با تكنيك هاي ان ال پي NLP فروشنده موفقي شويد

با تكنيك هاي ان ال پي NLP فروشنده موفقي شويد

امروزه سازمانهاي موفق به معقوله بازاريابي عصبي و مهندسي فروش بسيار اهميت ميدهند. از ارسال پيام هاي تبريك براي مشتريان تا رايحه خاص كه مشتري را به ياد برند محبوب خود بياندازد، همگي جزيي از تكنيك هاي فروش بهتر است. در اكثر مجموعه هاي تجاري و بازرگاني كه بعنوان مشاور NLP فعاليت داشته ام، اين نكته بيشر مورد توجه قرار گرفته است كه صاحبان مشاغل بيشتر وقت خود را بر ميزان سود و فروش متمركز ميكنند نه نحوه و تكنيك فروش. در فروش موفق بايد بدنبال راضي نگه داشتن مشتري باشيم تا بتواند بصورت بالفعل به مشتري وفادار تبديل شود.

همچنين سازمانها ميكوشند تا با برندسازي موثر، مشتري وفادار را با خود همراه كنند. در اين حالت هزينه تبليغات مجدد جهت جذب مشتري بطور فزاينده اي كاهش ميابد. از طرف ديگر، مشتري وفادار به نوبه خود ميتواند به تريبون ما تبديل شود و محصول ما را تبليغ كند. اما ارتباط بين فروشنده و مشتري به راحتي شكل نمي گيرد و تابع عوامل مختلف است. فروشنده اي ميتواند موفق باشد كه دغدغه، سلايق و انگيزه مشتري را بداند.

در ان ال پي NLP باور بر اين است كه ما نميتوانيم ارتباط برقرار نكنيم، پس با زبان بدن و لحن، پيام خود را به مشتري ارسال ميكنيم. در اين حالت مشتري نيز برداشت خود را خواهد داشت. در بعضي مواقع فروشنده به اشتباه فكر ميكند كه پيام مثبتي به مشتري داده است، اما مشتري از علائم غير كلامي برداشت ديگري خواهد داشت. پس بايد بدانيم ” معناي ارتباط ما با مشتري، واكنشي است كه نشان ميدهد” در ارتباط مهم اينست كه مشتري چه برداشتي از حرف هاي ما بكند.

به مشتر ي احساس خاص بودن بدهيد

وقتي فروشنده دچار روزمرگي شود و از پاسخ دادن هاي مكرر خسته شود،‌ ديگر همانند گذشته نميتواند به مشتري حس ” خاص بودن” بدهد و با اولين سئوالي كه فروشنده ميپرسد، او همانند يك صداي ضبط شده شروع به صحبت ميكند و مشتري ميفهمد كه به او هم همانند صد نفر قبل است. اين حس بدي كه در مشتري ايجاد ميشود بسيار خطرناك است.

فرض كنيد شما وارد مطب دكتر ميشويد و به محض گفتن يك علامت از بيماري خود، او شروع به نوشتن نسخه ميكند و ديگر سئوالي از شما نمي پرسد. در اين حالت چه حسي به شما دست ميدهد؟ سال 2002 يك آزمايش در اين خصوص انجام شد و مشخص گرديد افرادي كه نزد پزشك خود ميروند و او با بيمار برخورد خوبي دارد و به حرف هاي او گوش ميدهد، بهبود سريع تر و رضايت بيمار بصورت محسوسي افزايش پيدا مي كند.

در دوره هاي مهندسي فروش بسيار به اين مطلب اشاره ميكنم كه به واكنش هاي مشتري بسيار دقت كنيد. مثلا اگر درباره محصول خود صحبت ميكنيد و وقتي به قيمت ميرسيد مشتري با نفس عميق و رها كردن خودكار خود ديگر به حرف هاي شما گوش ندهد، ‌بايد روند صحبت و ميزان دريافت هزينه را تغيير داده تا با اينگونه پيشنهادات او به مذاكره بازگردد.

تكنيك هاي ان ال پي ميزان تيزحسي ما را بالا ميبرد و ابزاري در اختيار ما قرار ميدهد كه بتوانيم از تمام ظرفيت هاي خود به بهترين نحو استفاده كنيم. با شناخت تيپ هاي مختلف شخصيتي كه NLP ارائه ميدهد، ميتوان به نتايج مفيدي در فروش رسيد.

منبع: سایت خانه ان ال پی ایران(كليك كنيد)
توجه: سایت خانه NLP ایران به آدرس فعلی انتقال یافت.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *