كتاب تحلیل رفتار متقابل

0
997
كتاب تحليل رفتار متقابل

كتاب تحليل رفتار متقابل

كتاب تحليل رفتار متقابل نوشته يان استوارت و ترجمه بهمن دادگستر يكي از منابع خوب براي علاقمندان به اين حوزه است. در اين كتاب به ابعاد مختلف شخصيت در سالهاي ابتداي زندگي و تاثير آن در بزركسالي اشاره شده است. هنگامي كه يك فرد نقشي را بصورت پيش نويس شخصيتي مي پذيرد، تلاش دارد تا در هر موقعيتي پيش نويس خود را ملاقات كند.

پيش نويس ها نمايشنامه هايي هستند كه در شرايط خاص براي ما نوشته شده است. گاهي خود ما نيز در شكل گيري آن دخيل هستيم اما نكته مهم اينجاست كه در سراسر زندگي خود از اين نمايشنامه بطور ناخوداگاه پيروي مي كنيم. حال براي اينكه بتوانيم اين پيش نويس ها را باطل كنيم، ابتدا بايد نقش هاي خود را مشخص كنيم و بپذيريم الزاما همه نقش ها سازنده نيستند و بايد تجديد نظر شوند.

در بخش ديگري از كتاب به پيش فرض TA  اشاره شده است كه ” انسانها ذاتا خوب هستند “ و  خودمان را همانطور كه هستيم بپذيريم. همچنين اين پذيرش در مورد ديگران هم بايد اتفاق بيفتد و ” ديدگاه گورخري ” حفظ شود. طبق اين ديدگاه ما نه خوب مطلق هستيم نه بد مطلق، ما انسانهاي خوبي هستيم كه گاهي كارهاي بد مي كنيم.

تحلیل-رفتار-متقابل

در جاي ديگر به مبحث بازي هاي رواني و نقش آن در ارتباطات پرداخته شده است. براي مطالعه دقيق ار اين مبحث ميتوانيد به كتاب بازي ها نوشته اريك برن مراجعه كنيد.

در فصل هاي پاياني پس از اينكه انواع نقش ها و پيش نويس ها در زندگي را مطالعه كرديم،‌ به روابط متقاطع در كودك، والد و بالغ پرداخته ميشود و به تغيير نمايشنامه فردي ميپردازد. مبحث نوازش هم بعنوان يكي از مهمترين تكنيك هاي ارتباط موثر نيزي بررسي ميشود. اريك برن نوازش را تولد رواني انسان خوانده است و نقش آنرا در ارتباط حياتي ميداند.

دوره آنلاین موفقیت

یک پیشنهاد رد نشدنی: شرکت در دوره غیر حضوری تحلیل رفتار متقابل

خواندن اين كتاب را براي دوستاني كه علاقمند هستند اين حوزه را بصورت عميق درك كنند،‌ توصيه ميكنم.

همچنين ميتوانيد ليست كتاب هاي مفيد تحليل رفتار متقابل را اينجا ببينيد.

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here