ریشه مشکلات را با این تکنیک NLP پیدا کنید

0
735
تکنیک nlp

ریشه مشکلات را با این تکنیک NLP پیدا کنید

اگر مقالات گذشته سایت را دنبال کرده باشید، طبق یکی از پیش فرض های ان ال پی اگر بتوانیم نیات مثبت و سازنده ناخودآگاه را بیابیم، به صلح درونی رسیده و به موفقیت های زیادی دست خواهیم یافت.

تکنیک درخت کریسمس

کنترل ذهن
در اینجا قصد دارم تکنیکی را شرح دهم که طی آن به ریشه برخی از مشکلاتی که توان رویارویی با آنرا نداریم، دست خواهیم یافت. در بسیاری از کلاسها وقتی شرکت کنندگان از عدم موفقیت در شغل و یا ارتباط عاطفی میگویند، به این تمرین میپردازیم و فرد به علل ریشه ای مشکلات خود پی میبرد.
روش انجام بدین ترتیب است که ابتدا در یک برگه یک مشکل خود ار می نویسیم و از آن خطی به بالای می کشیم با سئوال ” چرا” سعی میکنیم به علل آن دسترسی پیدا کنیم. در اکثر مواقع یک سئوال میتواند چندین علت داشته باشد پس خود را محدود نکنید و همه جواب ها را بنویسید.
بطور مثال فرد در پایین صفحه مینویسد: ” من از شغل خود راضی نیستم”
پس از آن از خود می پرسد “چرا؟” و اولین جوابی که به ذهن میرسد را بالای آن مینویسد. مثلا چرا از شغل خود راضی نیستم؟
جواب اول: با مردم در تماس نیستم و محیط جالبی ندارد.
چرا محیط جالبی ندارد؟
جواب دوم: در این محیط کاری به من احترام گذاشته نمیشود. چرا احترام گذاشته نمیشود؟ چون من را دستکم میگیرند و روی من حساب نمی کنند؟ چرا روی من حساب نمی کنند؟ چون من اعتماد به نفس ندارم.
چرا اعتماد به نفس ندارم؟ چون از کودکی توانایی انجام کارهای فردی را نداشتم و همیشه بعنوان نفر دوم بودم. و…

مثال دوم: چرا انگیزه ای برای ورزش ندارم؟
در این مثال نیز میتوانید جوابهای مختلف را استخراج کنید بدون آنکه قضاوت خاصی داشته باشید. مثلا یکی از شرکت کنندگان دوره به جوابهای زیر دست یافت. چرا انگیزه ای برای ورزش ندارم؟ چون خیلی چاق هستم و فکر می کنم نمی توانم وزن کم کنم.
چرا فکر می کنم نمیتوانم وزن کم کنم؟ چون از شکست می ترسم و فکر می کنم کار سختی است. من از کودکی هیچ تلاشی برای استقلال خودم نکرده ام و همیشه به کسی تکیه کردم.
چرا بدنبال فرد حامی هستم؟ چون طوری بزرگ شدم که پدر و مادرم کارهای من را انجام میدادند و هر وقت میخواستم کار جدیدی انجام دهم می گفتند تو ضعیف هستی، تو بچه ای و…
اگر به مثال بالا توجه کنید، فرد از یک مسئله مانند عدم انگیزه برای کاهش وزن رسید به عدم استقلال در کودکی.
به همین ترتیب از هر یک از سئوالهایی که مطرح می کنید یک یا چند جواب استخراج کنید. این روند را ادامه دهید تا زمانی که نمودار شما شکل یک درخت را بخود بگیرد و از یک مسئله که در ابتدا مطرح کرده اید، به پاسخ های گوناگون دست یابید.
اغلب افرادی که در دوره ها شرکت می کنند پس از بدست آوردن پاسخ ها شگفت زده میشوند. مثلا فردی که از نارضایتی شغلی شروع کرده، به عدم لیاقت و کمبود اعتماد به نفس میرسد. برخی از افراد به برچسب های منفی که در کودکی به آنها زده شده میرسند.
از دیدگاه تحلیل رفتار متقابل هنگامی که پیام های والدی بصورت منفی در ما رون اندازی میشوند، انواع پیش نویس ها برای ما ایجاد میشود. مثلا اگر پیش نویس من ” موفق نباش” باشد، در مواقع مختلف بعنوان ترمز عمل کرده و من را از ادامه کار باز میدارد. پیش نویس ها مانند نمایشنامه هایی هستند که ما بصورت ناخودآگاه به اجرای آن می پردازیم.
فردی که پیش نویس خوشحال نباش را در زندگی خود بصورت یک باور منفی پذیرفته است، بدنبال شرایطی می گردد که شرایط غم و حزن پیش بیاید زیرا این شرایط برای او بسیار آشنا است. اگر همین فرد را در شرایط خوشایند و شاد قرار دهیم، حال خوبی نخواهد داشت و احساس ناامنی میکند. آری اینچنین است که انسانها ندانسته در دام باورها و پیش نویس هایی گیر می کنند که شاید در سالهای گذشته شکل گرفته و اکنون تاثیرات منفی خود ار نمایان می کند.
هدف این تمرین رسیدن به ریشه مشکلاتی است که در گذشته به هر دلیلی در ذهن ما شکل گرفته است و انرژی زیادی از ما تلف می کند.
هشدار: در بسیاری از کلاسها وقتی این تمرین را به دانشجویان ارائه می کنم، آنها پس از چند سئوال و جواب به تمرین خاتمه میدهند. دلیل این مر مقاومت ناخودآگاه و ترس از پا گذاشتن به وقایع تلخ گذشته است. از آنجایی که ناخودآگاه تمایل دارد مسائل را تعمیم دهد و حالت فعلی را حفظ کند، پس به ذهن شما فشار می آورد تا تمرین را متوقف کنید.
بهانه هایی مثل انجام تمرین برای روزهای بعد و موارد دیگر، شما را از دستیابی به جواب های درست باز می دارد. این تمرین را با جدیت پیش ببرید سپس متعجب خواهید شد که موردی مانند عدم تمایل به ورزش به مهرطلبی یا عزت نفس پایین شما مربوط خواهد شد.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here