فیلم کارگاه مدیریت استرس و ترس از سخنرانی

0
620
ترس از سخنرانی

چگونه با تکنیک های ان ال پی ترس از سخنرانی را کاهش دهیم؟

افرادی را میشناسم که اضطراب و استرس زیادی را قبل از کنکور، امتحانات مدارس، سخنرانی در دانشگاه و… تجربه می کنند و در زمان حضور در جمع عملکرد آنها به نصف کاهش میابد و نمیتوانند توانایی و استعدادهای خود را به نمایش بگذارند. در مجموعه کلاس های مهندسی ذهن و آموزش NLP تلاش داریم به این موارد بپردازیم و مسیر عصبی جدید در افراد بسازیم تا بوسیله آن رفتار جدید خلق شود.
میگویند پس از ترس از مرگ، ترس از سخنرانی در جمع بزرگترین ترس انسانهاست. فارغ از اینکه این موضوع چقدر جدی باشد، اهمیت حضور در جمع و برقراری ارتباط موثر را یادآور میشود. منابع و کتاب های زیادی در این زمینه هستند که نحوه بروز استرس را تشریح می کنند. کتاب The Last Lecture یکی از منابع مفید در این حوزه است.  اما ما قصد داریم این مسئله را از دیدگاه NLP بررسی کنیم.
در ان ال پی به تصاویر و نقشه ذهنی افراد بسیار اهمیت داده میشود زیرا برداشت فرد از طریق همین فیلترها (صدا – تصویر -احساس) تمام واکنش ها و سبک زندگی آنها را تعیین می کند. بسیاری از افرادی که در دوره های آموزشی شرکت می کنند، ترس های یکسانی دارند و آنرا به شکل های مختلف تعریف می کنند. بطور مثال فرد در هنگام قرار گرفتن در جمع جدید به خاطرات بد گذشته و یا صداهای ذهنی منفی فکر می کند و اعتماد به نفس خود را در پایین ترین سطح می بیند.

استرس چگونه بوجود می آید؟

طبق یک تعریف کلی هرگاه فرد در ذهن خود بین اتفاقی که در حال رخدادن است و سطح توانایی های خود فاصله زیادی را ببیند، دچار استرس میشود. بطور مثال اگر فرد توانایی سخنرانی در جمع را کافی نداند، دچار ترس و اضطراب میشود که عملکرد او را مختل می کند.
استرس باعث میشود عظلات بدن منقبض و در نتیجه صدای ما بریده بریده به گوش برسد. فردی که در شرایط استرس زا قرار می گیرد، هورمون های مختلفی مانند آدرنالین و کورتیزول در بدن او ترشح می کند که افزایش ضربان قلب و فشار خون را به همراه دارد. افرادی که در مقابل جمع قرار می گیرند، به حالت بدن و اتفاقاتی که در سیستم طبیعی بدن رخ می دهد توجهی نمی کنند و همین عامل باعث از دست دادن تمرکز میشود.
ترس از سخنرانی
در هنگام بروز استرس موارد زیر اتفاق می افتد:

1- افزایش ضربان قلب و فشار خون

بدن در این حالت احساس خطر کرده و با تپش بالای قلب سعی در خون رسانی به سراسر بدن دارد و در پی آن فشار خون نیز افزایش میابد و فرد دچار تعرق و بی تابی میشود. عرق کردن بدن حاصل تپش قلب زیاد و قرارگیری آن در شرایط اضطراب است.

2- خشک شدن گلو و تغییر صدا

افراد زیادی را دیده اید که در هنگام سخنرانی صدایی نازک و یا گرفته دارند و به اصطلاح صدایشان خروسی میشود. این عامل ناشی از عدم ترشح بزاق دهن بدلیل قرار گرفتن بدن در حالت اضطرار است.

3- کاهش بینایی و عدم تمرکز

عدم خون رسانی صحیح به مغز و کاهش تحرک بدن میزان بینایی را کاهش میدهد.

4- منقبض شدن ماهیچه ها که تنفس فرد را مختل می کند.

تقریبا همه ماهیچه های بدن در این حالت میزان زیادی انقباض را تجربه می کنند و تحت فشار بالایی هستند.

5- لرزش صدا و کاهش برد صدا

یکی از نقاط مثبت سخنرانان برتر برد صدا و میزان رسا بودن آن است. این فاکتور نقش بسزایی در مخاطبان دارد و پذیرش آنها را بالا می برد.

ان ال پی چگونه به ما کمک می کند؟

همانطور که در فیلم زیر خواهید دید، با استفاده از تمرینات ان ال پی به عمق ناخودآگاه فرد رجوع کرده و او را با باورهای غلط در مورد حضور در جمع آشنا می کنیم. بطور مثال یکی از شرکت کنندگان دوره های آموزش NLP از برقراری تماس چشمی با همکلاسی های خود در دانشگاه واهمه داشته و در ذهن خود تصویر مبهمی نسبت به آنها ساخته بود.
آموزش سخنرانی
هنگامی که توانستیم با استفاده از تغییر تصاویر ذهنی علت ترس را شناسایی کنیم، او توانست خود ار در آن جمع تصور کند و از این نتیجه بسیار راضی بود. اما علت این ترس چیست؟ اگر مطالب گذشته سایت را مرور کرده باشید، ما باور داریم اگر قسمتی از ذهن شما (ناخودآگاه) نسبت به رفتاری مقاومت داشته باشد، شما در انجام آن ناکام خواهید ماند. مثلا فردی که نسبت به شروع ورزش انگیزه ای ندارد، با رجوع به ناخودآگاه خود میتواند علت عدم انگیزه را جویا شود.
همچنین ناخودآگاه در پس هر مخالفت خود نیتی سازنده دارد. اگر شما نسبت به ارتفاع و یا حیوانات ترس دارید، بارجوع به بخش مخالف خواهید دید این عمل بدلیل حفظ جان شما خواهد بود. بنابراین باید به دید مثبت به مخالفت های ذهن نگاه کنیم و بجای فرار از آنها، نیت سازنده آنرا جستجو کنیم.
او تمام حضار را از خود شایسته تر میدید و تصور می کرد حرف های او نمیتواند برای مردم جذاب باشد. همچنین خود را دارای اشکالات فیزیکی میدید که شاید همین امر در کاهش میزان اعتماد به نفس او تاثیرگذار بود.
در نهایت با تمرینی که در فیلم خواهید دید به اصلاح تصاویر ذهنی و تغییر باورهای منفی او پرداختیم و توانست حداقل یکبار در ذهن خود اب شرایط سخنرانی مواجه شود. از آنجایی که ضمیر ناخودآگاه توانایی تشخیص شرایط واقعی از غیر واقعی را ندارد، پس با تکرار این تمرینات میتوان ذهن را برای چنین شرایط استراس زایی آماده کرد. پس از تمرین نیز از او پرسیدم فکر می کنید اولین باری که در این شرایط قرار می گیری چه زمانی باشد؟
این عمل را ” تست در آینده” مینامند و به فرد کمک می کند عملکرد خود را در آینده بررسی کند. از طرف دیگر این عمل نشان دهند میزان موفقیت تمرین را نشان میدهد. او میزان استرس خود را قبل از تمرین از مقیاس 0 تا 10 به بالاترین حد یعنی 10 تصور می کرد که پس از تمرین این عدد به نصف کاهش پیدا کرد و نشانگر موفقیت آمیز بودن آن بود. در ادامه نظر شما را به فیلم مدیریت استرس و ترس از سخنرانی جلب میکنیم.

دوره آنلاین موفقیت

کارگاه رفع خجالت و کمرویی

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here