تکنیک کنترل افکار و احساسات مزاحم

تکنیک کنترل افکار و احساسات مزاحم

صبح زود از خواب بیدار شده ایم می خواهیم یک روز دیگر را آغاز کنیم اما موجی از افکار و احساسات مزاحم ما را در بر می گیرند و گفتگوهای ذهنی منفی شروع میشود. آنها هر یک با صدایی خاص انرژی ما ار کم میکنند. گاهی مانند صدای والدین که می گفتند تو هیچوقت موفق نمی شوی. گاهی به شکل معلم مدرسه و… اما برای کنترل آنها چه کاری میتوان کرد؟

حتی گاهی اوقات خاطرات ناگوار و تجربیات ناخوشایند به ما هجوم می آورند و تمام احساسات ما را تحت الشعاع قرار میدهند. انسانها در این موقع بجای روبرو شدن با افکار مزاحم، از آن فرار میکنند و خود را با فعالیت های دیگر سرگرم میکنند به امید آنکه آنرا از یاد ببرند. اما مشکل اینجاست که دیر یا زود بازهم این افکار به سراغ آنها می آیند.

کنترل ذهن

کنترل گفتگو های ذهنی یکی از رموز رسیدن به آرامش است. در دوره های ان ال پی به کنترل افکار مزاحم پرداخته میشود و دانشجویان با انواع تکنیک ها آشنا میشوند. اولین مرحله در کنترل احساسات و افکار این است که بدانیم منبع آن کجاست و چگونه پدید آمده است. برای این کار باید ابتدا این افکار را شناسایی کنیم.

یکی از بهترین راهها ” مکتوب کردن احساسات” است. خیلی از افراد از انجام این تمرین طفره میروند و می گویند ما که میدانیم این احساسات در ذهن هستند پس چه دلیلی دارد که آنرا بنویسیم؟ درست است که این افکار در ذهن وجود دارند اما شدت، نحو شکل گیری و تعداد این افکار مشخص نیست.

افکاری که در ذهن هستند فقط بصورت کلی و نامشخص وجود دارند و ما باید آنها را چارچوب بندی کنیم تا بتوانیم بطور مشخص به ریشه هریک بپردازیم.

در فایل صوتی زیر به تکنیک مکتوب کردن احساسات و افکار مزاحم پرداخته شده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *