علت ترس از آینده چیست؟

0
567
بیداری قهرمان درون

علت ترس از آینده چیست؟

اگر هنگامی که به آیند فکر میکنید، دچار اضطراب و استرس میشوید، این مقاله را مطالعه کنید. بسیاری از انسانها از تصور آینده و رخداد های پیش رو هراس دارند. در ان ال پی نیز تکنیک هایی برای ساخت تصاویر ذهنی وجود دارد که در مطالب گذشته به آن اشاره شده است.
واقعیت اینست که انسانها دوست دارند قهرمان باشند و از محدودیت فرار می کنند. در این بین انسانهایی که باورهای محدود دارند به یک ضد قهرمان تبدیل میشوند و ارزش ها و استعدادهای خود را زیر سئوال می برند. اگر کسی از آنها تعریف کند، آنرا قبول نمی کنند و نقاط ضعف خود را بروز می دهند. اینگونه افراد بیش از آنکه از دیدن طلای درون خود لذت ببرند، از نمود آن می ترسند و ترجیح میدهند فلاکت و رنج های خود را زیست کنند.
اکثر افرادی که دچار خود کم بینی هستند، از دیدن عظمت خود وحشت دارند. آنها هر کاری می کنند تا توانایی های خود را نشان دهند. پس این مرحله تصمیم گیری را به دیگران واگذار می کنند. یکی دیگرا از مشخصه های آنان ” آرزوی پنهان شکست” است. یعنی در ظاهر خود را فردی فعال و تلاشگر نشان می دهند اما از درون احساس عدم لیاقت می کنند و خواهان شکست هستند. اگر بصورت اتفاقی نیز به موفقیتی دست یابند، بطور ناخودآگاه کاری می کنند تا آن موفقیت و فرصت بدست آمده پایدار نباشد.
ترس
از آنجایی که این افراد دارای عزت نفس پایینی هستند، هنگامی به شادی میرسند که مورد تایید دیگران قرار بگیرند و اگر از طرف فردی مورد تایید قرار نگیرند، تمام تلاش خود را برای رضایت او می کنند. یکی از عوامل ترس از آینده، تنهایی و طرد شدن به وسیله اطرافیان است.

تکنیک خط زمانی فردی (timeline)

 یکی از تمرینات جالب در ان ال پی NLP ” تایم لاین ” یا خط زمانی فردی می باشد که بوسیله تصور خود در زمان های مختلف، میتوانید موانع ذهنی را برطرف کنید. همانطور که در شکل زیر می بینید، فرد یک خط فرضی را در ذهن خود رسم می کند که از گذشته تا آینده امتداد دارد.
اگر بواسطه اتفاق یا حادثه ای در گذشته، یک باور یا ترسی در شما شکل گرفته است وقت آن است که با استفاده از خط زمانی خود به آن حادثه در گذشته سفر کنید و با استفاده از تغییر تصاویر و احساس خود نسبت به آن واقعه، آنرا برای خود خوشایند کنید. سپس مورد فوق را در اینده تست کنید و ببینید آیا مقاومت ذهنی نسبت به آن دارید یا خیر؟
به مورد فوق باز گردیم و علت ترس از آینده را با تکنیک تایم لاین بررسی کنیم. واقعیت این است که برداشت ما از وقایع اطراف بستگی به تصاویر ذهنی ما دارد. پس اگر بتوانیم این تصاویر را تغییر دهیم، می توانیم احساس خود را به آینده تغییر دهیم. لحظه ای خود را در آینده تصور کنید. آیا وضعیت خود را به چه شکلی تصور می کنید؟ اگر تصویری که از خود دارید خوشایند نیست، خود ایده آل را بصورتی تصور کنید که احساس خوبی به شما دست بدهد. میتوانید خود را تصور بکنید که در اوج موفقیت هستید و دیگران در حال تحسین شما هستند.
خط زمانی فردی
به گذشته خود خود سفر کنید. آیا اتفاقی رخ داده است که بواسطه آن شما خود را برای زندگی ناکافی بدانید؟ آیا باورها و برچسب های منفی در شما ایجاد اضطراب نسبت به آینده ایجاد کرده است؟ دلایل ترس از آینده را بررسی و تصاویر را در گذشته تغییر دهید. مثلا اگر خود را کوچکتر از اطرافیان می بینید، این تصویر را در افق محو کنید و تصویر دلخواه را جایگزین آن کنید.
میتوانید افرادی را که بطور عمدی یا ناخواسته باعث کاهش اعتماد به نفس شما شده اند را از تصویر خارج کنید و یا اندازه آنها را کوچک کنید تا به خود باوری برسید و دیگر وقایع گذشته شما را آزار ندهد. سپس با این تجربه خوشایند به آینده سفر کنید و حس خود را در این لحظه گزارش کنید.
اگر دارای حس خوبی نسبت به “خود جدید” هستید آنرا ادامه دهید. این تمرین را چندین بار تکرار کنید تا بصورت برداشت جدید از خود تبدیل شود. در روزهای بعد بازهم به آینده و اتفاقات آن فکر کنید. اگر تمرین را به درستی انجام داده باشید، استرس بسیار کمتری را تجربه خواهید کرد و می توانید به بهترین نحو برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

نتیجه گیری

در معقوله ترس از آینده آموختیم که بوسیله کمبود عزت نفس و باورهای نادرست در مورد توانایی های خود، اضطراب زیادی را تجربه خواهیم کرد اما اگر بدانیم ما به تنهایی برای اداره زندگی کافی هستیم، توانایی های ما فرصت خواهند یافت که خود را نشان دهند.
هرگاه بتوانیم از توانایی های درونی برای غلبه بر مشکلات بیرونی استفاده کنیم، زندگی بهتری را تجربه خواهیم کرد.
 

آموزش ان. ال. پی

دریافت خبرنامه و دروس رایگان

لطفا منتظر بمانید

از عضویت شما متشکریم

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here