چگونه ظرفيت كتاب خواني را بالا ببريم ؟

چگونه ظرفيت كتاب خواني را بالا ببريم

اين روزها ذائقه كتابخواني جامعه تغيير كرده است و با وارد شدن شبكه هاي اجتماعي و خلاصه نويسي، كمتر پيش مي آيد كه كسي براي يادگيري يك مطلب، يك كتاب حجيم را بخواند. اين كار با اينفوگراف و مقالات مختصر جايگزين شده است. آيا اين روش خوب است؟

شايد يكي از معايب اين روش عمق كم يادگيري و سطحي بودن اطلاعات باشد و در همه زمينه ها كاربرد نداشته باشد. اگر شما بخواهيد در زمينه علوم كامپيوتر و برنامه نويسي كار كنيد شايد اين روش مناسب باشد اما در علوم انساني بايد به اطلاعات و تجربيات نويسندگان مختلف رجوع كرد.

اگر برخي از موارد زير در مورد شما صدق ميكند،‌لازم است در نحوه  مطالعه خود تجدید نظر کنید.

nlp تیک اگر حوصله خواندن كتاب را نداريد.

nlp تیک  اگر كتابي را شروع ميكنيد و به آخر نمي رسانيد.

nlp تیک  اگر در حين مطالعه تمركز نداريد و به مسائل ديگر فكر ميكنيد.

nlp تیک  اگر تحمل خواندن متن ها طولاني را نداريد.

nlp تیک اگر كتابهايي را كه انتخاب مي كنيد بر اساس ميزان فروش و ظاهر آنهاست.

 

nlp تیک  چرا در حين مطالعه تمركز ندارم؟

به كرات ديده ايم كه هنگام مطالعه بخاطر مي آوريم كه كارهايي را بايد انجام دهيم و اين عمل ذهن ما را  آشفته میکند اكثر اوقات افراد از پرت شدن حواس خود در حين مطالعه شكايت دارند. واقعيت اين است كه ذهن انسان “لجباز” است و اگر بخواهد كه به چيزي فكر نكند، حتما ذهن روي آن تمركز كرده و آن كار را انجام ميدهد.
 بطور مثال به شما ميگويم لطفا تا انتهاي اين مقاله به فيل صورتي اصلا فكر نكنيد. خواهيد ديد ذهن به سرعت تصوير فيل سفيد را تجسم خواهد كرد. براي اينكه چنين اتفاقي كمتر رخ دهد و ذهن شما روي مطالعه بيشتر متمركز شود،‌ در حين مطالعه يك برگه در كنار خود قرار دهيد و هر فكري كه به ذهنتان ميرسد،‌ روي آن ثبت كنيد. با اين كار افكاري كه در ذهن هستند را روی کاغذ منتقل کرده و ذهن خود را درگیر آنها نمی کنیم.

کتاب ان ال پی

nlp تیک لطفا جو گير نشويد

یکی از مشکلات ما این است که در مطالعه خود روش ثابتی را دنبال نمی کنیم. به طور مثال شاید یک روز 50 صفحه از یک کتاب را بخوانیم اما تا چند هفته دیگر به سراغ آن نرویم. بنابراین سعی کنید ساعاتی مشخص از روز را به مطالعه بپردازید.
همچنین از موبایل خود فاصله بگیرید و سعی کنید بجای استفاده از شبکه های اجتماعی، به خواندن مقالات بپردازید.

nlp تیک در چه جاهایی نباید مطالعه کرد؟

همانطور که در مقالات ان ال پی اشاره شد، ما نسبت به شرایط یا مکان های خاص شرطی میشویم. مثلا برخی افراد عادت دارند روی تخت خود به مطالعه میپردازند. این روش بسیار اشتباه است زیرا بدن ما نسبت به تخت شرطی شده و یادآور خواب و استراحت است. همچنین جاههایی مانند پارک های شلوغ، تاکسی و  مکان های عمومی برای مطالعه مناسب نیستند. توصیه میشود یک مکان مشخص در خانه را مشخص کنید که بتوانید با تمرکز و حالت نشستن درست، به مطالعه بپردازید.

روش مطالعه

nlp تیک چگونه شروع کنم؟

اگر عادت به خواندن کتاب ندارید و برای شروع مشکل دارید، میتوانید از موضوعات مورد علاقه خود شروع کنید. میتوانید از کتاب های کم حجم شروع کنید و به مرور ظرفیت مطالعه خود را افزایش دهید. ساختن عادت کمی زمان بر است اما باید بتوانید این عادت مثبت را بسازید و سپس خواهید دید بصورت ناخودآگاه آنرا پیش خواهید برد.

nlp تیک با خاطراتش چه کنم؟

برخی افراد به دلیل خاطرات بدی که در دوران تحصیلی خود داشتند، دید مناسبی به مطالعه ندارند. آنها روزهایی را بیاد می آورند که معلم و والدین با تهدید و زور آنها را وادار به مطاله می کردند. در ذهن خود تصاویر شاد و مثبت از لحضه کتاب خوانی مرور کنید و ذهنیت خود را نسبت به کتاب عوض کنید.