تکنیک موثر هدف گذاری با NLP

0
446

تکنیک موثر هدف گذاری با NLP

تکنیک های مختلفی جهت دستیابی به اهداف در ان ال پی وجود دارد که فرد را باتوجه به توانایی های شخصی، میتواند به آنها دست یابد. اگر ندانید به کجا میروید، رسیدن به مقصد دشوار است. در داستان آلیس در سرزمین عجایب جمله قابل تاملی وجود دارد که در یاد من مانده است. وقتی آلیس به سر دوراهی میرسد، از گربه سئوال میکند که ممکن است به من بگویید از کدام سمت باید بروم؟ گربه جواب داد: بستگی به این دارد که کجا میخواهی بروی.

آلیس گفت: آنقدرها مهم نیست که به کجا بروم…

گربه گفت: در این صورت مهم نیست که از کدام سمت بروی…

هرچه خواسته خود را دقیق تر اعلام کنید، و هرچه مغز خود را بگونه ای برنامه ریزی کنید که امکانات و احتمالات را بفهمید، امکان به هدف رسیدن شما بیشتر میشود. از کجا میدانید که چه میخواهید؟ برای انجام این کار قواعدی وجود دارد. رسیدن به آنچه میخواهید از نرسیدن به آنچه نمی خواهید ساده تر است. به عنوان مثال لحظه ای به فیل صورتی فکر کنید. حالا در حالی که این مطلب را میخوانید، فیل صورتی را فراموش کنید. حالا فکر کنید که فردا چه کاری میخواهید بکنید…

برای اینکه فکر فیل صورتی را از سرتان بیرون کنید باید به موضوع مثبت دیگری بیاندیشید. برای اینکه از کاری اجتناب کنید، باید تمام توجه خود را به آن معطوف کنید. در برابر هر چیزی مقاومت کنید، پابرجاتر میشود. به همین دلیل است که ترک سیگار تا این اندازه دشوار میشود. برای ترک سیگار باید پیوسته به آن فکر کرد.

آیا برای رسیدن به هدف از منابع لازم برخوردارید؟ به چه چیزهایی احتیاج دارید؟ این منابع ممکن است درونی(مهارتهای ویژه، استعداد خاص) یا بیرونی باشد. هدف باید اندازه مناسب داشته باشد. اگر هدفی که انتخاب می کنید بیش از اندازه توان شما باشد، آنرا به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. مثلا اگر هدف شما قهرمانی در رشته ورزشی خاصی تا هفته آینده باشد، این هدف بیش از اندازه مبهم است.

میتوانید از منابع بیرونی مطلع شوید. شاید به یک مربی حرفه ای نیاز داشته باشید، ویا تمرینات منظم و تجهیزات ورزشی.  از  سوی دیگر شاید هدف خیلی جزئی و بی اهمیت باشد به طوری که انگیزه ای در شما بیدار نکند. مثلا تمیزکردن خانه هیجانی تولید نمیکند. قبل از مشخص نمودن هدف از خود بپرسید اگر به این هدف برسم چه سودی عاید من میشود و به یک مرحله بالاتر بروید و مراحل بعدی هدف را ترسیم کنید.

به علائمی که خبر از دستیابی شما به هدف را میدهند توجه کنید. تصور کنید در موقع رسیدن به هدف چه حسی خواهید داشت؟ خود را چگونه می بینید؟ آیا تردیدی وجود دارد؟ به احساسات خود توجه کنید، اگر حس خوبی به هدف خود ندارید بدانید که بخشی از وجود شما مخالف است و باید از ناخودآگاه خود علت مخالفت را سئوال کنید.

اکنون در هدف تجدید نظر شده است و موقع دست بکار شدن است. آخرین مرحله اقدام کردن است. یک سفر طولانی با برداشتن اولین قدم شروع میشود. اگر هدف درست و باقاعده باشد، در دسترس و انگیزه بخش است و به احتمال زیاد تحقق می پذیرد.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here