پیدا کردن اولویت های حسی با تکنیک ان ال پی

پیدا کردن اولویت های حسی با تکنیک ان ال پی

در NLP برای اینکه بتوانید کانال های ترجیحی خود را پیدا کنید، تمرینهای مختلفی وجود دارد. تمرینی که من بیشتر در ردوه های مهندسی ذهن ارائه میکنم بدین شکل است که برای افراد یک منظره را تداعی میکنم و بعد از آن، دانشجویان میتوانند حدس بزنند که از کدام حس بیشتر استفاده میکنند. پیدا کردن کانال ترجیحی بسیار مهم است و در  تمرینات به کمک ما می آید.

واما تکنیک یافتن اولویت حسی:

با تمام وضوح تصور کنید که در امتداد ساحل راه میروید. میتواند به خاطره شما مربوط باشد. از پنج حس خود استفاده کنید و با جزئیات به آن بپردازید. هر چه میبینید را توصیف کنید و رنگ آسمان، پرندگان، کف سفید، لباس رنگارنگ بچه ها و…

در مرحله بعد، حس شنیداری را شرح دهید. صدای آب و موج، صدای پرندگان و بوق یک کشتی در دوردست. همینطور ادامه دهید تا به پنج حس خود برسید. بوی نمک یا مزه آبمیوه. دقت کنید یکی از این حسها بردیگری برتری دارد و این همان اولویت حسی شماست.

توجه کنید که داشتن اولویت در یک بعد حسی به این معنا نیست که از دیگر حس های خود استفاده نمیکنید. همه ما برای پردازش اطلاعات از همه حس هایمان بهره میگیریم اما از بعضی بیشتر و از بعضی کمتر استفاده میکنیم. در تکنیک های آینده خواهیم گفن که تیپ شخصیتی ما میتواند مربوط به این حس ها باشد و در ارتباطات، سرنخ های مهمی ارائه کند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *