زندگینامه میلتون اریکسون

0
2

زندگینامه میلتون اریکسون

در مطالب گذشته از تکنیک قصه درمانی در ان ال پی NLP گفتیم و اینکه مدل میلتون یا ابهام گویی در درمان های هیپنوتیزمی بسیار اثربخش است. او در سال 1901 بدنیا آمد و در کودکی به فلج اطفال دچار بود. خودش میگوید: بیماریم به حدی شدید بود که تمام روز در رختخواب بودم. تنها میتوانستم چشم هایم را حرکت دهم ولی حس بینایی و شنواییم آسیبی ندیده بود. در روستا در بین هفت خواهرو یک برادر زندگی میکردم.

فقط با دیدن رویدادهای اطراف میتوانستم خودم را سرگرم کنم. بزودی به این نتیجه رسیدم که انسانها “نه” میگویند ولی درواقع جوابشان آری است. مثلا خواهرم به دیگران سیب تعارف میکرد ولی آنرا پیش خود نگه میداشت. لز لینرو به مطالعه زبان بدن پرداختم و به زبان غیرکلامی علاقمند شدم. شاید فرق من با دیگران این باشد که از راه رفتن تا صحبت کردن را بطور متفاوت آموختم، درست برعکس سایر انسانها. آنها بدون آنکه متوجه باشند صحبت کردن، راه رفتن و ارتباطات را می آموزند. آموختن از نظر او یکی از بهترین سرگرمی هاست.

وقتی فلج است، از خود می پرسد: چگونه میتوانم سرگرم شوم؟ و بعد میگوید با تقویت مشاهده. او میگوید: شما برای یادگیری متولد شده اید و باید برای رجعت از حال به گذشته برای یادآوری آموزه های کودکی استفاده کنید و همواره بیاد داشته باشید که چگونه همه چیز را بصورت ناخودآگاه آموختید.

میلتون اریکسون

در یکی از خاطرات نوجوانی که شاید نقطه عطف زندگی او باشد، به اتفاقی اشاره می کند که در آن پزشکان از او قطع امید کرده بودند و وقتی به مادرش از وخامت حال او میگفتند، او با خود عهد میکند تا صبح دوام بیاورد و این جمله را با خود میگوید که ” لعنت بر من اگر تا قبل از دیدن غروب فردا بمیرم”. او میگوید وقتی چهره مادرم را دیدم، آن تصمیم بزرگ به ذهنم رسید و به او گفتم صندوق بزرگی که جلوی دید مرا گرفته است را جابجا کند تا دید بهتری داشته باشم. او با اشاره به صندوق و غروب آفتاب، شاید قصد داشت بگوید از زندگی بیشتر لذت ببریم و برای دیدن خورشید(هدف) باید موانع را برداریم.

از اين تكنيك ابهام گويي در درمان خود بصورت وي‍ژه بهره جست و سالها بعد ريچارد بندلر و جان گريندر نيز در ان ال پي از آن استفاده كردند تا بتوانند اثر گذاري بر ذهن مخاطب را به طرز چشمگيري افزايش دهند.

تکنیک ابهام گویی از طریق قصه و القای خلسه، روش درمانی مفیدی بود که از او به یادگار مانده است. بی شک او را میتوان یکی از درمانگران بزرگ تاریخ دانست. در نهایت در سال 1981 در اوج شهرت و محبوبیت تسلیم مرگ شد. از آثار فاخر او میتوان کتاب قصه درمانی، روانكاوي ميلتون، صدای من همواره با شماست و اصول هیپنوتیزم اشاره کرد.

توجه: سایت خانه NLP ایران به آدرس فعلی انتقال یافت.

نظر بدهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

هجده + یازده =