ترس از حضور در جمع از دیدگاه ان ال پی NLP

0
288

ترس از حضور در جمع از دیدگاه ان ال پی NLP

بچه که بودم وقتی کاری میکردم که از نظر بزرگترها نادرست بود و بابتش توبیخ میشدم، اصلا حاضر به حضور در جمع نبودم و به شدت به درون خودم تبعید میشدم. میرفتم کنجی برای کز کردن و فکر میکردم از این دنیا دور شدم و دیگگ نمیتوانم به آن برگردم. در این حالت فکر میکردم وجودم مساویست با خطا و به تبع آن سرزنش والدین. یادم هست آن وقتها دلجویی والدین هم کمکی نمیکرد. اما در کنار دوستان هم سن خودم راحتتر بودم. شاید بخاطر آن بود که زیاد به بزرگترها اعتماد نداشتم و فکر میکردم مهربانی آنها پایدار نخواهد بود و اگر خطا کنم بازهم تنبیه میشوم، اما بچه ها قدرت تنبیه نداشتند.
فکر میکردم که بزرگترها همه چیز را بلدند و اصلا نمیتوانستم قبول کنم که بزرگترها هم روزی کوچک بودند و خطا میکردند. هرقدر به نوجوانی نزدیک شدم و توانستم مشکلات و ضعف های بزرگترها را ببینم، کم کم از چاه بی ارزشی خارج میشدم و در مواقعی احساس با ارزشی میکردم.
هنوز هم بعضی اوقات و مخصوصا در مواقع تنش زا، به چاه بی ارزشی میفتم و تا از آن خارج بشوم زمان زیادی میبرد. باید یاد بگیرم که بیخودی چشم روی چیزهایی باز نکنم که چشم بستن روی آنها زندگی راحتتری را به ما هدیه میکند.
داستان فوق مثالی از زندگی همه ماست که در مواقعی با آن مواجه میشویم و احساس اظطراب میکنیم. یکی از این شرایط، حضور در جمع است. در مطالب گذشته نیز تکنیکی بسیار موثر را در nlp حضورتان ارائه کردیم که در کاهش استرس بسیار تاثیر گذار است. اما در این مقاله به این نکته میپردازیم که بسیاری از افرادی که توانایی سخن گفتن در جمع را ندارند، در واقع نسبت به جمع شرطی سازی منفی شده اند و وقتی در شرایط مشابه قرار میگیرند، به انجام آن رفتار میپردازند.
اگر از کودکی خاطره خوبی از حضور در جمع نداشته ایم و بخاطر سهل انگاری های خود تنبیه شدیم، این میتواند یکی از موانع حرف زدن در جمع باشد. در ان ال پی با تغییر تصویر ذهنی و بازگشته به زمان حال، میتوان به بسیاری از ایترسها غلبه کرد. با ما همراه باشید.

 

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here