. اگر به هر درخت چند ضربه بزنید و بعد به درخت دیگر بپردازید، در پایان روز چند درخت را قطع کرده اید؟

قطعا هیچ درختی زیرا تمرکز خود را روی یک درخت نگذاشته اید. بنابراین اگر روزی 5 ضربه به یک درخت بزنید، خواهید دید پس از چند روز آن قطع می شود. در نویسندگی نیز اگر روزی بتوانید چند صفحه مطلب بنویسید، خواهید دید پس از مدتی یک کتاب خوب با مطالب زیاد تهیه شده است. بازهم می گویم بدنبال راه آسان و میانبر نباشید. سعی کنید از منابع درونی خود استفاده کنید. همواره از فرمول تمرکز+پیوستگی برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنید.

همچنین قانون اثر مرکب نیز در این راستا عمل می کند. دارن هاردی نویسنده معروف و صاحب امتیاز مجله موفقیت آمریکا اولین بار از این قانون نام برد. وی باور دارد اگر بتوانید هر روز فقط یک درصد به درآمد خود اضافه کنید، در پایان سال بیش از 300 درصد رشد خواهید کرد. همچنین اگر فرد چاقی بتواند روزی چند کالری ناقابل را کم کند، در پاان سال به وزن دلخواه خود دست خواهد یافت.

فرمول موفقیت همین است” تمرکز و پیوستگی در مسیر درست”.

اما بسیاری از افراد به راههای زودبازده و راحت روی می آورند و در پایان نیز نتیجه دلخواه حاصل نمی گردد. نمونه آنرا می تواند استفاده از قرص های لاغری که در رسانه ها تبلیغ می شود و پایان نامه های آماده ای که به دانشجویان فروخته میشود نام برد.

آموزش نقشه ذهنی

قدم چهارم: همه منابع را بررسی کنید

این نکته بسیار مهم است که دیگران در این موضوع به چه دستاوردهایی رسیده اند. چه تالیفاتی داشته اند و تا چه میزان در آن عمیق شده اند؟ چگونه میتوانید با اشراف بر آن موارد، از زاویه ای دیگر به آن موضوع نگاه کنید؟ قبل از اینکه بخواهید مقاله یا کتابی را بنویسید، همه منابع موجود را بررسی کنید و در اصطلاح کتاب های دیگر را رصد کنید.

این کار باعث میشود علاوه بر اشراف کامل بر موضوعات، بتوانید مطالب جدید را در آن زمینه منتشر کنید. یکی از منابع خوب که میتوانید تقریبا تمامی موضوعات را بررسی کنید، اینترنت است. سایت های تحلیل کتاب مانند گودریدز، آرشیو، آمازون و… میتوانید به یک جمع بندی کامل در مورد موضوع خود برسید.

از کدام منابع میتوانید برای جستجوی موضوعات استفاده کنید؟

الف) سایت های تخصصی

1- آمازون amazon

شاید آمازون معروفترین فروشگاه اینترنتی موجود در جهان باشد. در این سایت علاوه بر اینکه میتوانید تمامی وسایل مورد نیاز خود را سفارش دهید، میتوانید از لیست بهترین کتاب های موجود نیز استفاده کنید.

2- سایت گودریدز goodreads 

این سایت در سال 2006 با هدف بررسی کتاب های خوانده شده توسط کاربران و بحث و تبادل نظر درباره آن تاسیس شد. یک شبکه اجتماعی قدرتمند که میتوان نقاط ضعف و قوت هر کتا برا بررسی کرد. رسالت اصلی گودریدز ” یافتن و به اشتراک گذاشتن کتاب و بهبود مطالعه در سراسر دنیاست”.

اگر زمان زیادی برای جمع آوری مطالب ندارید حتما به این سایت سری بزنید زیرا میتوانید در هر حوزه ای که هستید، بهترین و مناسب ترین منابع را بیابید و نظر کاربران را در مورد کتاب مورد نظر مطالعه کنید. هر یک از کاربران میتوانند امتیاز و نقد خود ر ادر زیر کتاب بنویسند. همچنین تازه ترین تالیفات نیز در هر ماه به شما ارائه می گردد.

3- سایت آرشیو archive.org

سایت آرشیو یکی از جامع ترین منابع دسترسی آزاد به کتب و مقالات در دنیا است. این کتابخانه دیجیتال با شعار “دسترسی جهانی به تمام دانشها” در حال فعالیت است و بالغ بر 5 ملیون نسخه کتاب الکترونیکی را در خود جای داده است. زبان مقالات موجود نیز از تنوع بالایی برخوردار است و میتوانید به زبانهای مختلف جستجوی خود ار انجام دهید. اگر زمان کافی برای جستجوی منابع دارید حتما در این سایت بمانید و میلیون ها مجله، مقاله، کتاب و منابع مختلف ر امطالعه کنید.

4- سایت google play

شاید برای شما عجیب باشد سایتی مانند گ.گل پلی که در زمینه دانلود نرم افزار بصورت تخصصی فعالیت می کند، چگونه میتواند در زمینه کتاب نیز به شما کمک کند؟ گوگل سرویسی را ارائه داده است که در آن میتوانید به میلیون ها کتاب دسترسی داشته باشید و ادعا دارند که یکی از بزرگترین منابع کتاب الکترونیک را در جهان دارند. محیط این سایت تقریبا مشابه سایت آمازون است و در آن میتوانید لیست پرفروش ترین ها و جدیدترین آثار را مشاهده کنید.

5- free-ebooks.net

اگر بدنبال آثار نویسنده ای تازه کار و جدید هستید، این به شما توصیه میشود. موضوعات مختلفی مانند جنایی، رمان، کتب مهندسی، داستانی، علوم روانشناسی و… در این سایت موجود می باشد. شما میتوانید با ثبت نام در این سایت علاوه بر دانلود رایگان ای بوک ها، از جدیدترین تالیفات نیز با خبر شوید. همچنین کتاب های برتر هر ماه و کتاب های صوتی نیز از بخش های جالب این سایت می باشد.

ب) انجمن های تخصصی و فروم ها

استفاده از انجمن ها برای بحث و تبادل نظر در مورد موضوع مد نظر بسیار مفید است. یکی از پایگاه هایی که میتوان در آن به نقد و بررسی کتاب های موجود پرداخت، سایت گودریدز است که با توجه به دسته بندی های مختلف و نقد و بررسی مقالات و آثار مکتوب، میتوانید به یک جمع بندی مناسب برسید. در انجمن های ایرانی نیز منابع خوبی وجود دارند که با جستجو در گوگل میتوانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

ج) شرکت در همایش ها و مصاحبه با نویسنده ها

شاید امروزه سایت ها و منابع مختلفی وجود داشته باشد که ما را کمک کند تا در کمترین زمان و کمترین تلاشی بتوانیم تالیفاتی داشته باشیم اما اگر قصد دارید اثری ماندگار از خود بجای بگذارید، باید از تمام ظرفیت ها استفاده کنید و زمان کافی به آن اختصاص دهید. یکی از بهترین منابعی که به شما در نوشتن کتاب کمک می کند، شرکت در همایش ها و دورهمی های تخصصی است. بطور مثال اگر قصد دارید کتابی در زمینه مهندسی بنویسید، میتوانید در همایش های سالیانه و نمایشگاه های تخصصی شرکت کنید و با صاحبان صنایع به بحث و گفتگو بنشینید. مزیت این روش بروز بودن دانش و آگاهی از آخرین دستاوردها خواهد بود.

همچنین میتوانید در نشست های ماهیانه انجمن ها شرکت کنید. بطور مثال مجموعه شهر کتاب مراسم مختلف سخنرانی و شب شعر را با حضور نویسندگان برتر کشور برگزار می کند که میتوانید از آنها بهره ببرید. همچنین استفاده از تجربیات نویسندگان مطرح نیز یکی از مفیدترین روش های تالیف کتاب است.

نوشتن کتاب

قدم پنجم: ویرایش موضوع

زمان آن رسیده که به جمع بندی موضوعی برسید. اگر بیاد داشته باشید در مرحله اول گفتیم بدون هیچ محدودیتی شروع به نوشتن بکنید و در اصطلاح چرکنویسی کنید. زیر ابا استفاده از تکنیک هایی مانند طوفان ذهنی میتوان مطالب زیادی را جمع آوری کرد که در قدم پنجم ویرایش نمود. به نوشته های خود نگاه کنید و ببینید کدامیک میتواند در کتاب شما قرار گیرند؟ میتوانید آنها را دسته بندی کنید و بر روی برگه ها شماره بگذارید تا اولویت بندی آنها مشخص شود.

از تصاویر و نمودارهای مرتبط استفاده کنید. اگر کتابی را بنویسید که از سطرهای بهم فشرده تشکیل شده است، خواهید دید مخاطب در چند صفحه اول خسته شده و از خواندن آن دست خواهد کشید. بنابراین از تصاویر مرتبط مربوط به هر موضوع استفاده کنید.

قدم ششم: نگاه هلیکوپتری به موضوع

در قدم آخر میتوانید از یک ویراستار برای صفحه آرایی و کادربندی کتاب کمک بگیرید. اگر چنین شرایطی را ندارید نگران نباشید. نرم افزار “ویراستیار” یکی از بهترین ویرایش کننده های متون فارسی است که به کمک آن میتوانید متن ها و کلمات اشتباه را شناسایی و اصلاح کنید.

نگاه هلیکوپتری یکی از مفاهیم مدیریت است که در آن فرد به کسب و کار خود از دور بعنوان ناظر و فرد بیطرف نگاه می کند و نقاط ضعف آنرا بررسی می کند.

در نهایت به معرفی منابع بپردازید و به آنها استناد کنید. زیرا کتاب هایی که منبع خود را اعلام می کنند، در ذهن مخاطب از اعتبار ویژه ای برخوردار هستند. منابع انگلیسی و فارسی خوبی در زمینه مورد نظر شما یافت خواهد شد. بسیاری از افراد در نوشتن کتاب از منابع استفاده می کنند و نامی از آن نمی برند و تلقی آنها این است که اگر نامی از منبع ببرند، مخاطب ارزش کافی به آنها نمی دهد.

چگونه کتاب را منتشر کنیم؟

هنگامی که کتاب به انتها رسید، اگر دفعه اولی است که به نوشتن پرداخته اید حتما کتاب خود را به ویراستار تحویل دهید و در مراحل بعد به صفحه آرایی بپردازید. همچنین برای جلوگیری از گیر افتادن در پروسه اداری اخذ مجوز کتاب از اداره ارشاد، میتوانید این کار را به یک ناشر تحویل دهید. در انتخاب ناشر خوب بسیار دقت کنید زیرا ناشرین خوب همانند یک مشاور عمل می کنند و نقاط ضعف کار شما را تذکر می کدهند و می تواند از نظرات آنها در طراحی جلد و صفحه آرایی استفاده کنید.

چگونه کسب درآمد کنیم؟

در نهایت که کتاب را منتشر کردید ، به خان هفتم خواهید رسید که چگونه آنرا به مردم معرفی کنید. در ادامه به بررسی راه های معرفی کتاب خواهیم پرداخت:

راه اول: ویدئوی معرفی بسازید

هیچ چیز همانند ویدئو نمی تواند در ذهن مخاطب تاثیر گذار باشد زیرا یونیک و منحصر به فرد است و خواننده میتواند با صدا و تصویر نویسنده ارتباط برقرا کند.

راه دوم: معرفی در اجتماعات

راه دوم این است که در سمینار ها و نشست های تخصصی شرکت کنید و با هماهنگی مسئول برگزاری تعداری از کتاب های خود را در مراسم به فروش بگذارید.

راه سوم: سایت های فروش کتاب

سایت های بسیار خوبی در خصوص معرفی و فروش کتاب وجود دارند که میتوانید فایل کتاب را ارسال نمایید و آنها با کسر درصدی از فروش، کتاب را به دیگران ارائه کنند.

راه چهارم: ایجاد کمپین

میتوانید از طریق سایت یا صفحات مجازی یک مسابقه کتابخوانی ترتیب دهید و به نفراتی که بتوانند خلاصه کتاب را به بهترین نحو ارائه دهند، جایزه دهدی. راه شرکت در این مسابقه را خرید یک جلد کتاب مذکور و خواندن آن قرار دهید.

در انتهای مقاله چگونه کتاب بنویسیم؟ (6 تکنیک نویسندگی) برای شما کاربران گرامی سایت خانه ان ال پی پیشنهاد ویژه ای داریم. تهیه کتاب زمانی برای تغییر که شامل آموزش موفقیت فردی با متد NLP میباشد.

دوره آنلاین موفقیت

کتاب زمانی برای تغییر

کتاب ان ال پی

1 نظر

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here